Domů
Německo
V téměř polovině nových německých budov byla v roce 2021 instalována tepelná čerpadla
Prosklená budová. Zdroj: Wikimedia
Zdroj: Wikimedia

V téměř polovině nových německých budov byla v roce 2021 instalována tepelná čerpadla

Německo
2 komentáře
12. listopad 2022, 08:07
Jan Budín

Tepelná čerpadla začínají hrát významnou roli v německém teplárenství. Svědčí o tom data zveřejněná německou energetickou agenturou (dena), která ukázala, že tepelné čerpadlo bylo loni instalováno ve více než polovině nových budov. Celkem bylo loni v Německu prodáno přes 170 tisíc tepelných čerpadel, z čehož polovina mířila do stávajících budov. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Server Clean Energy Wire uvedl, že i přes vysoké prodeje tepelných čerpadel v Německu stále dominují plynové kotle, kterých se loni v nových i stávajících budovách instalovalo zhruba 680 tisíc.

Rok 2021 byl podle reportu agentury dena současně rekordním z pohledu dotací na energeticky úsporná opatření, když bylo přijato téměř 150 tisíc žádostí o dotaci.

"Report poslouží jako důležitá databáze pro urgentní politická a ekonomická rozhodnutí při transformaci teplárenství," uvedl ředitel agentury dena Andreas Kuhlmann.

500 tisíc tepelných čerpadel ročně

Loňské prodeje tepelných čerpadel ve výši 170 tisíc přiblížily Německo k naplnění cíle stanoveného v této oblasti tamním ministrem hospodářství a ochrany klimatu Robertem Habeckem. Ten v červnu po jednání se zástupci průmyslu, obchodních asociací a asociací zabývajících se ochranou spotřebitelů uvedl, že Německo plánuje po roce 2024 ročně instalovat 500 tisíc tepelných čerpadel.

Průmysl označil cíl za ambiciózní avšak proveditelný a vyzval k nastavení správného regulatorního rámce.

"Německo již nyní čelí problémům, jako jsou dlouhé dodací doby a nedostatek instalačních kapacit způsobený nedostatkem kvalifikovaných pracovníkům či nedostatečně rozvinutá elektrizační soustava. Vláda proto cílí na vytvoření programu pro rozvoj tepelných čerpadel," uvedl v červnu Clean Energy Wire.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karel Salaj
12. listopad 2022, 11:04

Když je to narizene, tak to tak zkrátka je. U nas za 5 let už take se nezkolauduje nový dům, kde nebude bezemisni vytápění.

Pravoslav Motyčka
12. listopad 2022, 17:39

Němci dnes instalují málo tepelných čerpadel u nás se letos v přepočtu na obyvatele bude instalovat dvojnásobek tepelných čerpadel než loni v Německu. Pokud to Němci myslí s nějakým přechodem opravdu Vážně musí skutečně instalovat nejméně 500 000 TČ ročně. Na to ovšem potřebují každý rok vystavět 2GW ve stabilních zdrojích.... Jinak nebude sít v mrazech udržitelná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516