Domů
Obnovitelné zdroje
Berlín hostil druhé německo-polské energetické fórum: Co bylo na programu?
Berlínská černouhelná teplárna Reuter West
Zdroj: Vattenfall

Berlín hostil druhé německo-polské energetické fórum: Co bylo na programu?

Německo posiluje energetickou spolupráci se sousedním Polskem prostřednictvím společné platformy. V pořadí druhé německo-polské fórum o energetické transformaci (Deutsch-Polnisches Energiewendeforum) proběhlo 17. května v Berlíně. Co bylo jeho náplní, o tom informuje následující článek.

Představitelé obou zemí z řad ministerstev, průmyslu, vědy či nevládních organizací se sešli na Spolkovém ministerstvu zahraničí v německém hlavním městě. Setkání probíhalo pod záštitou a organizací Německé energetické agentury (dena) a polské Národní agentury pro úspory energie (KAPE). První fórum se uskutečnilo minulý rok ve Varšavě, přičemž obě země mají v úmyslu jej pořádat každoročně.

Sousední země se shodují na tom, že v oblasti energetické transformace čelí podobným výzvám, a že v dnešním geopolitickém prostředí je vzájemná spolupráce klíčová. Hlavním tématem fóra bylo vytápění, respektive přechod na klimaticky neutrální vytápění sociálně odpovědným způsobem. Vedle tohoto bodu se diskutovala i dekarbonizace průmyslu, jejíž správné uchopení by mohlo znamenat hnací sílu ekonomického a hospodářského růstu.

Řešením pro vytápění, které například v Německu způsobuje téměř 40 % celkových emisí CO2, by mohla být transformace dálkového vytápění na nízkoteplotní sítě v kombinaci s tepelnými čerpadly a akumulací tepla poháněným z OZE a zeleného obnovitelného bioplynu. To vše lze uskutečnit pod moderním digitálním řízením, uvedla Urszula Zielińska, polská státní tajemnice Ministerstva klimatu a životního prostředí

Co se týče dekarbonizace průmyslu jako hnací síly růstu, zde se závěry dialogu opírají o nutnost vytvoření nových pracovních míst a zajištění konkurenceschopnosti evropských trhů. Taková energetická transformace musí zajišťovat kvalitu života, zvyšovat prosperitu a nenechat nikoho pozadu, což zdůraznila Jennifer Morganová, německá státní tajemnice a zvláštní zástupkyně pro mezinárodní politiku v oblasti klimatu na Spolkovém ministerstvu zahraničí.

Mimo zmíněné body programu účastníci fóra poměrně silně akcentovali geopolitickou situaci s odkazem na ruskou agresi na Ukrajině či nestabilní prostředí Blízkého východu. Fórum se proto mimo jiné snažilo poukázat na stálou závislost Evropské unie na ruských energetických komoditách. Zielińska upozornila na dodávky ruské ropy, které proudí do Evropy přes obchodníky třetí strany, jako například Indie či Turecko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se