Domů
Německo
Německo plánuje koupit většinový podíl v provozovateli sítě TenneT
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Německo plánuje koupit většinový podíl v provozovateli sítě TenneT

Německá vláda plánuje odkoupit většinový podíl nebo celou společnost TenneT TSO, provozovatele přenosové soustavy v Německu. Německo tím chce zajistit dostatečné finance pro rozvoj energetické sítě v Německu, které Nizozemsko, současný vlastník společnosti, odmítá poskytnout.

Jednání o prodeji společnosti TenneT TSO mezi Německem a Nizozemskem, která loni uvázly na mrtvém bodě, pokračují a rozhodnuto by mohlo být v první polovině roku 2023, uvedly zdroje agentury Reuters v minulém týdnu.

Německé ministerstvo hospodářství se k situaci odmítlo vyjádřit. Ministr hospodářství Robert Habeck na středečním brífinku uvedl, že je "politicky atraktivní prozkoumat" možnost, aby se veřejný sektor "podílel na vytváření veřejné infrastruktury a v jistém smyslu nesl odpovědnost".

Společnost TenneT Holding je v současné době zcela vlastněna Nizozemským státem a spadá pod ní jak provozovatel přenosové soustavy v Nizozemsku, tak TenneT TSO, provozující část přenosové soustavy v Německu.

Klíč k německé Energiewende

Rozvoj přenosové soustavy je pro německou energetickou transformaci označovanou jako Energiewende klíčový. Obzvláště pak v případě společnosti TenneT, jejíž přenosová soustava se rozprostírá od severu až na jih Německa. Právě rozvoj vedení v ose sever jih, tedy propojení větrného severu s průmyslovým jihem, je pro německou energetickou transformaci stěžejní.

Kontrolní zóny jednotlivých provozovatelů přenosové soustavy v Německu. Zdroj: PRÄQUALIFIKATIONS-PORTAL

"Pro dosažení cíle urychlit energetickou transformaci a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2045 bude v Německu nutné další značné rozšíření sítě," uvádí se v dopise německého ministerstva financí adresovaném parlamentu, který cituje agentura Reuters.

Německo oznámilo, že chce koupit podíl ve společnosti TenneT, již v roce 2020, ale jednání se údajně zastavila kvůli neshodám ohledně míry zapojení německé vlády. Nizozemsko podepsalo v květnu 2020 s Německem dohodu o prozkoumání možnosti prodeje podílu ve společnosti.

"Zachování příslušných práv a vlivu na TenneT TSO má zásadní význam," uvádí se v dopise.

Investice ve výši desítek miliard eur

Pokládka kabelového vedení. Zdroj: TenneT

Investiční plán společností spadající pod TenneT Holding dosahuje až 50 miliard eur v nadcházejícím desetiletí, z nichž přibližně 70 % se uskuteční v Německu. Investiční potřeby společnosti TenneT se budou zvyšovat s tím, jak Německo a Nizozemsko rozšiřují větrné a solární elektrárny, přičemž zejména větrné elektrárny na moři vyžadují nákladná připojení k pevnině.

Kapitálové potřeby německé části společnosti se v posledním roce více než zdvojnásobily na přibližně 11 miliard eur, napsala tento týden nizozemská ministryně financí Sigrid Kaagová v dopise parlamentu.

Společnost TenneT bude potřebovat nový kapitál na financování svých německých aktivit do začátku roku 2024, uvedla Kaagová. Kapitál bude muset pocházet od externích investorů, protože nizozemský stát opakovaně uvedl, že poskytne kapitál pouze pro Nizozemsko.

"Proto je i nadále velmi důležité najít dlouhodobé řešení pro německé kapitálové potřeby," uvedla Kaagová.

Podle Kaagové se rozhodnutí o případné investici ze strany Německa očekává na počátku roku 2023, aby zbyl čas na hledání alternativních řešení, pokud se německý stát rozhodne neinvestovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se