Domů
Obnovitelné zdroje
FV elektrárny zažily v USA silné druhé čtvrtletí, letošní rok však bude zřejmě slabší

FV elektrárny zažily v USA silné druhé čtvrtletí, letošní rok však bude zřejmě slabší

Objem nově instalovaného výkonu v solárních elektrárnách ve Spojených státech za letošní druhé čtvrtletí podle reportu GTM Research meziročně vzrostl o 8 %. Na nárůstu se podílely zejména velké fotovoltaické elektrárny, jejichž přírůstek výkonu převýšil pokles v případě střešních instalací v sektoru domácností. V celoročním měřítku je na tamním trhu nicméně očekáván propad.

Celkově bylo v průběhu letošního druhého kvartálu v USA nainstalováno 2,39 GW výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, tedy o zhruba 8 % více ve srovnání s 2,2 GW za stejné období v loňském roce. Velké instalace (utility scale) tvořily více než polovinu přidaného výkonu.

Tento růst však zřejmě nebude mít dlouhého trvání. Letos se v celoročním horizontu očekává propad trhu až o 17 % ve srovnání s rokem 2016, a to zejména kvůli vypršení federálních daňových úlev. Situace by se však měla obrátit v roce 2019, kdy se očekává obnovení daňových úlev.

Většina z velkých projektů nebyla realizována v rámci plnění vládních cílů, ale na dobrovolné bázi, a to vzhledem ke klesajícím nákladům na elektřinu ze solárních elektráren. Přestože je podíl dobrovolných zakázek nejvyšší na jihovýchodě USA, výkony solárních zdrojů nejrychleji rostou na americkém středozápadu, kde je společnosti vnímají jako vhodný doplněk k větrným elektrárnám.

Čtvrtletní vývoj nově přidaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách v USA. Zdroj: GTM Research

Domácí instalace (residential) se ve druhém čtvrtletí kvůli oslabení významných trhů na severovýchodě země meziročně propadly o 17 %. Nejvýznamnější trh ve Spojených státech, stát Kalifornie, zpomaluje již několik posledních čtvrtletí.

Menší instalace mimo domácnosti (non-residential) naopak vzrostly o 31 % na 437 MW, což bylo podpořeno rozvojem komunitních projektů v Minnesotě a Massachusetts a růstem firemní a průmyslové poptávky v Kalifornii.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.