Domů
Německo
Německý kancléř a ministr financí kritizují plány na dotování elektřiny pro průmysl
hydrogen vodík
Zdroj: Linde

Německý kancléř a ministr financí kritizují plány na dotování elektřiny pro průmysl

Německý kancléř Olaf Scholz a ministr financí Christian Lindner kritizují plány německého ministerstva hospodářství na dotování cen elektřiny pro průmysl k zajištěné jeho konkurenceschopnosti vůči zahraničním konkurentům. Podle obou je cestou zajistit levnější výrobu elektřiny a vyhnout se dlouhodobé zátěži pro německý rozpočet.

Ministerstvo hospodářství v současné době pracuje na návrhu, který má za cíl snížit cenu elektřiny pro energeticky náročný průmysl. Podle ministra hospodářství Roberta Habecka se má se jednat o zastropování ceny financované ze státních prostředků. V pozadí stojí mezinárodní konkurence a obavy z migrace podniků kvůli vysokým cenám elektřiny.

"Celé hospodářství v současné době intenzivně hovoří o ceně elektřiny pro průmysl a já si myslím, že to musíme udělat. … Pokud ceny omezíme, přijdeme o peníze, pokud je neomezíme, můžeme přijít o průmysl budoucnosti," uvedl Habeck.

Podle Scholze by takový návrh "nedopadl dobře"

Proti tomuto návrhu se nyní vyslovil německý kancléř Olaf Scholz. Scholz uvedl, že prioritou musí být výroba levnější elektřiny a její dodávka tam, kde je potřeba. Dotování elektřiny pro průmysl by podle něj „nedopadlo dobře“.

"Protože jako ekonomika nebudeme schopni dlouhodobě držet krok s dotováním všeho, co se odehrává v běžné hospodářské činnosti. Ani bychom si na to neměli zvyknout," uvedl Scholz.

Tím se Scholz v debatě v německé koalici postavil spíše na stranu ministra financí Christiana Lindnera a proti požadavkům vlastní strany SPD a Zelených. Někteří politici SPD požadují od 1. ledna 2024 dotovanou cenu pro průmysl ve výši pěti až sedmi eurocentů za kWh (v přepočtu 1,2-1,6 koruny/kWh).

Německý kancléř Olaf Scholz Německý kancléř Olaf Scholz. Zdroj: Preiss/ MSC / Creative Commons / CC-BY-3.0-DE

Podle Lindnera není v rozpočtu prostor pro přímou státní podporu elektřiny

Lindner v komentáři pro deník Handelsblatt napsal, že se k návrhu staví kriticky. Podle Lidnera musí sice ceny energie zůstat dostupné jak pro soukromé odběratele elektřiny, tak i pro průmysl, stát zatěžující dotace jsou však podle něj špatným způsobem, jak toho dosáhnout.
"Spoléhat se především na přímou státní podporu je ekonomicky nerozumné. … Je to také v rozporu s principy našeho sociálně tržního hospodářství," napsal Lindner.

Ministr financí jako důvody uvádí, že realizace tohoto návrhu by byla provedena na úkor ostatních spotřebitelů elektřiny a daňových poplatníků. V rozpočtu navíc není prostor pro odpovídající vysoké dotace. Trvalá státní podpora nákladů na energie by podle něj byla také ekonomicky neefektivní a vedla by k potlačení signálů trhu. Podniky by tak nebyly motivované k optimalizaci své spotřeby.

Větrná elektrárna Větrná elektrárna. Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Navrhované řešení by navíc přineslo mnoho praktických problémů. Například jak vymezit pro které podniky by návrh byl aplikován. Zároveň by bylo nutné zajistit, že nedojde k narušení hospodářské soutěže, například vůči živnostníkům.

Podle Lindnera je řešením podpora inovací v průmyslu v kombinaci s tržně řízeným systémem na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Před zavedením dotací by také měla být zvážena reforma daní z elektřiny.

Cílem je tak zajistit cenově dostupné ceny energie pro všechny spotřebitele, tedy nejen pro průmysl, ale i pro malé a střední podniky, sektor služeb a domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Jan Kopecký
6. květen 2023, 18:48

Desítky let dělají vše pro to aby elektřina byla drahá a teď jim to vadí?

Ivan Švančara
6. květen 2023, 19:15

vsetko so vsetkym suvisi, len pre zelenych je to spanielska dedina.

