Domů
Obnovitelné zdroje
Indická vláda podpořila solární energetiku zrušením dovozního cla na fotovoltaické panely

Indická vláda podpořila solární energetiku zrušením dovozního cla na fotovoltaické panely

Indická vláda zrušila dovozní cla na fotovoltaické panely. Ukončila tím zmatky, které sama způsobila, a zásadním způsobem usnadnila podnikání v solární energetice. Během posledních tří měsíců docházelo v indických přístavech k hromadění zásilek s fotovoltaickými panely.

Indické ministerstvo financí minulý měsíc změnilo svoji politiku vůči fotovoltaickým panelům. Od srpna minulého roku indičtí celní úředníci požadovali, aby některé fotovoltaické panely byly klasifikovány jako elektromotory a generátory. Na tato zařazení se v Indii vztahují dovozní cla ve výši 7,5 %. Toto opatření způsobilo, že se v indických přístavech nahromadily zásilky s fotovoltaickými panely v celkové hodnotě 150 milionů dolarů (zhruba 3 miliardy korun).

Indičtí dodavatelé fotovoltaických systémů se snaží konkurovat čínským společnostem, jako jsou Trina Solar a Yingli. Z tohoto důvodu požadují od indické vlády antidumpingová cla i dlouhodobé záruky.

Indická vláda má v plánu do roku 2022 zvýšit instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na 175 GWe. Tento plán stanovil současný premiér Naréndra Módi. Instalovaný výkon se má oproti současnému téměř ztrojnásobit. Plán podnítil zahraniční investice do tohoto sektoru. Mezi hlavní investory patří japonská společnost SoftBank a americká společnost Goldman Sachs. Vzniklé hromadění zásilek v přístavech začínalo ohrožovat stanovené plány.

Srpnová změna politiky vedla k hromadění zasílek v přístavech, neboť nebylo jasné, které fotovoltaické panely patří do nové klasifikace. Aby se situace ulehčila, celní úředníci se dohodli na uvolnění zásilek. Podmínkou bylo zaplacení bankovní záruky na pokrytí veškerých nákladů, které mohou ještě vzniknout, než se situace zcela vyjasní.

Zdroj úvodní fotografie: livemint

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se