Domů
Obnovitelné zdroje
Ceny záruk původu elektřiny z OZE by podle analytiků mohly letos dále klesat
Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund
Zdroj: Verbund

Ceny záruk původu elektřiny z OZE by podle analytiků mohly letos dále klesat

Ceny evropských záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) se budou v letošním roce velmi obtížně vracet na dřívější vyšší hodnoty a podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel by naopak mohly ještě dále klesnout. Rozhodujícím pro další vývoj cen záruk původu bude zejména vývoj počasí v severských zemích a situace po Brexitu.

Zahraniční server Montel připomněl, že ceny záruk původu elektřiny z norských vodních elektráren pro letošní produkci, které jsou považovány za benchmark, se aktuálně pohybují kolem 0,28 EUR/MWh. Oslovení tradeři uvedli, že očekávají pohyb ceny těchto záruk v rozmezí 0,25 až 0,30 EUR/TWh, avšak dodali, že nelze vyloučit ani podobná trajektorie vývoje ceny jako v loňském roce.

Loni ceny záruk původu elektřiny z norských vodních elektráren doslova zkolabovaly, když se propadly o zhruba 70 % až na 0,10 EUR/MWh. Podle Montelu byly hlavními důvody poklesu ceny vysoká výroba norských vodních elektráren, vysoká dodávka francouzských záruk původu na trh a dále očekávání dalšího zvýšení nabídky na trhu v návaznosti na přijetí nových členských zemí do Asociace vydavatelů záruk původu (AIB).

„Pokles cen může být zpomalen pokračujícím chladným počasím a suchem v severských zemích, což by vedlo k nižší výrobě tamních vodních a větrných elektráren a zvýšené spotřebě elektřiny. Ovšem prozatím nevidíme významnější dopad této situace na trh,“ uvedl Kristian Gjerlov-Juel ze společnosti Centrica Trading.

Nejistota vyvolaná odchodem Spojeného království z EU

Nedávno uzavřená dohoda o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím sice vyvrátila takzvaný tvrdý Brexit, avšak situace na trhu se zárukami původu v důsledku vystoupení Spojeného království z EU zůstává i nadále zahalena v nejistotě.

Britské certifikáty o původu elektřiny nejsou podle Montelu již v EU akceptovány, avšak britská vláda údajně stojí o pokračování vzájemného uznávání britských a evropských certifikátů.

„Zákaz uznávání evropských certifikátů ve Spojeném království, pokud by systém vzájemného uznávání skončil, by z trhu odstranil významného kupujícího evropských záruk původu a potenciálně by uvolnil na trh až 60 TWh záruk, což by dále stlačilo ceny,“ dodal Montel.

Pro srovnání, podle statistik AIB bylo v období leden až listopad 2020 v rámci evropského systému pro záruky původu EECS vydáno zhruba 800 TWh záruk původu elektřiny z OZE.

Zdroj úvodní fotografie: Verbund

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
12. leden 2021, 04:36

Naopak, poroste cena stabilní ee, jako se to děje. To OZE komouši těžko rozdýchají...Jaderky jsou rozebrány a teď je řada platit uhelkám za stabilitu. Když mohou být záporné ceny ee, proč ne záporné ceny záruk původu elektřiny. Tzn, budou OZE platit za to, že mají původ na houno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se