Domů
Obnovitelné zdroje
Bidenův solární plán: 12,5 milionů hektarů pro čistou energii na západě USA
Solární elektrárna Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Bidenův solární plán: 12,5 milionů hektarů pro čistou energii na západě USA

Bidenova administrativa si připravuje půdu pro rozvoj nových solárních elektráren. V rámci takzvaného "západního solárního plánu" (Western Solar Plan) navrhla využít 12,5 milionu hektarů veřejných pozemků napříč jedenácti státy na západním pobřeží Spojených států. Zatímco solární průmyslníci krok vítají, ochránci přírody před takto enormním zásahem do krajiny varují.

Západní solární plán představuje aktualizaci plánu z dob Obamovy administrativy, který dále rozšiřuje o zabranou plochu i dotčené státy. V angloamerickém tradičním systému měr se jedná o 31 milionů akrů, což pro představu odpovídá území o rozloze Řecka. Plán nově počítá s jedenácti federálními státy. Prvotní oblasti Arizony, Kalifornie, Colorada, Nevady, Nového Mexika a Utahu doplnila území Idaho, Montany, Oregonu, Washingtonu a Wyomingu.

Solar Energy Permitting and Program Resources

Přípravu plánu má na starosti především americké ministerstvo vnitra, pod které spadá Úřad pro správu půdy (Bureau of Land Management). Plán tak poměrně jednoznačně navazuje na dosavadní počínání Bidenovy administrativy, která se vehementně zasazuje o závazek stoprocentně dekarbonizované elektrické sítě do roku 2035.

Jedním z podporujících programů je agenda Investice do Ameriky (Investing in America), která usiluje o přechod země na čistou energii, snížení nákladů na energii pro spotřebitele, vytvoření dobře placených pracovních míst, řešení klimatické krize a prosazování priorit v oblasti čistého ovzduší a environmentální spravedlnosti.

Konkrétním cílem solárního plánu je zefektivnit povolovací procesy pro realizaci solárních elektráren, zároveň by měl předcházet konfliktům a dbát na správnou rovnováhu při rozvoji čisté energie a ochraně životního prostředí. Právě poslední jmenovaná položka se však setkala s nevolí oponentů, kteří namítají necitlivý zásah do prostředí volně žijících živočichů.

"Jsme hluboce zklamáni, že Úřad pro správu půdy upřednostňuje energetické developery před divokou přírodou a chráněnými veřejnými pozemky," uvedla Randi Spivaková, ředitelka pro politiku veřejných pozemků v Centru pro biologickou rozmanitost (Center for Biological Diversity).

Projekty budou muset projít dalším schvalováním

Zde je nutno podotknout, že plán není konečným stanoviskem solárního rozvoje. Podle amerického Úřadu pro správu půdy budou navrhované projekty ještě dále podrobeny posouzení vlivů na životní prostředí v jednotlivých lokalitách a veřejnému připomínkování. Příznivci plánu proto vyzdvihují jeho flexibilitu

„Klimatická krize je přede dveřmi a my musíme urychleně přejít na čistou energetickou ekonomiku – a to již včera. Naštěstí veřejné pozemky naší země nabízejí jedny z nejlepších zdrojů solární energie, které máme,“ poukázal na nutnost realizace ředitel organizace The Wilderness Society Justin Meuse.

Západní solární plán tak stojí na křižovatce mezi neodkladnou potřebou řešit klimatickou krizi a závazkem chránit přírodní dědictví Spojených států. Jak se tento ambiciózní projekt posouvá vpřed, bude klíčové, aby byly zohledněny hlasy jak obhájců čisté energie, tak ochránců přírody. Budoucí rozhodnutí o rozvoji těchto projektů ukáže, zda je možné najít rovnováhu mezi rychlým přechodem na obnovitelné zdroje a odpovědným přístupem k životnímu prostředí, který chrání jedinečné ekosystémy amerického západu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se