Domů
Elektrárny ve světě
IEA: Instalovaný výkon OZE by se během pěti let měl zvýšit o 50 %

IEA: Instalovaný výkon OZE by se během pěti let měl zvýšit o 50 %

Celosvětový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů by se během příštích pěti let měl zvýšit zhruba o 50 procent, zejména díky růstu v oblasti fotovoltaiky. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Celkový instalovaný výkon zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by se měl do roku 2024 zvýšit o 1,2 terawattu z loňských 2,5 terawattu. Fotovoltaika by se na předpokládaném růstu měla podílet téměř 60 procenty, z velké části díky instalacím solárních systémů na obytných domech, komerčních budovách a průmyslových zařízeních.

Podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny by se měl podle IEA do roku 2024 zvýšit na 30 procent ze současných 26 procent. Růst by měly podporovat klesající náklady na technologie a efektivnější energetická politika vlád.

„Obnovitelné zdroje jsou už teď druhým největší zdrojem elektřiny na světě,“ upozornil šéf IEA Fatih Birol.

Dodal nicméně, že k dosažení dlouhodobých klimatických cílů je zapotřebí instalaci zařízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů urychlit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
21. říjen 2019, 22:51

Součet zdrojů vítr + slunce dnes uspokojí 2% potřeb lidstva ( za cenu brutálních dotací) tak za 5 let to budou 3% z toho půjdou všichni producenti fosilních paliv určitě do kolen , když spotřeba ročně roste o 2%. Opravdu trapné jak tady na severu o energetice mají tyto minoritní zdroje prostor, jako kdyby šlo o dominantní způsob výroby energie a přitom jsou tyto zdroje o ničem. Pokud půjde jejich rozvoj takto "brutálním" tempem dopředu pak ani za 20 let nedosáhnou 10% podílu na uspokojení energetických potřeb lidstva přitom poptávka po energiích se zvýší do 20 let nejméně o 1/3 a většinu této spotřeby pokryjí fosilní zdroje hlavně ropa a plyn.

JVr
24. říjen 2019, 12:55

Prostor zde mají pravděpodobně z toho důvodu, že jsou perspektivní, značně se vyvíjí (děje se v nich něco), a jsou společností preferovány (klimatické cíle).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se