Domů
Německo
Zvládne německá síť navýšení cíle pro obnovitelné zdroje? Bez dalších nových vedení těžko
Zdroj: ČEPS

Zvládne německá síť navýšení cíle pro obnovitelné zdroje? Bez dalších nových vedení těžko

Německo postupně posiluje svou přenosovou soustavu, ovšem tempo výstavby nových vedení je dlouhodobým terčem kritiky německé Energiewende. V souvislosti s dosažením nového vládního cíle podílu výroby elektřiny OZE na spotřebě elektřiny ve výši 65 % do roku 2030 bude navíc nutné další rozšiřování sítě. Na nutnost výstavby dalších linek v souvislosti s novým vládním cílem upozorňuje dle serveru Platts ve své zprávě německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA).

Náklady na opatření související se stabilizací německé přenosové soustavy a redispečinkem opět rostly, když v minulém roce přesáhly miliardu eur. Podle německého regulátora je v dlouhodobém horizontu jedinou možností pro snížení těchto nákladů výstavba nových nových vedení v severojižním směru. V tomto ohledu bylo v loňském roce dosaženo mírného pokroku v povolovacích procesech u klíčových projektů.

Rostoucí náklady související s udržováním stability sítě pociťují také německé domácnosti. V loňském roce dosáhla průměrná výše poplatku za síťové služby pro domácnosti hodnoty 73 eur za megawatthodinu (1859 Kč/MWh), což představuje 9% nárůst ve srovnání s předcházejícím rokem.

Nové cíle se musí zahrnout do plánů

Od loňského roku je rok 2030 časovým horizontem, pro který mají němečtí provozovatelé přenosových soustav povinnost zpracovávat plán rozvoje. Plán je aktualizován každé dva roky. Tento plán je schvalován regulátorem a má reflektovat očekávaný vývoj energetiky do roku 2030.

Náklady na rozšiřování soustavy do roku 2030 jsou zatím dle dosavadních plánů odhadovány na 50 miliard euro (1,28 bilionu Kč). Díky novému cíli německé vlády budou tyto náklady v následujícím desetiletí ovšem ještě vyšší.

Jochen Homann, který je prezidentem německého síťového regulátora BNetzA, upozorňuje na potřebu zahrnout nové cíle německé vlády také do aktualizovaných plánů na rozvoj soustavy.

„I pokud vezmeme v úvahu všechny ostatní alternativy, tak předpokládáme, že v souvislosti s nárůstem podílu OZE bude nutný další rozvoj soustavy. Scénáře uvažované v dosavadních plánech rozvoje totiž počítají s podílem OZE jen v rozmezí 47,5 % až 52,5 %,“ upřesňuje Homann.

Komentáře

(1)

P.I.Z.

10. květen 2018, 16:03

Tak přeci rozvíjejí tzv. OZE a to je o decentralizaci (jeden z argumentů vůči klasické energetice). Tak na co nové sítě za 50 miliard € ...?

Slunce svítí zadarmo, vítr fouká zadarmo, baterky budou do 10-15 let zadarmo. Jen Ti Němci pořád něco dotují.

Nebo je to všechno jinak, něž čteme denně zde v komentářích?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.