Domů
Obnovitelné zdroje
Francie schválila kontroverzní projekty offshore větrných farem, navzdory snížení jsou výkupní ceny stále vysoké
Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

Francie schválila kontroverzní projekty offshore větrných farem, navzdory snížení jsou výkupní ceny stále vysoké

Francouzská vláda včera schválila realizaci 6 projektů offshore větrných elektráren, které měly nastartovat tamní průmysl. Vzhledem k odporu ze strany veřejnosti však projekty s původní garantovanou výkupní cenou na úrovni 200 EUR/MWh nabraly několikaleté zpoždění, které francouzská vláda zohlednila snížením výkupních cen na zhruba 150 EUR.

V letech 2012 a 2014 vysoutěžila konsorcia tvořená francouzskými i zahraničními společnostmi projekty offshore větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 3000 MW, kterým francouzská vláda garantovala výkupní ceny na úrovni 200 EUR/MWh po dobu 20 let. Francouzský regulátor podle agentury Reuters označil projekty za příliš nákladné, kdy by celková podpora dosáhla částky 41 miliard EUR (přibližně 1 bilión Kč).

Francouzská vláda tak na začátku března navrhla opětovné projednání podmínek realizace těchto projektů či jejich úplné zrušení, jelikož náklady na výstavbu offshore větrných elektráren během několikaletého zpozdění značně poklesly. Výsledkem je nakonec snížení garantovaných výkupních cen na zhruba 150 EUR/MWh.

„Realizujeme projekty obnovitelných zdrojů rychleji a levněji: projekty jsou potvrzené, veřejná podpora byla snížena o 40 %,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém Tweetu.

Kontroverzní projekty offshore větrných elektráren o výkonu 2000 MW získala v roce 2012 dvě konsorcia, jedno vedené francouzskou státní společností EDF, druhé španělskou skupinou Iberdrola. O dva roky později konsorcium pod vedením francouzské Engie získalo projekty o výkonu dalších 1000 MW.

Větrné turbíny pro projekty, které již v letech 2012 a 2014 obdržely nadprůměrnou výkupní cenu, měly měly dodat francouzské společnosti Areva a Alstom. Cílem bylo nastartovat tamní průmysl výroby větrných elektráren, který měl konkurovat dánskému výrobci Vestas a německému Siemensu, gigantům na poli větrné energetiky.

Od té doby však aktivity zmíněných francouzských společností v oblasti výroby větrných turbín převzaly zahraniční společnosti. V případě Arevy společnost Siemens Gamesa, Alstom získala americká GE.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Podpora obnovitelných zdrojů i ústupky těžařům. Co obsahuje Bidenem podepsaný klimatický zákon?
17. srpen 2022, 05:52
Kupte si kus větrné elektrárny. Obce i lidé investují do zdrojů, vrtule jim pak tolik nevadí
14. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se