Domů
Německo
Německý rozvoj mořských větrných parků ovlivní až čtvrtinu jeho výlučných zón
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Německý rozvoj mořských větrných parků ovlivní až čtvrtinu jeho výlučných zón

Německo
7 komentářů
17. březen 2024, 08:18
Jan Budín

Plánovaný rozvoj mořských větrných parků v Německu by mohl ovlivnit až čtvrtinu jeho výlučných ekonomických zón. Vyplývá to z analýzy Spolkové námořní a hydrografické agentury Německa (BSH), o které informoval zahraniční server Clean Energy Wire.

Větrné parky instalované na moři mají být v budoucnu díky poměrně stabilní výrobě elektrické energie jedním z pilířů německé elektroenergetiky. Aktuálně má Německo v těchto zdrojích instalováno zhruba 8,5 GW výkonu, do roku 2030 to má být 30 GW a v roce 2045 dokonce 70 GW.

Podle analýzy BSH by prostorové nároky na realizaci uvedených instalovaných výkonů znamenaly ovlivnění 20 až 25 % výlučných ekonomických zón, které má Německo v Severním a Baltském moři.

"Transformace energetiky mění využití moře způsobem, jaký jsme ještě neviděli," uvedl ředitel agentury Helge Heegewaldt.

Výlučná ekonomická zóna sahá od základní linie až do vzdálenosti 200 námořních mil (370,4 km, 230,2 mil). Pobřežní země mají ve své výlučné ekonomické zóně kontrolu nad všemi hospodářskými zdroji (tj. rybolovem, těžbou a průzkumem ložisek ropy), ale také nad veškerým znečištěním těchto zdrojů.

Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire zahrnují německé výlučné ekonomické zóny plochu 33 tisíc kilometrů čtverečních. Aktuálně zde má země nainstalováno zhruba 1 500 mořských větrných turbín, přičemž tato hodnota se pro splnění vládních cílů bude muset zvýšit na téměř desetinásobek.

"Je třeba vzít na vědomí, že větrné parky zahrnují větrné turbíny, které jsou od sebe vzdáleny 800 až 1 000 metrů," uvedl vedoucí oddělení pro organizační záležitosti na moři v BSH Nico Nolte a dodal, že zvýšené využití území na moři pro výrobu elektřiny nebude mít za následek snížení standardů v oblasti ochrany životního prostředí.

Nedostatek projektů a omezování výroby

Ačkoliv loni zaznamenalo Německo rekordní rok z pohledu nového instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích energie (OZE), sektor mořských větrných parků stále za pevninskými větrnými parky a solárními elektrárnami značně zaostává. Kromě nedostatku nových projektů trápí provozovatele těch stávajících omezování výroby elektřiny vyvolané nedostatečnou kapacitou v přenosové soustavě.

Podle Tima Meyerjürgense, výkonného ředitele jednoho z německých provozovatelů přenosové soustavy, společnosti TenneT, sice rozvoj přenosové soustavy v posledních dvou letech konečně zrychlil, avšak "mnoho ztracených let" má nyní dopad na výrobu elektřiny v těchto zdrojích, jelikož ta musí být omezována kvůli nedostatku přenosové kapacity v síti.

Dalším důvodem pro omezování výroby mořských větrných parků v Severním a Baltském moři je nedostatek velkých řiditelných elektráren na severu Německa, které by mohly v případě potřeby snížit výkon. Namísto těchto zdrojů tak jsou podle Meyerjürgense omezovány právě velké mořské větrné parky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pravoslav Motyčka
17. březen 2024, 11:58

Německo by mělo mnohem více rozvíjet VTE než FVE , protože roční výroby z VTE statisticky koresponduje se spotřebou elektřiny kdežto FVE přesně naopak. 70GW výkonu je cca 306TWh výroby. To stačí Němcům tak pro Elektromobilitu. Potřebují ještě mnohem více energie z VTE pro pohod tepelných čerpadel v zimě. Zatím fungují na uhlí , ropu a plyn.

Petr prochaska
18. březen 2024, 18:40

VTE dost často fouká nebo ne. Třeba dnes odpoledne Německu jen 10% výroby dělalo VTE a FVE 33%. Až se obojí předimenzuje, tak kombinace pro dnešní den stačit bude, ale samotné VTE by nestačilo.

Tomáš Foldyna
17. březen 2024, 13:42

"díky poměrně stabilní výrobě elektrické energie" - to je opravdu dost špatný vtip. Někdo asi neviděl hodinové grafy výroby větrné energie ...

Na druhou stranu slovem "poměrně" můžeme charakterizovat cokoliv.

Pravoslav Motyčka
17. březen 2024, 18:04

VTE na moři je stabilnější než VTE na souši. Jinak Německo dnes rozvíjí hlavně FVE + 14GW 2023. To vede k přebytkům elektřiny létě V současnosti instalovaný výkon (Wp) v FVE v Německu už překračuje běžné zatížení sitě.

Baton David
18. březen 2024, 09:31

Němci by se měli soustředit na to jak ten výkon z offshore zálohovat a hlavně jak ho dostat až k místu spotřeby což je hlavně jih, a ta hvdc linka s přenosovou kapacitou 2GW ta je opravdu k smíchu, a to se s ní stolicujou léta, potřebovali by přitom propojku o 50GW, nebo se neměli zbavovat disponabilních zdrojů

Roman Kosařík
18. březen 2024, 17:47

Bohužel/bohudík (záleží na úhlu pohledu) v Německu už nemůže nějaký "vůdce" bouchnout pěstí do stolu, dekretem přikázat počátek výstavby nové HVDC linky, narýsovat pravítkem čáru ze severu na jih, zabavit potřebné pozemky bez náhrady a od zítřka zrekvírovat bagry. V tomhle ohledu vynikají spíš totalitní despocie. Holt jim to bude trvat. Možná by nebylo na škodu jim recipročně okořenit poplatky za tranzit elektřiny ze severu na jih, když už jim máme platit za tranzit plynu. Férové by bylo stanovit je zcela náhodou ve stejné výši, jako oni.

Jedno se ale musí nechat: jsou kreativní. Vás by například napadlo používat k distribuci i drážní soustavu?

https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/nemecko-otestuje-jestli-by-pretizene-soustave-mohla-pomoci-ulevit-zeleznice

richie
21. březen 2024, 14:33

tak kreativne .. trakcne vedenie (resp. pomocne co maju natahane povedla) moze trochu vypomoct v ramci lokality (okres/kraj), ale nie co sa tyka prenosu vykonu zo severnych krajin do juznych

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se