Domů
Obnovitelné zdroje
IEA: Investice do čisté energie dosahují dvojnásobku investic do fosilních zdrojů
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

IEA: Investice do čisté energie dosahují dvojnásobku investic do fosilních zdrojů

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) globální investice do čisté energie dosahují dvojnásobku investic do fosilních paliv. Podle IEA je nezbytné řešit nerovnováhu v objemu investic v regionech, aby bylo možné dosáhnout udržitelné budoucnosti.

V roce 2024 mají dle IEA investice do tzv. čisté energie, tedy obnovitelných zdrojů energie a dalších technologií přispívajících k dekarbonizaci energetiky, přesáhnout 2 biliony dolarů. Největší podíl těchto investic směřuje do obnovitelných zdrojů energie, přičemž solární energetika dominuje jako největší příjemce. Je to díky tomu, že solární panely jsou stále dostupnějšími a jejich cena klesá, což umožňuje jejich širší uplatnění po celém světě.

Rostoucí zájem o čistou energii není jen trendem, ale jde o změnu přístupu. Stále více zemí a společností dochází k tomu, že investice do obnovitelných zdrojů energie nejsou jen ekologicky výhodné, ale také ekonomicky smysluplné. V zemích jako je Čína a USA je zřetelný masivní rozvoj solárních a větrných farem, které nejenže přispívají ke snížení emisí CO2, ale také vytvářejí tisíce nových pracovních míst a podporují tamní ekonomiku.

K lepší integraci integraci obnovitelných zdrojů do stávajících energetických systémů přispívají inovace v oblasti bateriových úložišť a inteligentních sítí. To znamená stabilnější a spolehlivější dodávky energie i v obdobích, kdy pro výrobu obnovitelných zdrojů nejsou ideální klimatické podmínky.

Nejistota na finančních trzích

Navzdory růstu investic do čisté energie čelí některé investice překážkám kvůli rostoucím nákladům na financování, zejména kvůli vyšším úrokovým sazbám a obecně nejistoty na trhu. Dopad těchto faktorů je částečně kompenzován klesajícími náklady dodavatelských řetězců a snižujícími se cenami solárních panelů a klíčových kovů pro baterie,

Regionální nerovnováha objemů investic

Zpráva upozorňuje na výraznou geografickou nerovnováhu v investicích. Důraz klade na nedostatečné investice do čisté energie v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách mimo Čínu. Ačkoli se investice v těchto regionech zvyšují, stále představují pouze 15 % globálních investic do čisté energie. Tato úroveň je nedostatečná pro zajištění rostoucí poptávky po energii udržitelným způsobem.

Rostoucí význam sítě a úložišť

Investice do modernizace elektrických sítí a úložišť energie zaznamenávají výrazný nárůst. Po letech stagnace na úrovni kolem 300 miliard USD ročně se očekává, že investice do této oblasti dosáhnout roce 2024 400 miliard dolarů. Tento nárůst je podpořen novými podpůrnými mechanismy a financováním v Evropě, USA, Číně a Latinské Americe.

Podpora jaderné energie

IEA zahrnuje jaderné technologie do kategorie čisté energie. Investice do jaderné energetiky se v roce 2024 očekávají ve výši 80 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek oproti  roku 2018. Podíl jaderné energie na čistých energetických investicích se zvyšuje po dvou letech poklesu, což naznačuje obnovený zájem o tuto technologii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Milan Vaněček
10. červen 2024, 16:50

Ta celková čísla a hlavně jejich poměr jsou vypovídající: přes 2 000 miliard USD do obnovitelných zdrojů celkově za 2024,

z toho 400 miliard do sítí a úložišť

a 80 miliard do jaderné energetiky.

Fotovoltaika dominuje (skoro) na celém světě.

Táhne to Čína, USA, Indie, EU, Japonsko a Německo.

Richard Vacek
10. červen 2024, 17:24

Souvisí to se snadnou a rychlou realizací fotovoltaiky. Jakmile narazí na limit v podobě záporných cen, její rozvoj se zastaví. A nepomůžou tomu ani dotace, ani znevýhodňování jiných zdrojů.

Jaderná energetika je běh na dlouhou trať, který už západ nezvládá a proto se nové zdroje realizují jinými dodavateli a jinde, kde vytvoří základ stabilní "velké" energetiky. Snad i západní vlády si toho jsou vědomy a proto plánují další a další jaderné zdroje. Teď ještě kdo by je postavil.

Miloslav Černý
10. červen 2024, 18:40

Ono stačí nějaké další závažnější selhání kde koli na světě v jaderném sektoru obecně a pohled na jadernou energetiku dozná opětovně změnu. Lépe na tom budou už tam hlavně i ekonomicky, kteří se už dokázali s před stihem obejít bez jádra. Zároveň akumulace bude urychlovat odklon zatím aspoň od velkého jádra. Trend je celosvětově daný, proti proudu se obtížně plave.

