Výrobce: Letos v ČR otevřou tři nové biometanové stanice, celkem jich bude šest
V letošním roce budou v Česku do ostrého provozu spuštěny tři nové stanice na výrobu biometanu. Tím se jejich celkový počet zdvojnásobí, spolu s tím vzroste i celková výroba. Uvedla to dnes skupina Energy financial group (EFG), která podniká právě ve výrobě biometanu. V loňském roce se produkce takzvaného zeleného plynu celosvětově zvýšila o 16 procent na téměř sedm miliard metrů krychlových.
Podle Českého plynárenského svazu se v loňském roce biometan podílel na celkové spotřebě zemního plynu v silniční dopravě z více než třetiny. Kromě toho je biometan využíván také v plynárenské distribuční síti, kdy funguje jako zdroj tepelné energie pro domácnosti či podniky. Využití biometanu v Česku by mělo dál růst, míní experti.
V letošním roce by měl být spuštěn ostrý provoz tří nových výrobních stanic. Půjde o zemědělskou bioplynovou stanici v Herálci u Humpolce a odpadářskou stanici v Mladé Boleslavi. V obou případech má být vyrobený biometan přímo využíván pro pohon městských autobusů. EFG pak během tohoto roku chce zprovoznit další produkční jednotku na jedné ze stávajících stanic, do příštího roku navíc plánuje své portfolio doplnit ještě o další zdroje zeleného plynu.
„Během dvou let by se tak mohlo vyrobit více než 90 gigawatthodin plynu ročně, což představuje devět milionů metrů krychlových biometanu,“ uvedla firma.
Produkci biometanu v Česku by podle EFG mohly v příštích letech zajistit i další existující stanice, které dosud vyrábí pouze bioplyn. V České republice by mohla být v příštích letech zajišťována také dalšími, již existujícími stanicemi, které doposud vyrábí pouze bioplyn. Podle odhadů skupiny je v Česku na základě biologicky rozložitelného odpadu, který je vstupní surovinou při výrobě, potenciál pro 66 výroben s celkovou roční produkcí 100 milionů metrů krychlových biometanu.
Dosud jsou v České republice připojeny k veřejné distribuční síti celkem tři výrobny biometanu. Jako první začala vtláčet do plynárenské sítě stanice EFG Rapotín BPS od společnosti EFG u Šumperka. Stanice s maximální výrobní kapacitou 1,6 milionu metrů krychlových nyní do sítě dodává ročně 1,3 milionu metrů krychlových biometanu a zpracuje při tom až 30.000 tun bioodpadu.
Druhou připojenou výrobnou do plynárenské soustavy je bioplynová stanice v Litomyšli Zemědělského družstva chovatelů a pěstitelů na Svitavsku. Biometan vyrábí ze zemědělského odpadu. Stanice by měla za deset let zpracovat 30,6 milionu metrů krychlových bioplynu, což ročně znamená 1,7 milionu metrů krychlových biometanu. Bioplyn vylepšený na biometan dodává do sítě ve zkušebním provozu také Energetické centrum v Horní Suché na Karvinsku od společnosti Organic technology. Ta zpracovává k výrobě biometanu i kuchyňský odpad a je schopná vyrobit až 3,2 milionu metrů krychlových zeleného plynu.
Skupina EFG od roku 2007 prostřednictvím svých dceřiných společností buduje a provozuje projekty zaměřené na produkci energie z obnovitelných zdrojů. Sídlo firmy je v Praze.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se