Domů
Německo
Německo pracuje na zákonu na urychlení realizace LNG terminálů
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Německo pracuje na zákonu na urychlení realizace LNG terminálů

Německo
1 komentář
14. květen 2022, 10:27
David Vobořil

Německo pracuje na návrhu zákona o urychlení využití zkapalněného zemního plynu (LNG). Ten má urychlit plánování a výstavbu nezbytné infrastruktury pro přímý dovoz LNG do Německa. Návrh je součástí širší vládní iniciativy, jejímž cílem je odklonit zemi od dovozu ruských fosilních paliv.

Zákon urychlí postupy povolování výstavby a provozu pevných a plovoucích LNG terminálů, jakož i výstavbu nezbytných propojovacích plynovodů s plynárenskou sítí. Povolovacím orgánům dočasně umožní upustit od některých procesních požadavků na základě práva EU, zejména v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí. To je odůvodněno výjimečnou situací, která v současné době panuje.

Návrh uvádí, že infrastruktura pro dovoz LNG, která má být nyní vybudována, musí být do roku 2043 plně přebudována tak, aby přijímala pouze klimaticky neutrální vodík a deriváty, jako je čpavek, píše německá tisková agentura.

V dalším kroku bude návrh zákona o LNG projednávat parlament (Bundestag). Aby zákon mohl vstoupit v platnost, musí s ním souhlasit i rada zemských vlád (Bundesrat).

Pozitivní reakce energetického průmyslu, odsouzení ze strany environmentálních organizací

Německý svaz energetiky a vodohospodářství (BDEW) návrh uvítal. Podle šéfky BDEW lze ve výjimečné situaci, jako je ta současná, "kdy je ohrožena bezpečnost dodávek plynu v Německu", ospravedlnit urychlení schvalovacích procesů, a tím i jednotlivých povolovacích kroků.

"Pro dosažení cíle nahrazení dodávek ruského plynu do roku 2024 téměř výhradně jinými zdroji jsou vlastní terminály LNG nezbytné," uvedla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová.

Nevládní ekologická organizace DUH však plány kritizovala a varovala před "předimenzovaným" budováním infrastruktury pro LNG.

"V zájmu životního prostředí a klimatu musí platit následující: Jen tolik fosilní energie, kolik je nezbytné, a co nejméně," uvedl výkonný ředitel DUH Sascha Müller-Kraenner.

Válka na Ukrajině urychlila potřebu dovozu LNG

V Německu se již několik let hovoří o výstavbě terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Pokrok v plánech byl zaznamenán až nyní s propuknutím války na Ukrajině a ve snaze snížit závislost na dovozu zemního plynu z Ruska.

Dvě plánovaná zařízení v Brunsbüttelu a Stade by měla být uvedena do provozu nejdříve v roce 2026. Pouze zařízení ve Wilhelmshavenu by mohlo být k dispozici již v zimě na přelomu let 2023 a 2024. Bude tedy trvat ještě několik let, než vlastní terminály LNG významně přispějí k zajištění dodávek plynu. Řešením pro překlenutí doby, než budou zmiňované terminály v provozu, by se mohly stát plovoucí LNG terminály.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Miloslav Černý
14. květen 2022, 11:58

Tato snaha nepřímo pomůže i nám. Navíc válka na Ukrajině už bude za nějakou dobu minulostí jako každý konflikt a s tím spojené neúnosné rovněž ceny pylnu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se