Milan Vaněček
10. červen 2024, 19:25

Ten trend OZE/jádro je již dán tím poměrem 1500/80

Petr Hariprasad Hajič
11. červen 2024, 03:31

Jaderná energetika se všeobecně přeceňuje. Je to hodně drahá a nebezpečná hračka pro naše abonenty Menzy jim podobné.

Petr Hariprasad Hajič
11. červen 2024, 03:29

Zapomínáte na význam úložišť. Ta se stavěla a staví ale i v případě výstavby JE. Dalešice byly projektované současně s JE Dukovany. Dostačné investice do úložišť mění paradigma.

Petr prochaska
11. červen 2024, 09:05

U záporných cen tomu tak není u objektů, které mají nějakou spotřebu. Ušetří za distribuci a další poplatky, navíc soláry budou povinné jako součást stavebního povolení. Až bude času se zápornými cenami hodně, tak se vymyslí nějaká akumulace, pravděpodobně do tepla, kde se nyní používá plyn.

Vítězslav Novák
11. červen 2024, 20:05

A proto Západ zaostává a zaostávat bude. Předběhnou ho země, na které jsme zvyklí koukat svrchu. No co, každý chvilku tahá pilku a třeba Čína byla - historicky ne tak dávno - vedoucí silou světa. A pak se toho sama vzdala a v 19. stol. zažila, jak Západ zachází s zaostalými. No, a teď bude mít možnost mu to vrátit...

Petr Hariprasad Hajič
11. červen 2024, 03:10

Konečně článek, který celkem objektivně mapuje současný stav v energetice byť jde v podstatě o prostý překlad zprávy IEA.

Když to shrnu:

-- obnovitelné zdroje jednoznačně dominují

-- Čína už nepatří mezi rozvojové ekonomiky a do OZE investuje nemalé peníze ve snaze zvrátit svůj primát ve vypouštění emisí

-- zpráva zdůrazňuje, že bez investic do úložišť energie není možné provozovat intermitentní zdroje

-- zpráva uvádí potřebu zavádění Smart Grids na národní a nadnárodní úrovni

Mně nezbývá, než souhlasit. Bez baterií a investic do vodíku není možná aktivní stabilizace sítě. To je odpověď na volatilní spotové ceny elektrické energie i na využívání uhelných zdrojů k regulaci flexibiliy. Kombinované plynové zdroje jsou výjmečné v tom, že je lze jednouše upravit na spalování vodíku a mají poměrně vysokou účinnost.

Omega
11. červen 2024, 10:18

-- zpráva zdůrazňuje, že bez investic do úložišť energie není možné provozovat intermitentní zdroje

Zvláštní je, že po 20ti letech kdy se OZE dotuje a buduje pořád nemáme uložiště energie. Na to kolik milliard USD už se do toho zadotovalo tak to pořád nestojí. Kolik znáte hydrolyzérů pro výrobu vodíku?

Jinak jsem si prošel mapu https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/hydrogen-production-projects-interactive-map

Ty projekty jsou buď concept nebo feasibility study - ale reálný produkční jsou na stovky kg ročně.

Omega
11. červen 2024, 10:45

Ale do vodíku se jen investuje, ale nestaví. Hromada firem ti prodá elektrolyzéry - ale nikdo je nezapojuje - protože to ekonomicky nevychází

Omega
11. červen 2024, 10:21

-- zpráva zdůrazňuje, že bez investic do úložišť energie není možné provozovat intermitentní zdroje

20 let vývoje a extrémních dotací OZE a pořád nemáme akumulaci. Jaderné elektrárny od první reakce do funkční elektrárny to daly za kratší dobu.

Jen tak se zeptám, kolik znáte funkčních hydrolyzérů na výrobu vodíku. Já znám akorát concepty a studie.

https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/hydrogen-production-projects-interactive-map

Vítězslav Novák
11. červen 2024, 19:46

"investice do obnovitelných zdrojů energie nejsou jen ekologicky výhodné, ale také ekonomicky smysluplné" - a budou, dokud budou fungovat státní penězovody do občasných zdrojů elektřiny.

Jirka Líska
11. červen 2024, 20:48

@Vítězslav Novák 11. červen 2024, 19:46

Státní penězovody jdou i do ostatních zdrojů energie, OZE nejsou žádná výjimka:-)

Zbyněk Poisl
12. červen 2024, 11:48

To jen ukazuje, jak drahá je obnovitelná energetika v porovnání s tou klasickou. Proinvestované peníze nejsou důkazem výhodnosti nebo kvality. Utratit hodně peněz za nesmysly, to je velice snadné. Příkladem toho jsou politici na všech úrovních. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se