Domů
Obnovitelné zdroje
IEA zvýšila po rekordním roce 2016 svůj odhad růstu instalovaného výkonu OZE
Solární elektrárna

IEA zvýšila po rekordním roce 2016 svůj odhad růstu instalovaného výkonu OZE

Mezinárodní energetická agentura (IEA) navýšila po rekordním roce 2016 svůj odhad růstu instalovaného výkonu elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie (OZE). OZE tvořily v roce 2016 téměř dvě třetiny nového instalovaného výkonu, a to zejména díky silnému růstu instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren

V loňském roce bylo podle nového reportu IEA Renewables 2017 uvedeno do provozu téměř 165 GW nového instalovaného výkonu v OZE, což je dle IEA nový rekord. Hlavním tahounem sektoru obnovitelných zdrojů byly loni fotovoltaické elektrárny, jejichž globální instalovaný výkon vzrostl o 74 GW, meziročně o 50 % více.

Přírůstky instalovaného výkonu vybraných zdrojů. Zdroj: IEA
Přírůstky instalovaného výkonu vybraných zdrojů. Zdroj: IEA

IEA očekává, že prudký růst instalovaného výkonu OZE bude i nadále pokračovat a že do roku 2022 vzroste celkový instalovaný výkon těchto zdrojů o 43 %.

„Očekáváme růst OZE o zhruba 1 000 GW do roku 2022, což je srovnatelné s přibližně polovinou současného globálního instalovaného výkonu uhelných elektráren, který byl budován 80 let. Co sledujeme, je zrození nové éry fotovoltaických elektráren. Očekáváme, že růst instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren bude do roku 2022 vyšší než u jakékoliv jiné obnovitelné technologie.“ řekl Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.

IEA dále uvedla, že 12% navýšení očekávaného globálního růstu instalovaného výkonu OZE ve srovnání s loňskou predikcí je způsobeno zejména revizí situace v solárním sektoru Číny a Indie. Čína, Indie a USA budou podle IEA dohromady tvořit dvě třetiny růstu instalovaného výkonu OZE do roku 2022.

Co se týče výroby elektřiny, IEA očekává nárůst globální výroby elektřiny z OZE do roku 2022 o více než třetinu na zhruba 8 000 TWh, což je ekvivalent celkové spotřeby elektřiny Číny, Indie a Německa.

V roce 2022 by OZE měly tvořit 30 % celkové výroby elektřiny, v roce 2016 to dle IEA bylo 24 %. Růst výroby OZE má být dvakrát větší než celkový růst výroby elektřiny z elektráren spalujících zemní plyn a uhlí.

I přes prudký růst výroby elektřiny z OZE má však uhlí v roce 2022 být stále hlavním zdrojem při výrobě elektrické energie.

Očekávaný růst výroby elektřiny z uhlí, zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie. Zdroj: IEA
Očekávaný růst výroby elektřiny z uhlí, zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie. Zdroj: IEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Veselý
5. říjen 2017, 08:54

A je to tady, další předpovědi pomocí pravítka.

Tady si jeden člověk dal tu práci dal do jednoho grafu jejich předpovědi od roku 1994. I tahle predikce je nejspíše, jak to říci kulantně, ha, už vím, "příliš konzervativní".

C
6. říjen 2017, 00:51

Otázka je jestli to náhodou opravdu nebrzdí rozvoj OZE, na druhou stranu to může zase fungovat jako motivace pro některé aby se ve snaze "zachránit svět" vrhli do budování a investic, aby to popohnali.

Četl jste toto: cleantechnica. com/2017/10/02/hurricanes-clear-way-tesla-power-puerto-rico-caribbean/

Bude zajímavé jestli se mikrosítě začnou rozvíjet právě jako odpověď na extrémní počasí. Vůbec by to nebylo špatné protože by se začalo od míst kde je to nejjednodušší kde se zhruba pravidelně střídají hodiny slunce a hodiny tmy, kde je relativně stálá teplota... Pak se to myslím začne rozšiřovat i jinde.

Jenom je otázka jak se to pak bude vyvíjet protože dříve či později dojde k nepříjemné kolizi s elektrárenskými společnostmi. Na jednu stranu je blbost rušit elektrizční síť, ale na druhou nemusí být v budoucnu důvod k tomu aby se člověk spoléhal na dodávku z centrálních elektráren... Snadno může nastat že se začne síť pod svou důkladností rozpadat. Z toho budou přirozeně těžit ostatní energie, dopravci a prodejci paliv... Nakonec může nastat stav že k FVE bude na pár stovek hodin ročně třeba ještě spalovací agregát, nejlépe plynový a tedy vzroste poptávka po plynových bombách či přípojkách.

Jan Veselý
6. říjen 2017, 10:10

Ono už to v reálu pár let běží. Vlastně to začali Rocky Mountain Institute a Carbon War Room. Oni totiž identifikovali, že tropické ostrovy jsou ideální místo, kde technologie FV+baterie nejdříve přináší obrovskou hodnotu. Důvody jsou dva. Jejich elektřina je obvykle závislá na importu nafty nebo LNG. A to je pekelně drahé a nafta navíc smrdí, což vadí, když jejich hlavním zdrojem příjmů je obvykle: "Přijeďte se k nám rekreovat, je tu krásně." A navíc jsou závislí na trvalých dodávkách paliva. Začalo to v malém, ale už loni z toho byl velký byznys, kdy se jen Tesle podařilo pár velkých kšeftů, jeden na jednom menším ostrově na Havaji, jeden na Fidži a jeden na Americké Samoe.

O tom kšeftu na Havaji si pamatuju, že jim LCOE silové elektřiny vycházelo na nějakých 120 USD/MWh, včetně kompletní regulace sítě. Pro tyhle ostrovy je to super kšeft, s naftou či LNG je to obvykle okolo 200 USD/MWh. Letos se už to, počítám, bude prodávat pod 100 USD/MWh.

Problém je jen ve výrobní kapacitě baterií a mentální setrvačnosti/nechuti místních utilit. Doba výstavby je v řádu měsíců.

P.S.: Tohle si aktuálně přejí lidé na Portoriku.

Martin Hájek
6. říjen 2017, 14:09

Dneska jsou snad nějaké skvrny na Slunci nebo co, ale musím s Vámi ve všem souhlasit.

Jan Veselý
6. říjen 2017, 09:47

Tady je ještě jedna názorná ukázka, že IEA se v predikcích fakt nedaří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se