Domů
Obnovitelné zdroje
Čína a Indie: budoucí největší solární velmoci

Čína a Indie: budoucí největší solární velmoci

V San Franciscu se ve dnech 12.-14. července konal největší zaoceánský veletrh věnovaný fotovoltaice, systémům akumulace energie, solárním technologiím a výzkumu Intersolar. Letos se věnoval otázce toho, jak zabezpečit vývoj solárního průmyslu v Číně a Indii, které, dle účastníků a organizátorů, budou nejatraktivnějšími trhy pro solární energetiku v příštích dekádách.

Indie si nastavila cíl 175 GW pocházejících z OZE v roce 2022, přičemž 100 GW celkově má pocházet ze solárních elektráren. V současnosti však instalovaný výkonu těchto zdrojů dosahuje 7,5 GW. V roce 2010 přitom Indie vyráběla pouhých 12 MW ze solární energie, trh tedy roste obrovským tempem.

Financování rozmáhajícího se OZE průmyslu je zajištěn mimo jiné z daní, jelikož stát ukládá daň 6 USD za jednu vytěženou tunu uhlí. Toto zdanění zatím přineslo do rozpočtu na financování OZE kolem 8 miliard USD. Žádná firma v Indii přitom neovládá více než 10 % trhu s OZE, poměrně volná soutěž tedy také nahrává rozvoji tohoto trhu.

Značný rozvoj také v Číně

Čína se nachází v podobné situaci. Podle posledního pětiletého plánu, vláda nastavila cíl 35 GW ze solárních zdrojů. Dle některých má ale Čína mnohem větší potenciál a jen minulý rok byla schopna zvýšit produkci o 15,1 GW. Nejnovější cíl je velmi ambiciózní. 150 GW z fotovoltaických zdrojů v roce 2020, přičemž 70 bude pocházet z panelů umístěných na střechách, do kterých nyní země překotně investuje.

Solární energie je jedním z hlavních bodů čínské energetické transformace – emise CO2 mají dosáhnout vrcholu v roce 2030 a poté kriticky klesnout. V roce 2020 má Čína spotřebovat o 15 % méně energie než v roce 2005.

Státní podpora OZE a zajištění jejich nízké ceny je hlavním pilířem čínské energetické politiky. Další pokles cen zelené energie je očekáván a výkupní ceny zůstanou pravděpodobně stejné i v budoucnu. Čína také plánuje nadála podporovat geotermální energetiku, která byla do současnosti nekonkurenceschopná, i díky velké podpoře a upřednostňování solární energie.

Zdroj úvodního obrázku: Intersolar.us

Štítky:

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.