Domů
Obnovitelné zdroje
Cena elektřiny v PPA smlouvách dál klesá. Je ideální doba k jejímu uzavření, uvádí platforma
Větrná elektrárna a vedení (wind)
Zdroj: Unsplash

Cena elektřiny v PPA smlouvách dál klesá. Je ideální doba k jejímu uzavření, uvádí platforma

Cena elektřiny prodávaná prostřednictvím dlouhodobých smluv o přímém prodeji elektřiny (tzv. PPA smlouvy) ve třetím čtvrtletí tohoto roku klesla meziročně o cca 12 %. Ve svém pravidelném reportu to oznámila platforma LevelTen. Podle této platformy může být, s ohledem na současné podmínky na trhu, právě nyní vhodná chvíle k uzavření PPA smlouvy. 

Relativně příznivé podmínky na velkoobchodních trzích a u developerů obnovitelných zdrojů se ve třetím čtvrtletí propsaly do průměrné ceny elektřiny, za kterou se prodává elektřina prostřednictvím tzv. PPA smluv. Ty jsou momentálně relativně populární jak mezi developery obnovitelných zdrojů energie, tak obchodními společnostmi, které chtějí pokrýt svoji spotřebu elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Co je PPA smlouva (Power Purchase Agreement)?

Power purchase agreement (PPA) v energetice je smlouvou o přímém prodeji elektřiny mezi prodávajícím (výrobce elektřiny, nejčastěji z obnovitelných zdrojů energie) a kupujícím (v kontextu korporátních PPA společnost, která elektřinu nakupuje pro vlastní spotřebu). PPA smlouvy mohou mít řadu podob - může se jednat o fyzické PPA, které pokrývají i fyzickou dodávku elektřiny, nebo virtuální PPA, které jsou především finančním zajištěním proti volatilitě na velkoobchodních trzích s elektřinou. V posledních letech se o PPA hovoří nejčastěji v souvislosti s výstavbou nových obnovitelných zdrojů energie, které si prostřednictvím dlouhodobých PPA zajišťují prodej elektřiny a pokrytí investičních nákladů.

Ceny v rámci PPA smluv obecně poklesly o 12,4 % oproti stejnému období v loňském roce. Za tímto poklesem stojí i nadále klesající inflace a stále se snižující volatilita po pandemii onemocnění COVID-19 a energetické krizi z roku 2022. Při srovnání cen v tomto a minulém čtvrtletí bylo snížení mírnější - 1,3 %. To nicméně ukazuje, že pokles cen je relativně pozvolný.

Ceny elektřiny z nových zdrojů se tak mezi červencem a zářím ve 22 evropských zemích pohybovaly na úrovni 76,17 EUR/MWh, což je již zmiňovaný více než 12% pokles z 86,94 EUR/MWh o rok dříve.

Zatímco u cen elektřiny vyrobené větrnými elektrárnami cena klesá již čtyři čtvrtletí v řadě, cena elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách po třech měsících mírně vzrostla. Důvodem je především nárůst ceny v Itálii a Maďarsku.

Zůstává nicméně otázkou, zda klesající trend přetrvá i nadále. Jak naznačuje platforma LevelTen, právě nyní může být ideální čas k uzavření dlouhodobé smlouvy o přímém prodeji elektřiny. „Rozmanitost možností odběru (nákupu), které mají potenciální kupci PPA k dispozici, snad nikdy nebyla větší,“ dodala platforma.

Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope

Dlouhodobé smlouvy o přímém prodeji elektřiny získávají v Evropské unii stále více na významu jako preferovaný nástroj pro zajištění dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, a to hlavně pro velké podniky a průmyslové odběratele. PPA smlouva nabízí možnost zajistit si stabilní cenu po dobu jejího trvání, a to i na více než 10 let dopředu. To může být pro některé odběratele klíčové, zejména v době cenové volatility na energetických trzích.

V České republice se trh s PPA teprve postupně rozvíjí. Veřejně dostupné informace jsou o dvou korporátních PPA v rámci České republiky. Prvním je  PPA uzavřená mezi společností Ambient Energy (v pozici výrobce/dodavatele) a společností ŠKO-ENERGO (odběratel). Druhým pak je kontrakt, kterým si zajistil dodávku Jarošovský pivovar.

