Francie v poslední aukci přidělila podporu solárním projektům s průměrnou cenou 64 EUR/MWh

DomůObnovitelné zdrojeFrancie v poslední aukci přidělila podporu solárním projektům s průměrnou cenou 64 EUR/MWh

V červenci ve Francii proběhla první letošní aukce pro výstavbu pozemních fotovoltaických elektráren. V aukci nakonec uspěla více než stovka projektů, oproti posledním dvěma kolům nicméně průměrná vysoutěžená cena vzrostla.

Francie v roce 2016 spustila aukce pro výstavbu střešních i pozemních fotovoltaických elektráren s cílem zajistit nárůst instalovaného výkonu na 10 GW do konce roku 2018. S loňským nárůstem o 862 MW výkon solárních elektráren v zemi podle serveru Platts dosáhl 8,9 GW.

Na této hranici by se však celkový výkon zastavit neměl, jelikož podle současných plánů by měl do 10 let vzrůst až na 45 GW. Pro zajištění požadovaného výkonu tak budou v zemi i nadále probíhat aukce, přičemž mezi lety 2020 až 2025 by se ročně měly soutěžit 2 GW v pozemních instalacích a 900 MW ve střešních elektrárnách.

V minulém měsíci ve Francii proběhla letošní první aukce pro pozemní instalace, ze které vzešlo 107 úspěšných projektů o celkovém výkonu 858 MW. V aukci uspěly jak menší projekty do 5 MW s průměrnou cenou 67,5 EUR/MWh, tak instalace na přístřešcích parkovišť, které vysoutěžily průměrnou cenu 88,3 EUR/MWh. Větší projekty s výkonem nad 5 MW dosáhly průměrné ceny 59,5 EUR/MWh.

Meziroční nárůst o 10 %

Celkově průměrná cena úspěšných projektů dosáhla 64 EUR/MWh, oproti poslednímu kolu pro pozemní instalace z loňského prosince se jedná o 2% nárůst. Ve srovnání s loňskou červencovou aukcí, ve které průměrná cena dosáhla s 58,2 EUR/MWh zatím nejnižší hodnoty, se jedná o 10% nárůst.

Další aukce, ve které se bude soutěžit o 1 GW výkonu, má proběhnout v průběhu letošního posledního čtvrtletí.