Domů
Obnovitelné zdroje
Američtí producenti fotovoltaických panelů bojují za importní daň pro zahraniční panely
Zdroj: Stefano Paltera/US Dept. of Energy Solar Decathlon

Američtí producenti fotovoltaických panelů bojují za importní daň pro zahraniční panely

Americké společnosti vyrábějící solární fotovoltaické panely bojují o zavedení importní daně na solární panely vyráběné zahraničními výrobci. To zejména kvůli levným panelům z Číny, které údajně dostávají nespravedlivou vládní podporu. Prezident Trump by měl o zavedení daně rozhodnout v listopadu.

Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) si tento týden vyslechne první argumenty pro a proti petici podané výrobcem solárních panelů Suniva, který je momentálně v insolvenci. Suniva v petici požaduje zavedení importní daně ve výši 40 centů za watt na dovážené solární články, součást fotovoltaických panelů, která převádí sluneční světlo na elektřinu. Společnost také požádala ITC o minimální cenu 78 centů/watt, zahrnující importní daň ve výši 40 centů/watt, na solární panely vyrobené zahraničními výrobci.

Petice tvrdí, že Čína, která představuje více než 80 % světové produkce solárních panelů, dává výrobcům nespravedlivou vládní podporu. Komise by měla rozhodnout v příštím měsíci. Konečné rozhodnutí prezidenta Trumpa by mělo být známo v listopadu.

Levná výroba fotovoltaických článků a panelů vyráběných v Číně a dalších asijských zemích pomohla od roku 2010 snížit ceny solárních systémů o zhruba 70 %, což umožnilo významné rozšíření instalací v USA.

Suniva, přední americký výrobce solárních fotovoltaických panelů, uzavřela dvě americké továrny a momentálně je v insolvenci.

„Bez této pomoci zanikneme. Nechceme nic víc než rovné podmínky,“ uvedl Matt Card, výkonný viceprezident společnosti Suniva pro obchodní operace.

Americká organizace American Legislative Exchange Council, která obhajuje volné trhy, a další konzervativní politické skupiny, včetně Heritage Foundation, jsou proti zavedení nového tarifu.

„Od vlády by se nemělo očekávat, že bude pomáhat několika společnostem, které nejsou konkurenceschopné,“ řekla Sarah Huntová, ředitelka Centra pro inovace a technologie společnosti ALEC.

Otázka pracovních míst

Suniva a společnost SolarWorld Americas, která je rovněž podepsána pod peticí, tvrdí, že sazba pomůže domácí výrobě a přiměje zahraniční konkurenty, aby přesunuli továrny do USA, což by mohlo vést k vytvoření více než 100 000 nových pracovních míst v celém odvětví.

„Pokud nechceme přenechat obnovitelné zdroje Číně, je právě teď ten správný čas postavit se k problému čelem,“ řekl Tim Brightbill, advokát zastupující společnost SolarWorld.

Dovoz levných asijských panelů byl naopak přínosem pro trh amerických společností zabývajících se instalací solárních elektráren, což pomohlo navýšit solární instalace v USA, tvrdí americké sdružení Solar Energy Industries Association. Podle odhadu společnosti SEIA by zdanění dovážených solárních článků mělo za následek snížení poptávky a způsobilo, že sektor by mohl přijít o 88 000 pracovních míst v celostátním měřítku, což je zhruba třetina americké pracovní síly v solárním průmyslu.

„Myslíme si, že je to nevhodný nástroj k použití, obzvláště v tomto případě,“ řekl výkonný ředitel SEIA Abigail Ross Hopper.

Úvodní fotografie: Stefano Paltera/US Dept. of Energy Solar Decathlon

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se