Domů
Německo
Výstavba větrných elektráren v Německu zpomaluje i na moři, zrychlení na obzoru není
Přímořská větrná elektrárna Greater Gabbard

Výstavba větrných elektráren v Německu zpomaluje i na moři, zrychlení na obzoru není

Zatímco v období posledních několika let padal v Německu téměř každoročně nový rekord v objemu zprovozněných větrných elektráren, v loňském roce došlo k výraznému poklesu nových instalací. K výraznému meziročnímu poklesu však nedošlo pouze na souši, v případě větrných elektráren na moři poklesl nově instalovaný výkon meziročně o čtvrtinu. Vyhlídky na následující roky přitom nejsou lepší.

Výkon offshore větrných elektráren v Německu dosáhl ke konci loňského roku podle dat Deutsche WindGuard bezmála 6400 MW. Za rok 2018 byly u německého pobřeží zprovozněny větrné elektrárny o celkovém výkonu 969 MW, ve srovnání s rokem 2017 se jedná o pokles o 23 %.

Německo tak již ke konci loňského roku téměř splnilo svůj cíl 6,5 GW, další elektrárny čekaly na připojení či jsou stále ve výstavbě. Ke konci letošního roku by Německo mohlo dosáhnout 7,7 GW výkonu ve větrných elektrárnách na moři. Současné plány německé vlády však zatím rychlejšímu rozvoji větrné energetiky na moři nenahrávají.

V letech 2017 a 2018 v Německu proběhly aukce na výstavbu dalších offshore větrných elektráren. Zatímco v prvním kole byly vysoutěženy i nabídky bez cenové podpory, v druhém kole uspěly i projekty s cenou téměř 100 EUR/MWh. Vysoutěženo bylo celkem 3,1 GW výkonu, který by měl být do sítě připojen mezi lety 2021 a 2025. Po roce 2020 by tak měl růst instalovaného výkonu zpomalit v průměru na 620 MW ročně. do roku 2025 by tak celkový výkon dosáhl 10,8 GW

Pro rok 2030 Německo počítá s 15 GW výkonu v offshore elektrárnách, během 5 let by tak muselo na moři vybudovat další turbíny o výkonu minimálně 4,2 GW. Podle německých asociací je nicméně 15 GW málo pro dosažení 65% podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny do roku 2030, a cíl by měl být navýšen na 20 GW v roce 2030 a 30 GW v roce 2035.

Výstavba vázne i na souši, Německo je pro investory čím dál méně atraktivní

Instalovaný výkon větrných elektráren v Německu loni rostl výrazně pomaleji než v roce 2017 i na pevnině. V meziročním srovnání bylo připojeno o téměř polovinu méně výkonu – do konce listopadu celkem 2,6 GW, během listopadu pouhých 98 MW.

I přes zpomalení výkon obnovitelných zdrojů v Německu loni nadále rostl a celkově tak jejich výroba dosáhla i díky příznivým podmínkám rekordní hodnoty.

Přesto však nejsou pro větrné elektrárny vyhlídky do budoucna nejlepší. Nízká podpora a stále obtížnější podmínky pro výstavbu větrných parků se podepisují i na atraktivitě německého trhu, jehož stav investoři v současné době hodnotí spíše jako negativní.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.