Domů
Elektrárny ve světě
Etiopie začala vyrábět elektřinu na kontroverzní přehradě na Modrém Nilu
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Etiopie začala vyrábět elektřinu na kontroverzní přehradě na Modrém Nilu

Etiopie začala vyrábět elektřinu na kontroverzní přehradě, kterou staví na Modrém Nilu. Dnes ráno se roztočila jedna ze třinácti turbín, informovala agentura AP. Vodní dílo za 4,2 miliardy dolarů (přes 90 miliard Kč) je předmětem sporů mezi Etiopií, Súdánem a Egyptem. Přehrada má být po dokončení největší africkou vodní elektrárnou s výkonem 6500 megawattů.

„Od této chvíle už nic Etiopii nezastaví,“ konstatoval na místě etiopský premiér Abiy Ahmed.

„Právě jsme začali vyrábět elektřinu, ale to neznamená, že je projekt dokončen,“ řekl novinářům Kifle Horo, vedoucí projektu přehrady.

„Dokončení bude trvat dva a půl až tři roky,“ dodal.

Etiopie už dvakrát přehradu napouštěla. Rychlost jejího napouštění a množství vody, které bude vypouštěno v období sucha, zatím nejsou pevně stanoveny. Egypt se obává, že rychlé napuštění přehrady sníží jeho podíl nilských vod, a usiluje o uzavření závazné právní dohody pro případ sporu.

Modrý Nil je spolu s Bílým Nilem zdrojemí Nilu; obě řeky se stékají v Súdánu, odkud Nil teče dál do Egypta. Zhruba 85 procent vody proudící v řece je z Etiopie a Súdán s Egyptem se obávají, že přehrada sníží množství vody proudící do jejich zemí. Egyptské zemědělství a 100 milionů obyvatel země je na vodě z Nilu značně závislých. Ve snaze vyřešit patovou situaci proběhlo již několik kol jednání.

Abiy prohlásil, že přehrada bude přínosem pro Egypt i Súdán. „Chceme naši čistou elektřinu vyvážet do Evropy přes Súdán a Egypt, takže cestou vpřed je spolupráce. Etiopie nechce a nemá v úmyslu někoho poškodit,“ řekl.

Stavba přehrady začala v roce 2011. Termín dokončení se protáhl kvůli zpronevěře a chybám v projektu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jaroslav Loudil
20. únor 2022, 21:38

Konečně se píše kriticky také o něčem, co "stvořil Západ" a ne jen Čína nebo Rusko. Stavební část přehrady řešila Itálie, turbíny vyrobil francouzský Alstom a německý Voith. Bez těchto dodavatelů by přehrada nebyla.

Martin V.
21. únor 2022, 17:39

Kritiku zaslouží spíš neschopnost afrických politiků se domluvit, než technické řešení, co "stvořil Západ". Ztráty vody výparem budou z GERD násobně menší než z Asuánské přehrady. To může pomoct všem třem zemím a elektřina taky.

Martin V.
21. únor 2022, 00:41

Etiopie, Súdán i Egypt mají zatím docela štěstí na počasí. Poslední dvě období dešťů byla celkem vydatná a i přes zvyšování hladiny v GERD, viz. https://ipad.fas.usda.gov/lakes/images/lake001296.10d.2.gif má Asuánská přehrada nejvíc vody za posledních 20 let https://ipad.fas.usda.gov/lakes/images/lake000331.10d.2.gif

Pokud chtějí v Etiopii vyrábět elektřinu, tak jim dolů vodu stejně musí pustit. :-) Jedna turbína o výkonu 375 MW (ze dvou, které mají nátok níž a můžou pracovat už od hladiny 560 m n.m.) bude potřebovat aspoň 500 m3/s při současné hladině. To možná nenásilně omezí rychlost napouštění nádrže.

Petr
22. únor 2022, 12:12

Takhle se má dělat rozvoj.

Zajímavé je i financování, částečně je pokryté z lidové sbírky, takže mnoho obyvatel v tom cítí účast.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se