Domů
Obnovitelné zdroje
Ceny vysoutěžené v letošním druhém kole aukcí pro německé fotovoltaiky mírně vzrostly
Solární park Erlasee v Německu (zdroj Wiki, Rainer Lippert).
Solární park Erlasee v Německu (zdroj Wiki, Rainer Lippert).

Ceny vysoutěžené v letošním druhém kole aukcí pro německé fotovoltaiky mírně vzrostly

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) oznámil výsledky letošní druhé aukce pro výstavbu fotovoltaických elektráren, ve které vysoutěžené ceny dosáhly v průměru 46 EUR/MWh. Ve srovnání s letošním prvním kolem se sice jedná o mírný nárůst, oproti výsledkům poslední loňské aukce je však cena stále nižší.

V letošním druhém kole aukcí pro fotovoltaické elektrárny, které proběhlo na začátku tohoto měsíce, německý regulátor nabídl developerům k dispozici téměř 183 MW výkonu. Do aukce bylo nakonec přihlášeno 59 projektů o celkovém výkonu 360 MW, tedy dvojnásobek nabízeného objemu.

„Objem nabídek převyšující rozsah aukce v kombinaci s cenami pod 5 centy za kWh opět dokazuje vysokou úroveň konkurence mezi velkými solárními elektrárnami. Toto kolo rovněž ukazuje vysoký potenciál pro solární systémy na méně úrodné zemědělské půdě a travnatých plochách nižší kvality.“

Jochen Homann, prezident německého regulátora Bundesnetzagentur

Podle pravidel stanovených německými zákony měli developeři soutěžit o 200 MW, nicméně objem aukcí tohoto a dalších dvou kol byl snížen dohromady o 52,5 MW, hodnotu odpovídající výkonu pozemních fotovoltaických elektráren zprovozněných v Německu v loňském roce, jejichž výkupní ceny jsou stanoveny zákonem. Výkon soutěžený v letošní červnové, říjnové a lednové aukci 2019 tak bude snížen o 17,5 MW.

V červnovém kole nakonec uspělo 28 projektů o celkovém výkonu 183 MW. Nejnižší vysoutěžená cena podle BNetzA činila 38,9 EUR/MWh, nejvyšší poté 49,6 EUR. Vážený průměr všech vysoutěžených cen dosáhl 45,9 EUR/MWh, tedy o zhruba 3 EUR více ve srovnání s 43,3 EUR z únorové aukce.

Velká část nabídek byla podle německého regulátora podána pro elektrárny, které by měly vyrůst na méně úrodné zemědělské půdě a travnatých plochách nižší kvality ve spolkových zemích Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Z 28 úspěšných projektů se jedná o 13 elektráren o celkovém výkonu 90 MW, tedy zhruba polovina z vysoutěženého objemu. Zpřístupnění zemědělské půdy německým fotovoltaikám v minulém roce přineslo výrazný pokles vysoutěžených cen.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Martin Hájek
15. červen 2018, 23:00

Takže žádné romantické střechy domů a výrobních hal, ale další brutální zábor zemědělské půdy a travnatých ploch. Které samozřejmě budou přinejmenším oploceny a budou se v krajině velmi pěkně vyjímat. Je to ošklivé, ale levné...

Jan Veselý
16. červen 2018, 06:41

A bude to ošklivější než třeba pohled z Milešovky?

Martin Hájek
17. červen 2018, 20:22

Určitě, pokud porovnáme množství vyrobené energie se zabranou plochou (tedy kWh/m2), tak uhelná elektrárna vychází v podmínkách ČR daleko lépe než fotovoltaická. Z vytěženého lomu bude navíc časem jezero, které v ČR pomůže zadržet vodu.

Jan Veselý
17. červen 2018, 21:09

Odkdy se hnusnost měří v kilometrech čtverečních?

Martin Hájek
17. červen 2018, 23:18

Tak je to určité objektivní kritérium, ale pokud vycházíte z teze "panely v krajině se mi líbí", "lom na hnědé uhlí se mi nelíbí", tak potom zjevně nemá smysl diskutovat.

