Domů
Obnovitelné zdroje
Fotovoltaika pro firmy? Výhodné dotace a rychlá návratnost
Ad
Zdroj: SEFY
Zdroj: SEFY

Fotovoltaika pro firmy? Výhodné dotace a rychlá návratnost

Velké podniky i malé firmy mají od roku 2024 skvělou možnost získat velmi výhodné dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny. Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR uvolňují z Modernizačního fondu a z programu RES+ miliardové investice. Nabídka je ale časově omezená, proto doporučujeme jednat co nejrychleji.

„Specializovaná firma dokáže zajistit hladký průběh, profesionální instalaci i zajištění veškeré administrativy – od povolovacích řízení, přes komunikaci s distribucí o připojení zdroje až po zajištění výhodných dotací.“ Říká Ing. Miroslav Mikeš, jednatel společnosti SEFY Czech Republic s.r.o., která se věnuje instalacím fotovoltaických elektráren pro firemní objekty i pro rodinné domy.

Kolik může moje firma získat na dotacích?

Nové dotace na fotovoltaické elektrárny pro firmy jsou určeny pro širokou škálu podniků, ale i veřejných institucí. Fotovoltaiku pro firmy lze podpořit z výzev Státního fondu životního prostředí a modernizačního fondu, z programů RES+. V roce 2024 jsou nové podmínky a zajímavé alokace.

„Velké množství firem tak má unikátní možnost transformovat svůj energetický mix a rapidně si snížit energetické náklady“, říká Mikeš.

Z jakých výzev lze dotační prostředky čerpat?

  • Výzva RES+ č. 1/2024 – Fotovoltaické elektrárny 10 kW – 5 MW s vlastní spotřebou (střešní instalace na firemní budovy)
  • Výzva RES+ č. 2/2024 – Fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 1 MWp (pozemní instalace bez vlastní spotřeby)
  • Výzva RES+ č. 3/2024 – Fotovoltaické elektrárny na veřejných budovách (budovy a další infrastruktura v majetku obce do 3000 obyvatel)
  • Výzva RES+ č. 4/2024 – Fotovoltaické elektrárny na budovách a další infrastruktuře (budovy v majetku krajů, obcí, a jimi vlastněnými organizacemi)

Tip SEFY: Elektrárny nad 50 kWp nelze realizovat bez stavebního povolení. Kvalitní projektovou dokumentaci ale zajistíme za vás. Získat stavební povolení pak nebude problém. Konec konců, téměř kompletní agendu s úřady budeme řešit v rámci realizace na klíč za vás. Získáte tak maximální časovou úsporu a kompletní realizaci na klíč se vším všudy.

Každá z těchto výzev cílí na jiné typy podniků s jinými energetickými nároky, ale podmínky jsou vesměs podobné. Mezi podmínky patří obecný princip, kdy solární systémy musí sloužit primárně ke spotřebě na odběrném místě. Dotační tituly nejsou určeny pro firmy, které by chtěly s vyrobenou elektřinou obchodovat.

Zdroj: SEFY

Zajímavou podporu získávají také projekty s bateriovým úložištěm. Díky značnému vývoji bateriových úložišť v posledních letech existují dnes velmi efektivní řešení k uskladnění energie i pro velké nerezidenční provozy. I proto jsou bateriová úložiště ve spojení s fotovoltaikou pro firmy zvýhodněna dotacemi. Vyrobenou elektřinu z fotovoltaiky podniky nemusí nutně „okamžitě spotřebovat“. Lze ji dle potřeby uchovat v bateriovém úložišti a využít v době, kdy elektrárna nevyrábí.

I takhle může váš podniky hospodárně využívat energii ze slunce i v době, kdy elektrárna nevyrábí. To vše na úkor drahých nákupů z distribuční sítě.

Jak firemní elektrárnu sledovat či řídit?

V rámci dotací jsou podporovány řídící inteligentní systémy, které obstarají moderní energetických management, včetně měřících a řídících prvků pro optimalizaci výroby a spotřeby energie.

