Domů
Elektrárny ve světě
Mořské vlny jako nevyčerpatelný zdroj energie pro lidstvo? Švédové věří, že je to možné

Mořské vlny jako nevyčerpatelný zdroj energie pro lidstvo? Švédové věří, že je to možné

O výrobě elektřiny z mořských vln jsme již na našem serveru několikrát informovali. Doposud se však jednalo především o prototypy, případně o menší instalace v rozmezí výkonů 1 až 10 MW. Dva projekty vznikající u ghanského pobřeží však mají ambice posunout výkon vlnových elektráren na úroveň konvenčních zdrojů. Dočkáme se tak konečně odemknutí obrovského energetického potenciálu, který je ve zvlněných mořských hladinách ukrytý?

Na základě podpisu smlouvy mezi švédským výrobcem Seabased a ghanským developerem TC’S Energy má dojít k výkonovému posunu o další řád oproti doposud největším vlnovým elektrárnám. Elektrárna o výkonu 100 MW využívající k výrobě elektřiny energii mořských vln bude největší komerční instalací svého druhu. Elektrárna bude vybudována na pobřeží v pobřežních vodách nedaleko města Ada v Ghaně.

Švédská společnost Seabased navrhne, vyrobí a následně uvede do provozu vlnový park o výkonu 100 MW, což je výkon odpovídající jednomu menšímu bloku uhelné elektrárny. Řešení Seabased využívá k přeměně kinetické energie mořských vln na elektřinu bóje plovoucí na hladině, které jsou ocelovými lany spojeny s lineárními generátory ukotvenými na mořském dně.

Lineární generátory projektu vlnové elektrárny Sotenas švédské společnosti Seabased. Zdroj: seabased.com

Od pilotního projektu ke komerční aplikaci

První testování konceptu výroby elektřiny Seabased proběhlo již v roce 2006. Klíčový pilotní projekt pro ověření funkčnosti této technologie s 36 generátory byl pak připojen do sítě koncem roku 2015 nedaleko švédského města Sotenäs. První elektřinu dodala testovací elektrárna do sítě v lednu 2016. Na projektu se podílela společnost Seabased a finská státní energetická společnost Fortum. Podle zprávy z října loňského roku již není pilotní elektrárna v provozu. Z vyjádření Seabased plyne, že pilotní elektrárna již splnila svůj testovací účel a není třeba ji déle provozovat.

„V oblasti s vhodnými podmínkami z hlediska vln a klimatu pro naši technologii S2.7 bychom měli být schopni dodávat elektřinu do sítě za méně než 10 centů za kilowatthodinu. Nyní se zaměřujeme na komerční aplikace na trzích, kde již nyní může být naše technologie konkurenceschopná,“ prohlásil k ukončení provozu pilotní elektrárny CEO společnosti Seabased Øivind Magnussen.

Ghana, země zaslíbená elektrárnám vyrábějícím elektřinu z mořských vln

Již v prosinci loňského roku bylo podepsáno memorandum o porozumění na výstavbu 150MW vlnové elektrárny u ghanských břehů nedaleko hlavního města Accra. Tentokrát se jedná o spolupráci mezi izraelským dodavatelem technologické části elektrárny společností Yam Pro Energy a indickou společností Shapoorji Pallonji Group, která vlastní 18% podíl akcii Tata Group.

V úvodní fázi projektu má být postavena elektrárna o výkonu 10 MW, která by se následně měla během příštích tří let postupně rozrůst až na výkon 150 MW. Tato izraelská technologie, které si již povšimla například i americká stanice CNN, využívá k výrobě elektřiny plováku na hladině spojeného s generátorem umístěným na pevnině.

Pokud skutečně dojde k úspěšné komerční realizaci alespoň jednoho z uvedených projektů, bude to znamenat průlom v oblasti využívání energie pohybující se mořské hladiny. Vlnové elektrárny se tak zařadí mezi plnohodnotné zdroje obnovitelné energie. Dodávka elektřiny do sítě z vlnových elektráren však bude ve srovnání s větrnými nebo fotovoltaickými elektrárnami výrazně stabilnější.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
24. březen 2018, 11:56

Pilotní projekt, co zvládl dodávat elektřinu sotva rok a půl, to mě teda optimismem zrovna nenaplňuje. Vypadá to na příliš drahou a častou údržbu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se