Pravoslav Motyčka
6. květen 2023, 23:18

Němci konečně pochopili , že energeticky náročný průmysl v Německu končí , ( u nás k tomu poznání ještě nedošlo) bez levné energie prostě nejde za reálné ceny provozovat energeticky náročná odvětví. Takže mají 2 možnosti buďto se těchto odvětví vzdají a to včetně znalostí jako u jaderného průmyslu a nebo je budou dotovat. V prvním případě to znamená bezpečnostní riziko do budoucna a v druhém případě to znamená co řekl ministr. Mají pravdu ti , co tvrdí že je třeba vyrobit levnou energii. To je samozřejmě pravda jenže na to by Německo muselo mít rozumnou energetickou politiku.

Jan Stehlik
7. květen 2023, 09:25

Ale vždyt se všude tvrdí , jak je ta elektřina z obnovitelných levná :-) Nebo to je kec ? Jaká je tedy doopravdy cena té zelené energie ?

Ivan Švančara
7. květen 2023, 11:36

Myslis cenu vyrobnu, alebo predajnu? Lebo miestni radoby energetici to nedokazu rozoznat.

Pravoslav Motyčka
7. květen 2023, 15:43

Cena zelené energie roste s tím jak jí využíváte - průtočná vodní elektrárna na malém jezu dává velmi levnou energii a naopak FVE zálohovaná vodíkem na celu zimu znamená elektřinu drahou - dejme tomu reálně určitě přes 10kč /kWh jako čistě výrobní cena. S cenou FVE se tedy těžko argumentuje jako s konstantou jediné co je jasné že využívat pouze FVE vede na ohromnou spotřebu elektřiny v zimě ,rozsáhlé vodíkové hospodářství a extrémní ceny na druhou stranu inteligentní zapojení OZE do mixu je ekonomicky výhodné - FVE na střechách bytovek domů nebo firem bez ambicí akumulace na pokrytí dodávek celé ekonomiky 24/7 jsou ekonomicky dobré. To co se děje v energetice je výsledkem aplikace stále extrémnějších forem zelené ideologie.

Slavomil Vinkler
7. květen 2023, 16:54

Pokud by FVE hradila spotřebu klimatizace budovy na které je, asi by to bylo rozumné.

Jan Veselý
7. květen 2023, 17:57

Je levná, ale je v mixu s aktuálně pekelně drahou fosilní energií.

Buďme rádi za to kolik máme a že nám v EU utěšeně roste podíl OZE.

asdfrb
7. květen 2023, 18:14

Pokial viem, tak Nemecko na najvyzsii podiel vyrobenej elektriny z OZE a sucasne ich elektriny patri k najdrahsej.

Neodporuje to tak trochu tomu vasmu tvrdeniu ?

Jan Veselý
7. květen 2023, 21:55

Ani ne, to jen vaše tvrzení neodpovídají realitě.

Martin
8. květen 2023, 08:31

Souhlas, pan Veselý je mimo realitu, ale to u zastánců ideologie tak bývá, že vnímají jen to svoje a ostatní faktory, které doslova křičí neblbnete, jednoduše potlačují a vůbec neberou v potaz.

Slavomil Vinkler
7. květen 2023, 16:56

Nebylo by levnější dovážet tanky a patrony z Číny?

Milan Vaněček
7. květen 2023, 20:01

Když chcete mít elektřinu levnou, musíte neustále budovat nové elektrárny a dobře udržovat ty staré. Bez mírné nadvýroby nebude levná elektřina, pro průmysl i pro domácnosti.

Co můžete vybudovat rychle (do 2025, 2030) a levně? Jen fotovoltaiku, větrné elektrárny a paroplynové elektrárny.

Co musíte dobře udržovat aby nenastalo to co vloni ve Francii? Staré jaderné elektrárny.

Co nesmí zvítězit: hysterie, že uhlí musíme odstavovat před 2030. Čína, USA a Indie ho určitě neodstaví, tito 3 největší fosilní výrobci elektřiny pojedou na fosilu i po 2030.

Co musí EU ukončit: současné vysoké ceny CO2 povolenek (cca nad 50 EUR/tunu), které jsou následkem hysterie (Greta) a spekulací.

Pak můžeme mít cenu elektřiny sice ne pod 50 EUR/MWh jako tomu bylo dřív, ale každopádně pod 100 EUR/MWh. I cena pod 80-100 EUR/MWh umožní tržní, nedotovaný rozvoj OZE (to jen nové JE by si žádaly cenu okolo 150 EUR/MWh, ale ty stejně nikdo rychle, tj do 15-20 let nikdo nepostaví).