„V SEFY čerpáme z úzkého propojení s A-Z TRADERS, naší sesterskou firmou. Právě v A-Z TRADERS vyvíjíme špičkovou regulaci a zároveň monitorovací aplikaci, ve které lze vidět celý energetický koloběh, který se odehrává ve vašem domě nebo v obřím firemním provozu, který je napájen z fotovoltaiky. I díky tomu jsme jednou z prvních voleb, na koho se zákazníci obrací, když řeší fotovoltaiku pro rodinný dům, bytový dům nebo pro firmu“. Dodává Mikeš.

Vyplatí se fotovoltaika i pro firmy?

Řada firem, se kterými SEFY spolupracovala na realizaci fotovoltaické elektrárny, dosáhly návratnosti investice i za 2 až 3 roky. Firemní provozy jsou různé a pokud firmy sáhnout po dobré firmě, která dokáže správně navrhnout fotovoltaický systém, lze i díky dotacím docílit rychlé návratnosti.

Společnost SEFY Czech Republic s.r.o., která je na trhu již 8. rokem, patří mezi lídry v oboru. Za minulý rok proto právem získali prestižní ocenění Refsite nejlépe hodnocená firma.

Jak je náročná administrativa a byrokracie spojená s fotovoltaikou?

Získat dotaci na firemní fotovoltaickou elektrárnu je složitější, než získat fotovoltaiku pro rodinný dům. S ověřenou partnerskou firmou se ale není čeho bát.

V závislosti na velikosti elektrárny je nezbytné zohlednit řadu aspektů. Je zapotřebí vypracovat důkladnou elektro-projektovou dokumentaci, která obsahuje odborné technické posouzení stávajícího stavu elektroinstalace a případně i další kroky k zajištění bezpečného chodu vaší fotovoltaické elektrárny.

Součástí musí být také stavebně technická dokumentacepožárně bezpečnostní řešení, kde je zadokumentován soubor všech prvků a technologie, která bude součástí instalace, od popisu a umístění kabeláže, prostupů a materiálů přes popis a rozmístění panelů a konstrukcí až po využití protipožárních prvků a souvisejících protipožárních opatření.

Elektro-projektová dokumentace pak obsahuje odborné technické posouzení stávajícího stavu vaší elektroinstalace a případně i další kroky k zajištění bezpečného chodu vaší fotovoltaické elektrárny.

Zdroj: SEFY

Čekají vás ještě další kroky, jako je komunikace s distribuční společností ohledně připojení zdroje do sítě. Společnost SEFY ale zaručuje kompletní realizaci na klíč včetně komunikace s dotčenými orgány, takže se nemusíte bát přenechat tuto součást zkušené odborné firmě, jako je SEFY.

Od SEFY můžete očekávat důkladnou fyzickou prohlídku prostor pro zajištění optimálního řešení pro váš podnik. Kompletní vyřízení dotací. Zajištění všech náležitostí ohledně požární bezpečnosti. Analýzu statiky budovy a bezpečné rozmístění panelů s ohledem na možnosti střechy, případně přilehlých prostor. Vyřídíme pro vás také stavební povolení, pokud bude nutné a také licenci pro připojení do distribuční sítě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Mex
24. březen 2024, 14:53

Zvláštní. V článku se píše, že "dotační tituly nejsou určeny pro firmy, které by chtěly s vyrobenou elektřinou obchodovat".

Ale titul "Výzva RES+ č. 2/2024 – Fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 1 MWp (pozemní instalace bez vlastní spotřeby)" je pro firmy bez vlastní spotřeby.

Takže firma nemá vlastní spotřebu a prodávat tu elektriku nemůže. K čemu ji tedy bude vyrábět? Jen tak pro radost?

hellokitty
24. březen 2024, 18:02

OPRÁVNĚNÍ ŽADATELÉ

Stávající nebo budoucí držitelé licence pro podnikání v energetických odvětvích (výroba elektřiny

ak maju licenci, tak predavat mozu

richie
24. březen 2024, 22:35

mam pocit, ze PR resp. reklama sa mala oznacovat .. ci tu je to vynimka?

hellokitty
25. březen 2024, 13:43

je to oznacene zltou hviezdickou a zltym slovom Ad na ilustracnej fotografii k clanku hned na zaciatku

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se