Další velká solární elektrárna ve Španělsku, jejíž instalovaný výkon bude 170 MWp a která bude vybudována a provozována bez státní podpory, dostala zelenou. Schválení zahájení výstavby následovalo po uzavření 15leté smlouvy o nákupu elektřiny (PPA) mezi developerem BayWa r.e. a norskou energetickou skupinou Statkraft.

Projekt Don Rodrigo se přidává k dalším projektům výstavby solárních elektráren bez dotace ve Španělsku, jejichž celkový výkon činí zhruba 350 MWp.

Již koncem roku 2017 byla na jihovýchodě Španělska zahájena výstavba nedotované fotovoltaické elektrárny Torre de Cotillas o výkonu 3,9 MWp. Jako investor v tomto projektu, jehož roční výroba elektřiny je odhadována na 7 GWh, figuruje britský fond Foresight. Na odběr elektřiny z elektrárny Torre de Cotillas byla uzavřena historicky první PPA (Power Purchase Agreement) v oblasti solárních elektráren ve Španělsku. Do konce června letošního roku pak má být tato elektrárna připojena do soustavy.

V Andalusii se zase přiblížila realizaci nedotovaná FVE  El Salobral s výkonem 45,6 MW, za jejíž výstavbou stojí společnost Hive Energy, jež je obdobně jako Foresight ze Spojeného království.

Výstavba solární elektrárny Don Rodrigo. Zdroj: Statkraft
Výstavba solární elektrárny Don Rodrigo. Zdroj: Statkraft

Solární elektrárna Don Rodrigo by měla být uvedena do provozu ještě v letošním roce. Elektrárna bude pokrývat plochu o rozloze kolem 265 hektarů a ročně vyrobí zhruba 300 GWh elektřiny.

„Vstupujeme do nové fáze výroby elektřiny. Obnovitelné zdroje jsou poprvé schopny vyrábět čistší elektřinu za stejnou nebo dokonce nižší cenu než konvenční elektrárny. To dále poukazuje na významný potenciál nových modelů financování ve stále se měnících tržních podmínkách.  Jsme velmi potěšeni, že můžeme přispět k úspěchu evropské energetické revoluce.“ řekl Matthias Taft, člen představenstva společnosti BayWa.

Největším španělským projektem bez podpory má být 300MWp FVE

Největší aktuálně plánovanou nedotovanou španělskou FVE je však Talayuela Solar, která bude mít po svém dokončení 300 MWp. Předpokládané náklady na výstavbu elektrárny jsou 300 milionů eur (zhruba 7,6 mld. Kč). Stavba elektrárny má začít v průběhu druhé poloviny letošního roku a dokončení se očekává v průběhu roku 2019.

Developerem tohoto projektu je opět britská společnost, v tomto případě se jedná o Solarcentury. Část panelů elektrárny Talayuela Solar bude uspořádána tak, aby vytvořila vlajku španělského autonomního společenství Extremadury, ve kterém se bude elektrárna nacházet.

Dřívější termín realizace španělských nedotovaných solárních elektráren ve srovnání s ČR je dán přírodními podmínkami. Zatímco v ČR se roční doba využití instalovaného výkonu těchto zdrojů pohybuje kolem 1000 hodin, ve Španělsku je to téměř dvojnásobek.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *