Evropské společnosti žádají EU o zrušení antidumpingových cel na čínské panely
Přes 400 společností z 28 členských států Evropské unie ve svém dopise adresovaném Evropské komisi vyzývá představitele unie ke zrušení obchodních opatření vůči dovozu levných fotovoltaických panelů z Číny. Podle společností mají tato opatření negativní vliv na další rozvoj fotovoltaiky v Evropě.
Celkem 403 společností z různých průmyslových odvětví, jež se podílí na dodavatelském řetězci solárního sektoru, žádá Evropskou komisi o zrušení minimálních dovozních cen, antidumpingových cel či jiných obchodních opatření proti levným čínským panelům. Strategie, která byla navřena k pomoci několika málo společnostem, podle nich selhala a nyní pouze poškozuje ostatní napříč celou unií.
„Pokud to Evropa myslí s vedoucí rolí v obnovitelných zdrojích vážně, poté musí být solárnímu sektoru umožněno opět růst a Evropská komise toto může podpořit jedním jednoduchým krokem – zrušením těchto obchodních opatření.“
Sebastian Berry, ředitel pro vnější záležitosti u společnosti Solarcentury
Podle signatářů dopisu přispívají opatření k navýšení cen fotovoltaických elektráren, což má negativní dopad na objem investic, počet pracovních míst v sektoru a celkově zpomaluje rozvoj fotovoltaiky v Evropě. Dražší panely mohou navýšit cenu fotovoltaických instalací o výkonu 10 MW a více až o stovky tisíc eur, v případě domácích instalací pak zhruba o tisíc eur.
„Navzdory globálnímu růstu v solární energetice Evropa dnes drží znepokojivě malý a stále se zmenšující podíl na trhu. V době, kdy evropský solární trh upadá, sektor potřebuje opatření, která podpoří poptávku a ne tato obchodní opatření, která zvyšují ceny našim zákazníkům, spotřebitelům a plátcům účtů za energie,“ uvádí se v dopise.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se