Americký trh se solární energií loni opět překonal hranici 10 GWp nainstalovaného výkonu

DomůObnovitelné zdrojeAmerický trh se solární energií loni opět překonal hranici 10 GWp nainstalovaného výkonu

Již třetí rok po sobě americký solární průmysl nainstaloval přes 10GWp fotovoltaického instalovaného výkonu. V roce 2018 konkrétně celkem 10,6 GWp. S nejnovějšími statistikami přišla společnost Wood Mackenzie Power & Renewables a asociace Solar Energy Industries Association (SEIA).

Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o pokles o 2 %, ale prognózy naznačují, že se trh v následujících letech odrazí a bude opět růst. Prezident a generální ředitel SEIA Abby Hopper uvedl, že 2% pokles byl způsoben zejména solárními tarify.

„Celkové množství solárních systémů instalovaných v Americe se v příštích letech více než zdvojnásobí. To dokládá odolnost solárních systémů a jejich ekonomickou sílu. Je jasné, že příští desetiletí bude ve znamení významného růstu,“ uvedl Abby Hopper.

Očekává se, že celkový instalovaný výkon fotovoltaických systémů ve Spojených státech amerických vzroste v roce 2019 o 14 %.

Rok 2018 znamenal výrazný meziroční pokles v oblasti velkých fotovoltaických elektráren. Pokles činil celkem 8 % v důsledku výrazných změn na hlavních trzích.

Rok 2018 byl ovšem významný pro střešní fotovoltaické systémy oproti roku 2017, který byl ve znamení poklesu v tomto sektoru. Střešní fotovoltaické systémy ve Spojených státech amerických zaznamenaly pět po sobě jdoucích čtvrtletí mírného růstu. Poslední čtvrtletí roku 2018 bylo nejlepším čtvrtletím pro střešní fotovoltaické systémy za poslední dva roky, když si střešní fotovoltaiku nainstalovalo téměř 315 000 domácností.

Fotovoltaické systémy všech velikostí se v roce 2018 podílely z 29 % na nově instalovaných výrobních kapacitách ve Spojených státech amerických. To znamená pokles oproti roku 2017, který byl způsoben mimo jiné větším množstvím zprovozněných plynových elektráren.

Zdroj úvodní fotografie: CNBC