Domů
Německo
TenneT bude pro řízení soustavy využívat real-time data solárních elektráren

TenneT bude pro řízení soustavy využívat real-time data solárních elektráren

Německý provozovatel přenosové soustavy TenneT navázal spolupráci se společností SMA dodávající solární systémy pro domácnosti a podniky. Předmětem spolupráce je vzájemná výměna dat, která jsou v soustavě s vysokým procentem zdrojů s proměnlivým výkonem klíčová k určení okamžitého zatížení sítě.

Hlavním účelem dohody je lepší integrace solárních systémů do sítě a následné přizpůsobení výroby v přenosové soustavě. Díky využití dat může TenneT lépe predikovat elektřinu dodanou do sítě na území, kde provozuje přenosovou soustavu. Již nyní jsou predikce výroby založeny zejména na predikcích počasí, reálná data z výroby elektráren jsou proto dalším z rozhodujících faktorů.

Spolupráce svědčí o tom, že data jsou i pro energetický sektor čím dál významnějším zbožím a jsou nezbytná pro efektivní a hospodárné plánování provozu přenosové sítě. Zejména v Německu, kde ze solárních elektráren v loňském roce pocházelo 5,9 % elektrické energie (cca 38 TWh), jsou predikce určující.

Na následujícím grafu z konce letošního března je názorně vidět, jak proměnlivá výroba fotovoltaiky je. Zatímco dne 24. 3. přesahoval aktuální výkon solárních elektráren 10,2 GW, následující den nepřesáhl 5 GW. V další den narostl výkon v nejvyšší hodině o 343 % na 16,93 GW.

Výroba solárních elektráren v Německu 21. 3. – 27. 3. 2016 Zdroj: Energy-charts.de

„Po zvládnutí velkovýroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je dalším krokem digitalizace energetického sektoru.“

Pierre-Pascal Urbon, generální ředitel SMA

Na důležitosti real-time dat z energetiky se shodují i zástupci společnosti TenneT, pod jejíž přenosové území spadá přibližně 40 % veškeré výroby elektřiny ze solárních panelů v Německu. Pod území společnosti spadá také Bavorsko, které se řadí k největším producentům elektřiny z fotovoltaických panelů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.