ABB chce novým systémem pro mikrosítě podpořit využívání obnovitelných zdrojů

DomůObnovitelné zdrojeABB chce novým systémem pro mikrosítě podpořit využívání obnovitelných zdrojů

Společnost ABB představila svůj Microgrid Plus systém určený pro řízení decentralizované výroby elektřiny. Nová řešení budou nezbytná pro koordinaci provozu hybridních elektráren a pro úspěšnou stabilizaci a integraci obnovitelných zdrojů energie do microgrids.

Microgrid Plus System je kontejnerový systém určený pro vyspělé, ale i rozvojové země. Hlavním cílem je maximalizace využití obnovitelných zdrojů energie a zároveň snížení závislosti na fosilních palivech.

Systém s PowerStore bateriemi, kontrolním systémem Microgrid Plus a dálkovým ovládáním má poskytovat nejen přístup k elektrické energii v odlehlých oblastí, ale také bezpečnější napájení komunit a průmyslových odvětví v průběhu plánovaného i neplánovaného výpadku proudu.

Kontejnerové řešení a široký výkonový rozsah

Jednotka řídí tok elektrické energie v rámci elektrizační sítě s cílem zajistit dostatečnou výkonovou rezervu pro vyrovnání skokové zátěže a zajišťuje rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou v soustavě. Tato optimalizace zvyšuje využitelnost obnovitelných zdrojů energie i přes jejich přerušovaný provoz.

Celý systém – Microgrid Plus System, výkonové měniče, řídicí systém i baterie – je umístěn v kontejneru, který umožňuje rychlejší a jednodušší nasazení v místě potřeby.

„Naše modulární, standardizované a škálovatelné microgrid řešení bude poskytovat nákladově efektivní přístup ke spolehlivým dodávkám elektrické energie pro venkovské a městské aplikace,“ řekl Claudio Facchin, president divize energetických sítí ABB.

Zdrojem elektrické energie pro skladování můžou být solární a větrné elektrárny, dieselgenerátorové stanice nebo přímo elektrizační síť. K dispozici jsou čtyři varianty ve výkonovém rozsahu od 50 do 4600 kW.

Autor úvodní fotografie: Nenad Kajić @Wikimedia Commons

Štítky: OZEabbmicrogrid