Český mobilní kontejner pro výrobu elektřiny k vidění v Ostravě

DomůElektřinaČeský mobilní kontejner pro výrobu elektřiny k vidění v Ostravě

Kontejner Alfons je české řešení pro výrobu elektřiny v místech, kde není k dispozici elektrizační soustava. Celým názvem Alfons Mobile Energy Container (AMEC) využívá obnovitelných zdrojů – solární a větrné energie – v kombinaci s dieselovým agregátem. Disponuje také bateriovým akumulačním systémem pro ukládání přebytečné energie a pokrývání spotřeby ve chvílích, kdy ostatní zdroje nepracují. Tento unikátní systém bude k vidění během Dnů NATO v Ostravě o nadcházejícím víkendu.

Společné úsilí pětice českých firem dalo vzniknout pozoruhodnému projektu, který má velice zajímavý potenciál pro využití nejen ve výzbroji armád světových mocností.

Systém AMEC disponuje větrnou turbínou s výkonem 5 kWp (kilowatt peak = výkon větrné nebo fotovoltaické elektrárny při standardizovaném výkonnostním testu, tedy za laboratorních podmínek) umístěnou na 4,5 metrů vysokém duralovém stožáru. Díky vertikální konstrukci s pomaluběžným generátorem vykazuje turbína prakticky nulovou hlučnost a vibrace. Zároveň v vzhledem k rozměrům disponuje velmi vysokým výkonem. Mezi další významné parametry patří velmi nízká rozběhová rychlost větru pouze 1,6 m/s, odolnost vůči větru až do rychlosti 180 km/h a resistence vůči extrémním teplotám i UV záření.

Takto vypadá složená větrná elektrárna od společnnosti Simetti. Zdroj: http://www.msline.cz/
Takto vypadá složená větrná elektrárna od společnnosti Simetti. Zdroj: http://www.msline.cz/

Solární energii přeměňuje na elektřinu 28 monokrystalických panelů, každý o výkonu 327 Wp. Celkem tedy disponuje výkonem 9,2 kWp. Panely jsou zasazeny do robustní ocel-hliníkové konstrukce určené i do těch nejextrémnějších podmínek. Solární systém dodávají pro AMEC společnosti Decci a Solar System Projekt. Decci a.s. je česká společnost, která vlastní a provozuje fotovoltaické elektrárny pod jednotnou obchodní značkou FVE CZECH. Solar Systems Projekt se zabývá projektováním a optimalizací solárních elektráren.

Diesel generátor o kontinuálním výkonu 14,0 kVA/11,2 kW s alternátorem DUPLEX dodává společnost Terramet. Tato jednotka má nominální napětí 400V 3~ / 230V 1~, frekvenci 50Hz, třídu ochrany IP 54 a její hmotnost je 320 kg.

Akumulaci zajišťuje bateriový systém, který má napětí baterií 260V, jeho celková instalovaná kapacita je 78 kWh, z čehož je využitelných 62 kWh. Dodavatelem je Společnost NetPro Systems. Ta se věnuje výzkumu a vývoji elektronických systémů automatizace budov a projektu Energy Cloud. Ten je orientován na využívání energie z fotovoltaických a větrných elektráren, čerpání přebytků z rozvodné sítě a ukládání této energie ve formě akumulovaného elektrického náboje do baterií. Propojením těchto zařízení dálkovou správou vzniká rozsáhlý energetický celek – tzv. Energy Cloud.

Celý systém Alfons je možno uložit do kontejneru od společnosti Variel. K dispozici je také varianta s neprůstřelným pláštěm kontejneru pro možnost vojenského využití.

V rámci Dnů NATO si budou moci diváci Alfonse prohlédnout z blízka přímo na a Letišti Leoše Janáčka. Zajímavostí je, že po celou dobu konání akce bude veškeré napájení zajišťováno právě systémem Amec. Tři energeticky soběstačná mobilní centra budou využita jako zdroj elektrické energie – pokryjí tak spotřebu zázemí největší bezpečnostní akce v Evropě.

„Pro nabíjení interních baterií slouží vítr, solární panel nebo diesel generátor. Výhodou celého řešení je rychlá instalace, kterou lze uskutečnit během 3 hodin. Jednotlivé komponenty dodávají společnosti Simeti Wind Energy, Variel a.s., Decci a.s., Solar Systems Projekt a Terra Endress Power Generators, prohlásil Ing. Pavel Patřičný, koordinátor projektu AMEC.

Poprvé byl energetický kontejner představen na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky ISDEF v Tel Avivu, který se konal ve dnech 2. – 4. června 2015.

„Už máme první zájemce. Ale nic podepsáno zatím není,“ dodává šéf projektu Pavel Patřičný k současnému stavu poptávky po systému AMEC.