V letošním roce byla uzavřena také PPA smlouva o dodávce elektřiny z Rumunského projektu VIFOR, který má vyrůst v Rumunsku. Odběratelem jsou společnosti ze skupiny T-Mobile.

Zaměřujeme se na dopad na životní prostředí, a proto se soustředíme na společnosti s vysokou spotřebou energie. Ty mají největší zájem o korporátní PPA smlouvy, které zahrnují širokou škálu průmyslových odvětví, včetně výrobních podniků, telekomunikačních operátorů a pivovarů,“ uvedl Milan Kamaryt, manažer odpovědný za smlouvy PPA ve společnosti Rezolv Energy pro deník Ekonom.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Bob
22. říjen 2024, 11:14

Tak to je hezké, že ceny z PPA klesly o 12%, ale to hlavní: jaká ta cena vlastně je jsme se nedozvěděli.

A to nemluvím o tom, že by se ještě mělo rozlišovat z jaké oblasti výroby elektřiny ty PPA jsou. Protože jsou velké rozdíly v tom, kolik kde fouká a svítí.

Jan Veselý
22. říjen 2024, 12:03

V textu ten souhrnný údaj je. Ale i já bych ocenil podrobnější údaje, např. rozdělení podle technologií a geografických oblastí.

Martin Voříšek
22. říjen 2024, 13:14

Abychom byli fér tak přiznávám, že ten údaj jsem doplnil dodatečně v návaznosti na komentář od Boba. MV

Jan Veselý
22. říjen 2024, 17:45

:-)

Milan Vaněček
22. říjen 2024, 18:26

Průměrná cena elektřiny z fotovoltaiky přes PPA už byla pod 50EUR/MWh v EU, (je zde placená 3výcarská agentura, která je neustále monitoruje), pak ale přišlo obecné obrovské zdražování plynu a elektřiny, vyvolaná vysoká inflace nejen v ČR ale i v EU,

no tak teď nominální ceny (elektřiny ze smluv PPA z FVE) musejí zase klesat, ale klesly zatím málo, budou klesat dál,

a samozřejmě neklesnou brzy v nominální hodnotě na a pod staré hodnoty, protože vysoká inflace....

Ceny FV panelů a baterií neustále klesají a v Číně inflace není.

Bob
22. říjen 2024, 19:46

Pane Vaněčku, jak je to možné, vždyť podle Vás musí ceny stále klesat?

Že by to bylo tím, že cena FVE nesestává jen z ceny panelů, případně baterií?

Ostatně, když se taková PPA smlouva udělá šikovně, je to klasická privatizace zisků a socializace nákladů.

Náklady na vyrovnávání výkonu VtE, nebo FVE, která dodává na základě PPA se přesunou do sítě. Zvláště, pokud je ta PPA smlouva virtuální, nebo taková, kdy se výroba časově neshoduje se spotřebou. Proč investovat do drahé akumulace, když to zafinancují jiní, že. Čti: náklady se rozpočítají mezi všechny odběratele.

Milan Vaněček
23. říjen 2024, 19:20

Tak tady máte současnou realitu PPA v EU, průměrná cena cena 50 EUR/MWh, viz

pv-magazine.com/2024/10/23/pexapark-records-23-european-ppas-for-1034-mw-in-september/

cituji: European developers signed 23 PPAs for 1.03 GW in September, according to the latest report from Pexapark.

This marks a 125% month-on-month increase in volumes, following August, which had the lowest monthly result of the year.

Tracked PPA prices reached €50.08 ($54.00)/MWh in September, a 4.2% month-on-month decrease and a reversal of the upward trend seen in the prior two months, as PPA prices fell across all analyzed markets.

Polish PPA prices plunged 7.5%, followed by French and Nordic PPA prices, which dropped 6.6% and 6%, respectively. Pexapark also noted monthly PPA price decreases in Germany, Great Britain, Italy, the Netherlands, Portugal and Spain.

Karel Valenta
22. říjen 2024, 22:05

Tak proč u nás budujeme větrníky s mastnou investiční dotací a provozní dotací 135 EUR/MWh ? Když jsou ceny v jiných oblastech s lepšími přírodními podmínkami téměř poloviční ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se