Alžírsko plánuje v následujících letech postavit solární elektrárnu o výkonu 4 GW

DomůObnovitelné zdrojeAlžírsko plánuje v následujících letech postavit solární elektrárnu o výkonu 4 GW

Člen sdružení OPEC, severoafrické Alžírsko, plánuje navýšit instalovaný výkon svých solárních elektráren o více než 5 GW. Prvním projektem má být obří elektrárna Tafouk 1 o instalovaném výkonu 4 GW, která má být dokončena v roce 2024.

Alžírsko plánuje v příštích letech masivní výstavbu OZE, a to fotovoltaických a CSP technologií, které používají zrcadla k zintenzivnění slunečního záření a využití jeho tepelné energie. Premiér Abdelaziz Djerad ve svém projevu ohlásil plán na výstavbu komplexu Tafouk 1, který má mít celkový instalovaný výkon 4 GW a má vzniknout mezi roky 2020 – 2024. Jeho rozpočet se má pohybovat mezi 3,2- 3,6 mld. USD, což by odpovídalo ceně zhruba 780 000 €/MW.

Předpokládaná roční produkce, ekonomické ukazatele a další technické detaily nejsou prozatím známy. Premiér dále jen uvedl, že komplex by se měl rozprostírat na ploše 64000 ha a na stavbě by mělo najít práci až 50 000 pracovníků, a poté nastálo zhruba 2000.

„Tento typ projektů je velmi důležitý pro rozvoj a diverzifikaci ekonomiky,” uvedl ministr energetiky Mohamed Arkab.

Alžírsko má v oblasti rozvoje energetických zdrojů velké cíle, vedle rozvoje solárních elektráren plánuje 4 paroplynové elektrárny, kde každá má disponovat minimálním výkonem 1200 MW. Plány vláda zdůvodňuje tím, že se stoupající domácí spotřebu, rozvoj OZE má pomoci uchovat zásoby ropy a zemního plynu.

Těžební průmysl tvoří základ ekonomiky a podílí se 20 % na HDP a z více než 85 % na exportu země. Kvůli celosvětovému poklesu ropy tak přijde letos státní pokladna o významnou složku příjmů. Vláda plánuje, že by tak místo ropy mohla vyvážet do Evropy rovnou vyrobenou elektřinu. Alžírsko se stejně jako jiné africké státy musí vyrovnat s prudce rostoucí spotřebou elektřiny na domácím trhu.

Alžírsko uvažuje i  o stavbě jaderné elektrárny. Pro přehled v roce 1999 byl instalovaný výkon zdrojů v zemi 6 GW, vloni již 21 GW a pro rok 2022 je plán mít v zemi instalovaný výkon dohromady ve výši 33 GW. Nyní je 99 % elektřiny vyráběno z plynu a ropy.