Evropská komise je pro zachování dovozních cel na čínské solární panely
Evropská komise se vyslovila pro zachování dovozních cel a minimálních cen pro solární články a panely z Číny. Podle dokumentů, do nichž nahlédla agentura Reuters, by tato opatření měla podle komise platit ještě další dva roky.
V roce 2013 byly obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Čínou velmi napjaté po obvinění Číny z cenového dumpingu při dovozu svých solárních panelů. Konec rozepřím přinesla dohoda, která umožnila prodej omezeného počtu panelů za cenu minimálně 0,56 EUR za watt.
V dokumentech komise uvádí, že ukončení těchto opatření by pravděpodobně nezabránilo Číně pokračovat v dotování svých panelů a následnému nárůstu dovážených solárních článků a panelů za dumpingové ceny.
Podle komise by změna opatření měla pouze omezený dopad na poptávku a srovnávání 50 tisíc lidí pracujících v oblasti dovozu a instalace panelů a 10 tisíc zaměstnanců výrobců panelů není relevantní, jelikož by případný nárůst v první skupině mohl být převýšen ztrátami v druhé.
Jedni rozhodnutí vítají, druzí zatracují
Evropská iniciativa EU ProSun, jež sdružuje místní výrobce solárních panelů, rozhodnutí komise přivítala. Podle iniciativy v Evropě není nedostatek solárních modulů s konkurenčně stanovenou cenou a současný stav evropského trhu není zapříčiněn opatřeními vůči čínským dovozům, ale politickými rozhodnutími včetně snížených plateb obnovitelným zdrojům.
„Evropští výrobci dnes zastávají vedoucí roli v oblasti kvality, životnosti, účinnosti a udržitelnosti solárních článků a modulů. Ukončení opatření v kontextu masivních čínských výrobních kapacit a neférového obchodování by ohrozilo přežití evropského trhu. Tisíce vysoce kvalifikovaných dělníků by přišlo o svou práci a významné investice v oblasti výzkumu a vývoje z posledních let by byly zcela ztraceny,“ komentoval rozhodnutí komise Milan Nitzschke, prezident iniciativy EU ProSun.
Podle Nitzschkeho klesla průměrná cena domácí instalace během posledních tří let o 2000 EUR, a to navzdory dovozním clům, jež byla v roce 2013 zavedena. Takto významný pokles je dle něj způsoben technologickým pokrokem a konkurencí a nebyl k němu zapotřebí čínský cenový dumping.
Opačného názoru je asociace SolarPower Europe, podle níž se nejedná správný přístup k rozvoji udržitelného solárního sektoru v Evropě. Asociace nyní doufá, že její názor podpoří i členské země unie.
„V tomto roce 36 evropských solárních asociací, jež zastupují 120 tisíc společností a 1,3 milionů pracovních pozic a také 407 evropských společností vyzvalo Evropskou komisi k ukončení obchodních opatření. Významná majoritní část evropských akcionářů požaduje zrušení obchodních bariér,“ uvedl James Watson, generální ředitel SolarPower Europe.
Mohlo by vás zajímat:
Z mého pohledu je věc jasná, nemá smysl zachraňovat výrobce panelů v EU. Ty fabriky jsou stejně více a více automatizované, takže lidí v nich bude míň a míň. Naopak, když chce Čína subvencovat EU cestu k nižší dovozní závislosti na energetických surovinách za trvale deflačních podmínek, tak proč ne. Já budu spokojený a spokojených bude řádově větší počet lidí, kteří ty panely prodává, instaluje, udržuje a dodává k nim další komponenty. V řídící elektronice a invertorech jsou firmy z EU na špici. A stejně nakonec ty fabriky na FV panely bude v EU provozovat Trina, Jinko nebo někdo takový.
Naprostý souhlas, dřívější EPIA, přejmenovaná na Solar Power Europe představuje dominantní hlas v PV komunitě (aspoň soudě dle solárních konferencí a přidružených firemních veletrhů).
Nechápu to jednání Evropské komise (asi to souvisí s úplným odtržením názorů EK od většiny občanů a průmyslu, a to ve všem, nejen ve fotovoltaice).
Když nebude EK a další byrokrati do fotovoltaiky zasahovat, tak se fotovoltaika stane celosvětovou technologií, co vyrábí čistou elektřinu, bez externalit, která tak od roku 2020 na jihu (Čína plánuje minimálně 110 GW fotovoltaiky do roku 2020 a Indie 100 GW do roku 2022) a od roku 2025 i v našich zeměpisných šířkách nebude potřebovat žádné nové dotace (budou jen dobíhat dotace staré) a bude produkovat čistou elektřinu pod cca 1000 Kč/MWh.
Myslím že škody způsobené dovozy paliv jsou větší než to co by znamenalo zaniknutí třeba 100k pracovních pozic.
Evropa je pro výrobu díky milionu všech nařízení příliš drahá.
Je otázka co způsobí větší škody, zda paliva nebo tzv. oze:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/03/08/AR2008030802595.html
Ano, vše lze dělat nepřátelsky vůči přírodě s cílem maximalizace zisku. Podobně zničenou krajinu mají i Američané (frakování, těžba ropy), Rusové (ropa, plyn, zpracování jaderného paliva), ČR (například obrovské škody z těžby uranu v Ralsku, likvidace bude trvat další desetiletí a podzemní vody jsou navždy zničeny-jen lze omezit rozšiřování postižené oblasti) nebo stačí pohled na severočeskou uhelnou pánev přes Google maps...
Je potřeba omezit globalizaci a maximalizaci zisku gangsterským způsobem (jako omezujeme třeba bankovní loupeže které jsou též vedeny snahou o maximální zisk...).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se