Domů
Obnovitelné zdroje
Slovensko má nového výkupce elektřiny z obnovitelných zdrojů, je jím SPP

Slovensko má nového výkupce elektřiny z obnovitelných zdrojů, je jím SPP

Slovensko zásadně mění systém podpory obnovitelných zdrojů. Namísto provozovatelů distribuční soustavy bude pro výkup elektřiny z OZE a KVET od roku 2020 zaveden tzv. výkupce. Jeho výběr na následující dva roky byl proveden na základě jednokolové aukce. Ročně by mělo být vykoupeno přibližně 1,2 TWh.

Slovenský systém podpory obnovitelných zdrojů se razantně změnil novelizací zákona č. 309/2009 z konce roku 2018. Současný stav, kde elektřinu z obnovitelných zdrojů a vysoko účinné kombinované výroby vykupují distributoři elektřiny na ztráty v síti, bude nahrazen výkupem a prodejem elektřiny na slovenském denním trhu.

Namísto distributorů tak klíčovou roli v systému podpory bude hrát výkupce jako nový účastník trhu. Výkupce má kromě povinného výkupu i povinnost převzít odpovědnost za odchylku u zdrojů, které na to mají právo. Nový systém výkupce by tak s sebou měl nést výrazné administrativní zjednodušení a zlevnění celého systému.

Výkupce byl vybrán na základě aukce

Výkupce elektřiny byl vybrán na základě jednokolové aukce, kde jediným hodnotícím kritériem byla požadovaná výška úhrady za vykoupenou MWh elektřiny. Tato úhrada dle výzvy na předkládání nabídek nemohla být v souhrnu všech soutěžených území vyšší než 2,5 EUR/MWh. Zájemci mohli podávat nabídky na roli výkupce v jednom či více distribučních územích, případně na území celého Slovenska. Výkupců tak mohlo být více.

Celkové množství vykupované elektřiny by mělo být 1,2 TWh, přičemž 44 % v tomto objemu zastupují solární zdroje, 42 % KVET a 14 % vodní energie. Větrné zdroje představují zanedbatelné množství.

Historicky prvním výkupcem se tak dle tiskové zprávy Ministerstva hospodárstva SR stala společnost Slovenský plynárenský priemysel, a.s. Společnost bude vykupovat elektřiny po dobu dvou let a to od 1. 1. 2020. Vysoutěžená výška úhrady ještě nebyla zveřejněna.

Komentáře

(1)

energetik

28. říjen 2019, 16:47

Hmm, tady to dostala firma OTE od státu standardně a tedy bez výběrového řízení.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.