Domů
Evropská Unie
Ceny emisních povolenek ve světě rostou, kalifornské jsou nejvýše od založení trhu

Ceny emisních povolenek ve světě rostou, kalifornské jsou nejvýše od založení trhu

Ceny emisních povolenek v současné době na velkých světových trzích rostou. Maxim dosahovaly emisní povolenky na evropském trhu EU ETS, ale i na kalifornském a novozélandském trhu. Hlavním důvodem pro nárůst ceny jsou zejména očekávané legislativní změny.

Spolu se závazky jednotlivých států ke snižování emisí se postupně vyvíjí i tržní mechanismy, které mají omezit množství emisí uhlíku vypouštěných do ovzduší. Aktuálně se na reformách trhů s emisními povolenkami pracuje jak v americké Kalifornii, tak i v Evropské unii a na Novém Zélandě, kde se připravuje revize systému obchodování.

Na kalifornském trhu se v posledních dnech dostala cena až na 15,4 dolarů za tunu, což je nejvyšší cena, za kterou byla zdejší povolenka obchodována od založení trhu v roce 2013. Cena povolenky reagovala hlavně na publikaci plánu na prodloužení platnosti funkce trhu až do roku 2030.

Diskuzí nad reformou trhu prochází i evropský trh EU ETS a na to pochopitelně reaguje i cena evropské emisní povolenky. Ta se dostala na nejvyšší hodnotu od letošního března a nyní se obchoduje kolem 5,4 EUR/t.

Cena povolenky v kalifornském systému obchodování. Zdroj: BNEF

Ceny evropské povolenky reagovaly zejména na jednání o podobě trhu z minulého týdne, které sice nepřineslo finální podobu trhu, ale přesto se na cenách povolenky podepsalo. Navíc podle Per Lekandera, kterého oslovila agentura BNEF, by se v případě schválení reformy mohla cena povolenky vyšplhat na dvojnásobek současné hodnoty.

„Po deseti letech přebytku povolenek bude trh s povolenkami fungovat tak, jak bylo na počátku zamýšleno.“

Per Lekander, manažer společnosti Lansdowne Partners U.K. LLP pro Bloomberg New Energy Finance

Zatímco aktuálně je největším trhem s emisními povolenkami trh Evropské unie, v letošním roce by měl být předstižen emisním trhem v Číně. Ten má sice být spuštěn letos, postupně ale bude nabírat na objemu s tím, jak bude obchodování s emisemi zaváděno pro různé průmyslové sektory.

Konkrétně trh v Číně může mít obrovský dosah. Čína je největším spotřebitelem energie a zároveň je zde v posledním období zřejmá politická vůle ke snižování emisí. Díky tomu došlo poprvé po šesti letech k snížení spotřeby uhlí a snížení emisí skleníkových plynů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.