Domů
Obnovitelné zdroje
Španělská Iberdrola investuje do roku 2028 v Británii 12 miliard liber
Větrná turbína
Zdroj: Iberdrola

Španělská Iberdrola investuje do roku 2028 v Británii 12 miliard liber

Španělská energetická společnost zaměřená na obnovitelné zdroje energie Iberdrola investuje v letech 2024 až 2028 v Británii 12 miliard liber (337,6 miliardy Kč) do rozvodné sítě a projektů obnovitelných zdrojů. Uvedla to firma v dnešním prohlášení. Plán je v souladu s širší strategií firmy, která se stále více zaměřuje na sítě, jejichž návratnost bývá předvídatelná, a je selektivnější v přístupu k obnovitelným projektům, u kterých upřednostňuje ty s vyššími výnosy.

Někteří evropští energetičtí giganti jsou v oblasti obnovitelných zdrojů obezřetnější, protože tento sektor se nyní musí vyrovnat s vyššími úrokovými sazbami a růstem nákladů na obsluhu dluhu. Další investice do sítí jsou také nezbytné k posílení systému vzhledem k tomu, že se zvyšuje výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je však nepravidelná a nestabilní. Podobný scénář přijala i italská energetická skupina Enel, která se v novém investičním plánu zaměřuje na sítě a je opatrnější v projektech obnovitelných zdrojů energie, upozornila agentura Reuters.

Iberdrola upřesnila, že na celkových plánovaných investicích budou mít podíl zhruba dvě třetiny investice do dopravní a distribuční sítě, včetně investice 2,7 miliardy liber do podmořského kabelu. Ten by měl být schopen přepravit dostatek energie z obnovitelných zdrojů pro napájení dvou milionů domácností.

London Array
Ilustrační foto

Iberdrola také slíbila investice do solárních a větrných projektů, včetně větrné elektrárny na moři East Anglia 3 na východním pobřeží. Další investice půjdou do zeleného vodíku. Celková investice se může ještě zvýšit v případě dalších příležitostí v oblasti větrné energie na moři, dodala společnost.

V posledních 15 letech Iberdrola investovala v Británii do elektrické sítě a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů již téměř 30 miliard liber. Loni oznámila investiční plán na roky 2023 až 2025, v rámci kterého slíbila v Británii investovat 6,7 miliardy liber, z toho více dvě miliardy již investovala. Nyní tento program upravila a navýšila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se