Milan Vaněček
18. červen 2018, 04:03

Pane Hájek Váš estetický cit spojený s technickým (kWh/m2) pohledem je vskutku vytříbený. Napište ještě něco o hrozných větrnících ....

Vinkler
18. červen 2018, 06:54

Hoši a všímáte si potíží hasičů s hašením při požáru střechy s FVE?

Carlos
18. červen 2018, 07:11

Vinkler,

to je spíš tím že z toho mají strach, nic víc, při teplotě nad asi 130°C se z polovodičů stává vodič a celá produkce proudu je pryč.

Martin Hájek
18. červen 2018, 09:25

Tak že byste to šel hasit sám, vy chytráku... Ono to, že v domku hoří, ještě vůbec neznamená, že v plamenech je i fotovoltaická elektrárna. Hasiči samozřejmě můžou počkat, až bude v plamenech opravdu celá střecha, aby nebezpečí nehrozilo, pak už to ovšem můžou v klidu nechat dohořet...

Martin Pácalt
18. červen 2018, 12:11

Souhlasím s myšlenkou, že FVT v našich podmínkách primárně "valit" na střechy. Bohužel jen ploché střechy průmyslových objektů umožňují rotaci panelů za sluncem, u šikmých střech obytných staveb je to problematické s ohledem na vzhled (na střechu prům. objektu kolikrát ani nejde z terénu vidět). FVT jakožto rozptýlená výroba el.energie , v opačném případě jde jen o velký blok, jen jiného druhu než uhelného nebo jaderného.

Martin Hájek
19. červen 2018, 01:18

Myšlenka je to sice pěkná, ale v praxi nefunguje. Pokud budou Němci valit fotovoltaiku na pole a louky, tak tomu samozřejmě české domky nemohou nikdy konkurovat. Ale není to špatné, koupíme si dotované Německé přebytky z luk a polí ve výprodeji a zdevastovanou krajinu bude mít pro změnu náš soused.

Martin Hájek
18. červen 2018, 09:30

Abych uklidnil pana Vaněčka, tak samozřejmě větrné elektrárny jsou z hlediska změny rázu krajiny ještě podstatně horší než elektrárny fotovoltaické a pevně doufám, že lesu stožárů, který nenávratně zdevastoval Weinviertel v Rakousku, ale nevyrábí ani tolik elektřiny, co jedna hnědouhelná elektrárna, se u nás nedočkáme. Nicméně protože je článek o fotovoltaických elektrárnách, kde skončil romantický příběh a panelech na střechách, které dělají jen malý zlomek celkových instalací (z pohledu celkového výkonu), tak jsem se k tomu nevyjadřoval, nicméně toto opomenutí rád tímto napravuji.

Milan Vaněček
18. červen 2018, 11:16

Nezklamal jste.

Vinkler
18. červen 2018, 12:56

Já viděl (jen v televizi) asi tři požáry a scénář hašení mi připomínal to, co sdělil p. Hájek. Uhasili to až asi po vyhoření.

Petr
18. červen 2018, 15:41

To nejdééé.

U cen solárů je přece ideologicky zajištěný neustálý pokles :)

Ondra
19. červen 2018, 07:14

Zajímavý že tady ještě nikdo neokomentoval ty vysoutěžený ceny. Jak je možný že to šlo nahoru když maj podle některejch místních exprtů pořád jenom klesat? A než mě tady ukamenujou tak jo, v dalším kole to může kvůli číňanům vypadat trochu jinak ale to teprv uvidíme.

Erich von dem Bach-Zelewski
19. červen 2018, 07:53

FV je hnus, nepřirozeně lesklá, řady stejně odporných článků na poli.

Takový lom je mnohem zajímavější, několik pater, různé barvy podle hornin v podloží, no a rekultivací vznikne buď skoro)přírodní krajina, nebo jezero.

A na rozdíl od fotovoltaiky (něco se vyvine a milonkrát zreplikuje) je lom high-tec a velmi unikátní zařízení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se