Evropská komise je pro zachování dovozních cel na čínské solární panely

DomůElektřinaEvropská komise je pro zachování dovozních cel na čínské solární panely

Evropská komise se vyslovila pro zachování dovozních cel a minimálních cen pro solární články a panely z Číny. Podle dokumentů, do nichž nahlédla agentura Reuters, by tato opatření měla podle komise platit ještě další dva roky.

V roce 2013 byly obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Čínou velmi napjaté po obvinění Číny z cenového dumpingu při dovozu svých solárních panelů. Konec rozepřím přinesla dohoda, která umožnila prodej omezeného počtu panelů za cenu minimálně 0,56 EUR za watt.

V dokumentech komise uvádí, že ukončení těchto opatření by pravděpodobně nezabránilo Číně pokračovat v dotování svých panelů a následnému nárůstu dovážených solárních článků a panelů za dumpingové ceny.

Podle komise by změna opatření měla pouze omezený dopad na poptávku a srovnávání 50 tisíc lidí pracujících v oblasti dovozu a instalace panelů a 10 tisíc zaměstnanců výrobců panelů není relevantní, jelikož by případný nárůst v první skupině mohl být převýšen ztrátami v druhé.

Jedni rozhodnutí vítají, druzí zatracují

Evropská iniciativa EU ProSun, jež sdružuje místní výrobce solárních panelů, rozhodnutí komise přivítala. Podle iniciativy v Evropě není nedostatek solárních modulů s konkurenčně stanovenou cenou a současný stav evropského trhu není zapříčiněn opatřeními vůči čínským dovozům, ale politickými rozhodnutími včetně snížených plateb obnovitelným zdrojům.

„Evropští výrobci dnes zastávají vedoucí roli v oblasti kvality, životnosti, účinnosti a udržitelnosti solárních článků a modulů. Ukončení opatření v kontextu masivních čínských výrobních kapacit a neférového obchodování by ohrozilo přežití evropského trhu. Tisíce vysoce kvalifikovaných dělníků by přišlo o svou práci a významné investice v oblasti výzkumu a vývoje z posledních let by byly zcela ztraceny,“ komentoval rozhodnutí komise Milan Nitzschke, prezident iniciativy EU ProSun.

Podle Nitzschkeho klesla průměrná cena domácí instalace během posledních tří let o 2000 EUR, a to navzdory dovozním clům, jež byla v roce 2013 zavedena. Takto významný pokles je dle něj způsoben technologickým pokrokem a konkurencí a nebyl k němu zapotřebí čínský cenový dumping.

Opačného názoru je asociace SolarPower Europe, podle níž se nejedná správný přístup k rozvoji udržitelného solárního sektoru v Evropě. Asociace nyní doufá, že její názor podpoří i členské země unie.

„V tomto roce 36 evropských solárních asociací, jež zastupují 120 tisíc společností a 1,3 milionů pracovních pozic a také 407 evropských společností vyzvalo Evropskou komisi k ukončení obchodních opatření. Významná majoritní část evropských akcionářů požaduje zrušení obchodních bariér,“ uvedl James Watson, generální ředitel SolarPower Europe.