Druhé kolo aukcí pro výstavbu offshore větrných elektráren v Německu zná své vítěze. Po prvním kole, které téměř zcela ovládly projekty s požadavkem na nulovou provozní podporu, přineslo i druhé kolo nabídky na provoz bez podpory. V aukci však uspěly i projekty s cenou bezmála 100 EUR/MWh, čímž průměrná vysoutěžená cena vzrostla oproti prvnímu kolu desetinásobně.

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) spustil na začátku měsíce historicky druhou aukci pro offshore větrné elektrárny. V aukci developeři soutěžili o celkem 1,6 GW výkonu. Podobně jako v prvním kole, kdy uspěly celkem čtyři projekty, přičemž tři z nich, s celkovým výkonem 1380 MW, s nulovou nabízenou cenou, přineslo i druhé kolo nabídky na nulovou provozní dotaci.

Ve srovnání s prvním kolem s na výsledcích druhého kola podepsala nižší míra konkurence, jelikož aukce se mohly účastnit pouze již dříve schválení projekty, jejichž objem se po prvním kole zmenšil. V druhém kole bylo rovněž vyhrazeno 500 MW pro projekty v Baltském moře, aby nebyl veškerý výkon elektráren koncentrován v Severním moři.

„Průměrná vysoutěžená cena je vyšší než v případě ceny z prvního kola. Tento výsledek odráží odlišnou situaci v případě konkurence ve srovnání s prvním kolem. I přesto v tomto kole byly nabídky s cenou 0 centů. Dalším z příznivých výsledků druhého kola je, že bude využita téměř veškerá volná kapacita připojovacích vedení, čímž se vyvarujeme zbytečným nákladům kvůli jejímu nevyužívání,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 6 projektů o celkovém výkonu 1610 MW, 3 v Severním moři a 3 v Baltském. Nejnižší úspěšná nabídka byla 0 EUR/MWh, nejvyšší poté 98,3 EUR/MWh. Výsledný vážený průměr cen udělených úspěšným projektům tak dosáhl 46,6 EUR/MWh, teda zhruba desetinásobku hodnoty z prvního kola (4,4 EUR/MWh). Kromě provozní podpory úspěšné projekty získají připojení k síti a licenci na 25 let provozu.

Druhým kolem tak končí přechodová fáze, ve které se mohly o celkem 3100 MW ucházet projekty offshore větrných elektráren, které byly již schváleny, či alespoň plánovány před 1. srpnem 2016. Všechny tyto projekty by v případě jejich schválení měly zahájit provoz do roku 2025.

Pro další offshore větrné elektrárny, jež by měly zahájit provoz v roce 2026 a později, budou aukce probíhat od roku 2021.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *