Domů
Německo
Plovoucí LNG terminály by Německu mohly pomoci snížit závislost na ruském plynu již od příští zimy
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Plovoucí LNG terminály by Německu mohly pomoci snížit závislost na ruském plynu již od příští zimy

Německo v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem oznámilo plán na vybudování terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Jejich dokončení je však otázkou několika let. Řešení pro překlenutí tohoto období a snížení závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska již od příští zimy by mohly zajistit plovoucí LNG terminály. Informaci přinesl list Handelsblatt.

V Německu se již několik let hovoří o výstavbě terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Pokrok v plánech byl zaznamenán až nyní s propuknutím války na Ukrajině a snahou snížit závislost na dovozu zemního plynu z Ruska.

Dvě plánovaná zařízení v Brunsbüttelu a Stade by však měla být uvedena do provozu nejdříve v roce 2026. Pouze zařízení ve Wilhelmshavenu by mohlo být k dispozici již v zimě na přelomu let 2023 a 2024. Bude tedy trvat ještě několik let, než vlastní terminály LNG významně přispějí k zajištění dodávek plynu.

Řešením pro překlenutí doby, než budou zmiňované terminály v provozu, by se mohly stát plovoucí LNG terminály. Tato zařízení, označovaná jako plovoucí skladovací a regasifikační jednotky (FSRU), již existují, bylo by je pouze třeba dopravit do Brunsbüttelu, Stade a Wilhelmshavenu nebo jiného vhodného přístavu.

"Jsme optimističtí v tom, že taková speciální loď bude v Německu připravena k provozu ještě před začátkem příští zimy," řekl listu Handelsblatt Christian Breuel ze skupiny Schulte Group, hamburské lodní společnosti s dlouholetými zkušenostmi se správou tankerů LNG.

Po lodích je v současné době vzhledem ke geopolitické situaci poptávka. Podle Breuela je v současné době na světě 48 FSRU, včetně těch, které lze krátkodobě pronajmout. Podle koncepčního dokumentu skupiny Schulte by každá z lodí mohla ročně zpracovat přibližně 5 miliard m3 (bcm). Celkem by tak lodě ve všech třech lokalitách mohly zpracovat 15 bcm plynu, a nahradit tedy 30 % ročního dovozu plynu z Ruska.

Napojení na přepravní soustavu je výzvou

Litva s FSRU "Independence" ve městě Klaipeda úspěšně prokázala, že plovoucí terminály LNG jsou vhodné jako rychlé dočasné řešení. Odborníci zdůrazňují, že výstavba plánovaných stacionárních terminálů by mohla být provedena souběžně s provozem jednotek FSRU.

FSRU Independence, dodaná v březnu 2014 do litevské Klaipedy. Zdroj: Wikimedia Commons / AB Klaipėdos Nafta/ CC BY-SA 4.0

V Německu by se jako překážka mohlo ukázat napojení plánovaných terminálů na dálkovou plynovodní síť. Například v Brunsbüttelu je třeba vybudovat propojovací potrubí o délce přibližně 65 kilometrů. Doba plánování a schvalování je obrovská.

"Napojení na dálkovou plynovodní síť je samozřejmě výzvou," řekl Breuel.

Politiky současná situace tlačí tomu, aby se snažili o urychlení schvalovacích procesů. FSRU jako přechodné řešení zatím v německé debatě nehrály žádnou roli.

Cíl: Nezávislost na Rusku

Pozemní část plynovodu Nord Stream 2 Pozemní část plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream 2 AG

Pro Německo bude se z hlediska zajištění dodávek zemního plynu výzvou zejména nadcházející zima. Politici proto doporučují spoléhat se na FSRU jako na přechodné řešení pro zvýšení bezpečnosti dodávek plynu. Michael Kruse, mluvčí parlamentní frakce FDP pro energetickou politiku, uvedl, že spolková vláda musí v koordinaci se soukromým sektorem urychleně pronajmout kapacity plavidel FSRU a určit a schválit vhodná přístaviště.

"Pokud vše půjde dobře, mohli bychom mít v zimě 2022/2023 funkční terminál FSRU a sami dovážet LNG," řekl Kruse listu Handelsblatt.

Kruse je přesvědčen, že by se tím ve velmi krátké době zvýšily dovozní kapacity pro LNG v Evropě jako celku. Kromě toho by se Německo stalo méně závislé na ruském plynu.

Kritici dlouhá léta namítali, že evropští sousedé mají stále dostatek volných terminálových kapacit pro dovoz LNG, a že vlastní terminál proto není nutný. Překážku však představuje infrastruktura.

Například Španělsko a Portugalsko mají značnou kapacitu pro dovoz LNG. Nemají však dostatečnou kapacitu plynovodů, aby mohly přepravovat plyn ve velkém množství z Pyrenejského poloostrova do severní Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
rosta kosta
14. březen 2022, 08:44

Tak tohle reseni v otazce nezavislosti dodavek plynu z Ruska urcite pomuze. Otazkou je pak kolik to bude stat, kolik bude stat samotne LNG a co to udela s konkurenceschopnosti nemeckeho prumyslu ve svete. A o tech dusledcich zadne rozbory od 20-30letych expertu na vse jaksi neni slyset.

Protoze kdyz budete mit el.energii 2x drahsi nez Cina nebo USA, tak velkou diru do svea neudelate.

Turby
14. březen 2022, 09:29

Tak on nemecky prumysl jde od desiti k peti uz delsi dobu a hdp se udrzuje cim dal vice za pomoci levne prace v "koloniich".

Vlastne si tak rikam za koho se vlastne na ukrajine bojuje.

energetik
14. březen 2022, 10:16

Tam se bojuje za svobodné Rusko, škoda jen že si to moc Rusů neuvědomuje.

Petr prochaska
14. březen 2022, 10:25

Na Ukrajině se bojuje za ukrajinskou vládu, za jejich oligarchy a za směřování k EU, což ale taky není žádná výhra.

Jiří Kelnar
14. březen 2022, 11:46

A já myslel teda, že mimo jiné i za to, aby si Putin ve snaze o obnovení SSSR nezačal ukrajovat další a další a další kousky z jiných států, aby to pak nedošlo i k nám.

rosta kosta
14. březen 2022, 18:25

A jako co jste s prominutim cekal, kdyz si da UKR do ustavy, ze chce do NATO? Nemusite byt genialni strateg, aby vam doslo, ze v den kdy se tak stane zautoci UKR na Krym. A Rusko pak nestoji proti UKR, ale proti celemu NATO.

Tohle mohl skutecne ukrajincum poradit jenom nekdo z neziskovky typu Evropske hodnoty. Mozna rovnou Jakub Janda.

A kdyz mi tu nekdo bude argumentovat svobodnym svetem, tak at mi odpovi, jestly by v roce 1963 taky hajil zajmy kubanskeho lidu svobodne se rozhodnout o sve krajine a do jake aliance vstoupi. Nastesti meli tehdy Chruscov s Kennedym vic rozumu, nez dnesni bojovnici od kancelarske zidle.

P.S.Vyse jmenovane neni omluvou pro rusaky, ze delaji co delaji.

Jan Veselý
14. březen 2022, 21:30

Mě to nepřekvapuje. Ukrajina potřebuje kamarády, když si na ně vyskakuje sousední imperialistická mocnost, která jim v roce 2014 ukradla kus území a na jiném jim její "turisti" organizují ozbrojené povstání. Tím jasně prokázali, že jakékoliv jejich, tj. ruské, historické záruky jsou jen cár papíru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se