Index domácností (Vše)
1621Kč/měsíc
+0,25%
Elektřina - CZ (Cal26)
94,71EUR/MWh
+0,7%
Zemní plyn - CZ (Cal26)
34,54EUR/MWh
+0,33%
Ropa - Brent (Nov25)
68,52USD/Barel
+1,6%
Ropa - WTI (Oct25)
64,57USD/Barel
+2,01%
Emisní povolenky (Dec25)
77,57EUR/t
+1,07%
Zemní Plyn - TTF (Oct25)
32,42EUR/MWh
+0,83%
Uhlí API2 - ARA (Cal26)
103,2USD/t
+1,51%
Index domácností (Vše)
1621Kč/měsíc
+0,25%
Elektřina - CZ (Cal26)
94,71EUR/MWh
+0,7%
Zemní plyn - CZ (Cal26)
34,54EUR/MWh
+0,33%
Ropa - Brent (Nov25)
68,52USD/Barel
+1,6%
Ropa - WTI (Oct25)
64,57USD/Barel
+2,01%
Emisní povolenky (Dec25)
77,57EUR/t
+1,07%
Zemní Plyn - TTF (Oct25)
32,42EUR/MWh
+0,83%
Uhlí API2 - ARA (Cal26)
103,2USD/t
+1,51%

Ceny emisních povolenek ve světě rostou, kalifornské jsou nejvýše od založení trhu

Martin Voříšek
19. červenec 2017, 16:26
Bez komentáře
ceny-emisnich-povolenek-ve-svete-rostou-kalifornske-jsou-nejvyse-od-zalozeni-trhu
Zdroj: Pexels

Ceny emisních povolenek v současné době na velkých světových trzích rostou. Maxim dosahovaly emisní povolenky na evropském trhu EU ETS, ale i na kalifornském a novozélandském trhu. Hlavním důvodem pro nárůst ceny jsou zejména očekávané legislativní změny.

Spolu se závazky jednotlivých států ke snižování emisí se postupně vyvíjí i tržní mechanismy, které mají omezit množství emisí uhlíku vypouštěných do ovzduší. Aktuálně se na reformách trhů s emisními povolenkami pracuje jak v americké Kalifornii, tak i v Evropské unii a na Novém Zélandě, kde se připravuje revize systému obchodování.

Na kalifornském trhu se v posledních dnech dostala cena až na 15,4 dolarů za tunu, což je nejvyšší cena, za kterou byla zdejší povolenka obchodována od založení trhu v roce 2013. Cena povolenky reagovala hlavně na publikaci plánu na prodloužení platnosti funkce trhu až do roku 2030.

Diskuzí nad reformou trhu prochází i evropský trh EU ETS a na to pochopitelně reaguje i cena evropské emisní povolenky. Ta se dostala na nejvyšší hodnotu od letošního března a nyní se obchoduje kolem 5,4 EUR/t.

Cena povolenky v kalifornské systému obchodování.
Cena povolenky v kalifornském systému obchodování. Zdroj: BNEF

Ceny evropské povolenky reagovaly zejména na jednání o podobě trhu z minulého týdne, které sice nepřineslo finální podobu trhu, ale přesto se na cenách povolenky podepsalo. Navíc podle Per Lekandera, kterého oslovila agentura BNEF, by se v případě schválení reformy mohla cena povolenky vyšplhat na dvojnásobek současné hodnoty.

„Po deseti letech přebytku povolenek bude trh s povolenkami fungovat tak, jak bylo na počátku zamýšleno.“
Per Lekander, manažer společnosti Lansdowne Partners U.K. LLP pro Bloomberg New Energy Finance

Zatímco aktuálně je největším trhem s emisními povolenkami trh Evropské unie, v letošním roce by měl být předstižen emisním trhem v Číně. Ten má sice být spuštěn letos, postupně ale bude nabírat na objemu s tím, jak bude obchodování s emisemi zaváděno pro různé průmyslové sektory.

Konkrétně trh v Číně může mít obrovský dosah. Čína je největším spotřebitelem energie a zároveň je zde v posledním období zřejmá politická vůle ke snižování emisí. Díky tomu došlo poprvé po šesti letech k snížení spotřeby uhlí a snížení emisí skleníkových plynů.

Komentáře (0)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

Přihlásit se