Domů
Obnovitelné zdroje
BNEF: Nejlevnějšími evropskými trhy pro PPA dohody na OZE jsou Španělsko a Švédsko
Obnovitelné zdroje, Ilustrační foto
Zdroj: Ilustrační foto

BNEF: Nejlevnějšími evropskými trhy pro PPA dohody na OZE jsou Španělsko a Švédsko

Švédsko a Španělsko jsou nejlevnějšími evropskými trhy pro dlouhodobé dohody o nákupu elektřiny (tzv. Power Purchase Agreements – PPA) z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Ukázala to analýza výzkumníků z BloombergNEF (BNEF), podle které jsou nejnižší ceny u korporátních PPA dohod na elektřinu z větrných elektráren dosahovány ve Švédsku (30,5 EUR/MWh) a ze solárních elektráren ve Španělsku (35,3 EUR/MWh). Z devíti posuzovaných evropských trhů byly nejvyšší ceny identifikovány u obou technologií ve Spojeném království. 

Průzkum nazvaný „1H 2020 European Corporate PPA Price Survey“ z dílny BNEF kromě nejlevnějších a nejdražších evropských trhů pro PPA dohody o nákupu elektřiny z OZE ukázal, že výsledné dosahované ceny závisí zejména na instalovaném výkonu zdroje, délce kontraktu a jeho struktuře.

„Velmi široký rozsah výsledků byl obzvláště zajímavý, kdy rozdíl mezi nejlevnějšími PPA dohodami, které můžete uzavřít ve Švédsku, a nejdražšími PPA dohodami ve Spojeném království činil přes 30 eur za MWh,“ uvedla Helen Dewhurstová, analytička z BNEF a autorka zprávy.

Minimální a maximální ceny z PPA dohod o nákupu elektřiny ze solárních a větrných elektráren v Evropě. Zdroj: BNEF
Minimální a maximální ceny z PPA dohod o nákupu elektřiny ze solárních a větrných elektráren v Evropě. Zdroj: BNEF

Spojené státy versus Evropa

BNEF při provedeném průzkumu zjistil, že kromě technologie a instalovaného výkonu zdroje má na výši ceny elektřiny z PPA dohod velký vliv tvar diagramu či délka smlouvy.

V Evropě je například s 15 až 20letým kontraktem spojená přirážka 1,5 až 2,5 EUR/MWh ve srovnání s více standardními kontrakty na 10 až 15 let. Podle BNEF je toto jeden z hlavních rozdílů mezi PPA dohodami uzavíranými v Evropě a ve Spojených státech, které jsou největším světovým trhem s PPA dohodami a kde delší kontrakty obvykle znamenají slevu.

Trh s PPA dohodami je celkově v Evropě zhruba čtvrtinový ve srovnání se Spojenými státy, kdy BNEF ve Spojených státech registruje dohody na celkový dodávaný výkon 40 GW a v Evropě na 9,8 GW.

„Téměř polovina všech RE100 společností je z Evropy – víme, že poptávka po čisté energii je právě zde. Aby se však zvýšila aktivita kolem PPA dohod na úroveň Spojených států, musíme více popsat regionální rozdíly v oceňování těchto kontraktů, v jejich struktuře a délce,“ dodal Kyle Harrison, analytik z BNEF zaměřující se na korporátní udržitelnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
9. duben 2020, 19:38

Jo, jo, další z vynálezů Rocky Mountain Institutu už začal žít svým životem.

Milan Vaněček
9. duben 2020, 20:51

Ty citované ceny za slunce a vítr v EU jsou neporazitelné. O tom se jiným zdrojům může jen snít. Britanie má v energetice tu nevýhodu, že je to ostrov, my ve střední Evropě jsme propojeni mnohem více se svým okolím, což je v energetice výhodné.

Ale nevidím žádný důvod proč by cena elektřiny z větrných elektráren nemohla i v Britanii klesnout na švédskou úroveň. Mechanismus PPA pak stabilizuje nízké ceny z OZE na 10-20 let.

Milan Vaněček
10. duben 2020, 14:56

Ještě dodatek: porovnejte ceny ze sluníčka ve Španělsku - 30 EUR/MWh,

a pro srovnání ČEZ předprodává na rok či dva dopředu za 40-45 EUR/MWh. To je jeho elektřina ze STARÝCH uhelných a jaderných elektráren, z nových JE by to prodával minimálně více než 2x dráže.

Tak už snad každý může pochopit proč se budují nové FVE a VtE v Evropské unii a ne nové JE.

Jen nové obnovitelné zdroje, bez dotací, přes PPA, mohou nám zlevnit a dlouhodobě stabilizovat (nejsou ovlivňovány cenou paliva) ceny elektřiny.

Je to každému jasné??? Pochopí to naše vláda a jaderní lobbysté???

St
14. duben 2020, 12:31

Jenže zapomínáte na jednu věc a to jsou dotace OZE. Pokud více vyděláte na dotacích, tak je vám pak jedno za kolik prodáváte EE, protože příjem tak či onak máte zajištěný. Navíc obrovská nevýhoda OZE je v jejich nestabilitě. Zajištění, zálohy, stojí nemálo peněz. Byl bych moc rád, kdyby se stoply dotace do OZE. Pak by se ukázalo který zdroj je skutečně nejvýhodnější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se