Domů
Obnovitelné zdroje
Alžírsko plánuje v následujících letech postavit solární elektrárnu o výkonu 4 GW

Alžírsko plánuje v následujících letech postavit solární elektrárnu o výkonu 4 GW

Člen sdružení OPEC, severoafrické Alžírsko, plánuje navýšit instalovaný výkon svých solárních elektráren o více než 5 GW. Prvním projektem má být obří elektrárna Tafouk 1 o instalovaném výkonu 4 GW, která má být dokončena v roce 2024.

Alžírsko plánuje v příštích letech masivní výstavbu OZE, a to fotovoltaických a CSP technologií, které používají zrcadla k zintenzivnění slunečního záření a využití jeho tepelné energie. Premiér Abdelaziz Djerad ve svém projevu ohlásil plán na výstavbu komplexu Tafouk 1, který má mít celkový instalovaný výkon 4 GW a má vzniknout mezi roky 2020 – 2024. Jeho rozpočet se má pohybovat mezi 3,2- 3,6 mld. USD, což by odpovídalo ceně zhruba 780 000 €/MW.

Předpokládaná roční produkce, ekonomické ukazatele a další technické detaily nejsou prozatím známy. Premiér dále jen uvedl, že komplex by se měl rozprostírat na ploše 64000 ha a na stavbě by mělo najít práci až 50 000 pracovníků, a poté nastálo zhruba 2000.

„Tento typ projektů je velmi důležitý pro rozvoj a diverzifikaci ekonomiky,” uvedl ministr energetiky Mohamed Arkab.

Alžírsko má v oblasti rozvoje energetických zdrojů velké cíle, vedle rozvoje solárních elektráren plánuje 4 paroplynové elektrárny, kde každá má disponovat minimálním výkonem 1200 MW. Plány vláda zdůvodňuje tím, že se stoupající domácí spotřebu, rozvoj OZE má pomoci uchovat zásoby ropy a zemního plynu.

Těžební průmysl tvoří základ ekonomiky a podílí se 20 % na HDP a z více než 85 % na exportu země. Kvůli celosvětovému poklesu ropy tak přijde letos státní pokladna o významnou složku příjmů. Vláda plánuje, že by tak místo ropy mohla vyvážet do Evropy rovnou vyrobenou elektřinu. Alžírsko se stejně jako jiné africké státy musí vyrovnat s prudce rostoucí spotřebou elektřiny na domácím trhu.

Alžírsko uvažuje i  o stavbě jaderné elektrárny. Pro přehled v roce 1999 byl instalovaný výkon zdrojů v zemi 6 GW, vloni již 21 GW a pro rok 2022 je plán mít v zemi instalovaný výkon dohromady ve výši 33 GW. Nyní je 99 % elektřiny vyráběno z plynu a ropy.

Štítky:OZE
FVE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
St
28. květen 2020, 15:57

V zemi kde po celý rok svítí slunce mají sluneční elektrárny zvláště pak ty s CSP technolgií smysl a dobře zapadají do energetického mixu.

Jen mi moc není jasné jakým způsobem chtějí tu EE exportovat do Evropy. Např. do Francie je to po mořském dně docela kus.

Frank
28. květen 2020, 16:23

Proč by to měli dělat složitě přímo , když se mohou připojit buď přes Maroko nebo dokonce přímo na Španělskou síť ? Ostatně tak se to i plánuj.

Frank
28. květen 2020, 16:23

Proč by to měli dělat složitě přímo , když se mohou připojit buď přes Maroko nebo dokonce přímo na Španělskou síť ? Ostatně tak se to i plánuj.

St
28. květen 2020, 19:48

Pokud to ta marocká přenosová soustava dovede proč ne. Jinak by museli položit nějakých 200 km podmořského kabelu.

Jak už jsem řekl, v Alžírské poušti solární elektrárna dává mnohem větší smysl, že u nás, kde často prší, sněží a v zimě je více tma než světlo.

Carlos
28. květen 2020, 17:51

Sítě mezi Evropou a Afrikou jsou propojené už dlouho a ve výhledu je zahrnout do toho celou oblast severní Afriky a Středního Východu.

Tomáš Krátký
28. květen 2020, 22:42

A existuje už něco konkrétního? Myslím s alespoň trochu větším výkonem? Při zběžném "googlení" jsem našel spíše zmínky o připravovaných projektech - Elmed, EuroAfrica Interconnector. Ale i tak, ty plánované kapacity jsou v řádech max. jednotek GW. To mi připadá zoufale málo.

Bylo by to krásné, využívat Saharu pro výrobu EE. Pro tamní podmínky mi navíc přijde hodně zajímavý koncept tzv. Solar updraft tower. (Odkaz nedávám, ať nemusím čekat na schválení příspěvku. Je k tomu stránka na Wikipedii.) To by mohlo být potenciálně zajímavější zařízení než FV panely.

Jenže dokud nejsme schopni udělat propojení s Evropu v řádu 100 GW, tak to nic podstatného neřeší...

Pavel
29. květen 2020, 20:25

Existují pouze dva kabely propojující Maroko a Španělsko, s kapacitou dostačující k přenosu výkonu jedné či dvou elektráren. Jinými slovy, carlosovy "dlouho propojené sítě mezi Afrikou a Evropu" nejsou nic jiného, než zde obvyklé vlhké fantazie místních oze mystiků.

Carlos
29. květen 2020, 20:59

Podle ENTSO-E jsou to dvě dvojitá vedení 400kV. Sice na ně na pevnina navazují jednoduchá vedení, ale mapa neukazuje kolik potahů tam je vs kolik potahů je vzybrojeno.

https://www. entsoe. eu/data/map/

Carlos
29. květen 2020, 21:28

Výkon nevím, ale podívejte se na mapu, tam spojení jsou:

www. entsoe. eu/data/map/

Kapacity jsou celkem malé, na druhou stranu je třeba brát v úvahu že samotný systém v Evropě by prvně potřeboval velkou přestavbu aby byl schopný ten proud rozvést. Navíc by to asi spotřebovaly země po cestě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se