Řešení tu je, bohužel pro velké hráče v energetice je lepší mít obrovské nynější zisky a vlády nejsou schopné je dotlačit k levné elektřině pro průmysl a domácnosti. Dotování není řešení, dočasné zastropování, ale na mnohem nižší úrovni než je tomu v ČR, je opodstatněné jen jako nástroj státu pro ochranu svých občanů na 1-3 roky.

Je vidět, že řešení existuje, jen se nesmíme zbytečně hádat mezi sebou, silné monopoly v energetice bez dozoru státu by si prosadily vysoké ceny, jak to vidíme i v současnosti.

Emil
7. květen 2023, 20:51

Nové JE si žádnou cenu okolo 150 EUR/MWh nežádají, Vaněčku, to jste si spletl s větrnými elektrárnami, podle cen v aukcích v ČR.

Do stavby paroplynových elektáren se nikdo bez garancí ziskovosti nehrne už proto, že EU nepovažuje za udržitelné spalování zemního plynu déle než do roku 2035, žádný jiný plyn v potřebném množství a ceně k dispozici není.

Pravoslav Motyčka
8. květen 2023, 00:35

Pane Vaněček zkuste si nechat nacenit velkou FVE a uvidíte , že při prodejích 80 EUR /MWh je to nenávratné taková je realita protože za 2kč je prostá návratnost FVE asi 13,5 roku a dělat takovou investici je prostně nevýhodné. FVE se vyplatí zhruba při ceně 4kč myslím tím velká FVE a bez dotací to je zhruba 165 EUR/MWh. Samozřejmě bez baterie . Pro malé isntalace cena okolo 56 000 /kW s baterií jsou pak bez dotací nutné ceny dvojnásobné asi 8kč - v tomto případě včetně distribuce a DPH - proto se tolik dělají domky oni totiž tyto ceny už mají a dotace je vlastně něco co jim jde do kapsy. Co se týče vývoje cen , pak možná půjdou dolů panely a baterie, ale hliníkové konstrukce , elektromateriál a práce půjdou prostě nahoru, takže konečné ceny budou spíše stoupat.

JVr
9. květen 2023, 14:00

Návratnost 13,5 roku při životnosti 25 let je náhodou výborné. Pro důchodové fondy (ale i další) velmi dobrá investice.

Tady je snaha se vyhnout dalším solárním boomům, kdy stát bude zbytečně 30 let dotovat FVE parky s návratností 1 rok :)

Jen je třeba se smířit s tím, že FVE vyrábí, kdy vyrábí a v té době bude levná elektřina. Pokud budou relativně levné elektrolyzery na vodík a skladovací kapacity na vodík, může i energeticky náročný průmysl celkem dobře fungovat.

JVr
9. květen 2023, 14:00

Návratnost 13,5 roku při životnosti 25 let je náhodou výborné. Pro důchodové fondy (ale i další) velmi dobrá investice.

Tady je snaha se vyhnout dalším solárním boomům, kdy stát bude zbytečně 30 let dotovat FVE parky s návratností 1 rok :)

Jen je třeba se smířit s tím, že FVE vyrábí, kdy vyrábí a v té době bude levná elektřina. Pokud budou relativně levné elektrolyzery na vodík a skladovací kapacity na vodík, může i energeticky náročný průmysl celkem dobře fungovat.

JVr
9. květen 2023, 14:00

Návratnost 13,5 roku při životnosti 25 let je náhodou výborné. Pro důchodové fondy (ale i další) velmi dobrá investice.

Tady je snaha se vyhnout dalším solárním boomům, kdy stát bude zbytečně 30 let dotovat FVE parky s návratností 1 rok :)

Jen je třeba se smířit s tím, že FVE vyrábí, kdy vyrábí a v té době bude levná elektřina. Pokud budou relativně levné elektrolyzery na vodík a skladovací kapacity na vodík, může i energeticky náročný průmysl celkem dobře fungovat.

Zdeněk
9. květen 2023, 05:46

Je docela sranda sledovat, jak jim to OZE zajišťuje trvale levnou a dostupnou elektřinu.

Michal K.
9. květen 2023, 09:20

a to nadsenci OZE tvrdia, ze Slnko a Vietor svietia a fukaju zadarmo. kde len moze byt zrada

Ivan Švančara
9. květen 2023, 23:55

maju vypnute logicke obvody, ak nejake maju.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se