Google investuje do obnovitelných zdrojů
Google dnes oznámil, že se rozhodl investovat 300 miliónů dolarů do společnosti SolarCity, aby tak umožnil financování okolo 25 000 projektů solárních elektráren na obytných domech. SolarCity se v tomto oboru řadí mezi největší firmy v USA.
Protože je solární business relativně stále v začátcích, jsou investiční náklady na nové solární systémy poměrně vysoké a nemůže si je dovolit každý. Aby se tomu mohl kdokoliv vyhnout, SolarCity zaplatí a nainstaluje solární panely zdarma každému, kdo o to požádá. Vlastník domu následně platí měsíční poplatek společnosti namísto toho, aby zaplatili přes 20 000 dolarů jako investici do solární elektrárny.
Podle zpravodajských služeb vytvořil v minulosti SolarCity fond k investování projektů o objemu $750 milionů dolarů, což je největší fond svého druhu. Google již dříve investoval $280 milinů do společnosti SolarCity, která je spojená s Elonem Muskem. Do současnosti se jedná o největší investici Googlu do obnovitelných zdrojů energie.
Jak funguje SolarCity?
K tomu, aby se v USA kdokoliv mohl zapojit do projektu poskytovaného společností SolarCity, musí mít vlastní střechu nad hlavou, na kterou je možné solární systém položit. Následuje návrh solárních panelů, aby přesně vyhovoval střeše domu. Pracovnící SolarCity zkontrolují účty za elektřinu a zaručí se, že díky solárnímu systému budou platit méně, než v současné době. Například pokud někdo běžně platí $200, může díky instalaci panelů zaplatit za elektřinu pouze $60, navíc platí poplatek $100 za propůjčení solárního systému. Ve výsledku tak zákazník zaplatí $160 namísto $200.
Výhodou systému je, že zákazník nemusí platit za návrh systému, jeho instalaci a ani udržbu. Po dobu životnosti se o vše postará SolarCity.
Jakmile je systém nainstalován, produkuje elektřinu, která je dodávána do sítě hlavně v období, kdy je poptávka po elektřině vysoká a zároveň je část elektřiny spotřebována v domě. Vlastník domu platí nižší poplatky za elektřinu a neovlivňují ho v takové míře zvyšující se regulované poplatky za elektřinu. SolarCity je nadále vlastníkem solárních panelů, platí jejich údržbu a provoz, ale inkasuje peníze za vyrobenou elektřinu dodanou do sítě, stejně jako podporu na výrobu z obnovitelných zdrojů. Na konci doby životnosti (obvykle 20 let) má vlastník možnost systém odkoupit nebo vrátit společnosti.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se