Kostarika v roce 2016 vyrobila opět téměř 100 % elektřiny v OZE

DomůObnovitelné zdrojeKostarika v roce 2016 vyrobila opět téměř 100 % elektřiny v OZE

Kostarika, latinskoamerická země známá svým kladným postojem k boji proti změně klimatu, vyrobila v roce 2016, stejně jako v roce 2015, téměř všechnu elektrickou energii v obnovitelných zdrojích energie (OZE). Země toho dosáhla i přes ne zcela vhodné podmínky pro vodní elektrárny.

Kostarika, která svůj postoj k čisté produkci energie podpořila oznámením o nevytěžení bohatých zásob ropy podél kostarického pobřeží, se spoléhá zejména na vodní elektrárny, podporované geotermální energií a energií z větru.

V roce 2016 vyrobila země 10 778 GWh elektrické energie, z čehož 98,21 % pocházelo z obnovitelných zdrojů energie. Jedná se o podobný podíl jako v roce 2015, kdy bylo dosaženo podílu OZE na výrobě elektřiny ve výši 98,99 %. Uvádí to data Kostarického institutu pro elektřinu (ICE).

Pro vodní elektrárny ne zcela vhodné podmínky

Oba roky se navíc vyznačovaly odlišnými podmínkami. Rok 2015 byl silně ovlivněn jevem El Niño, vyznačujícím se střídajícími se vydatnými dešti a obdobími sucha. Rok 2016 se vyznačoval nízkými srážkami po celém území země v průběhu většiny roku.

Stěžejním pro dosažení takto vysokého podílu OZE na výrobě elektřiny v těchto pro vodní elektrárny nevhodných podmínkách byla optimalizace velkých a středně velkých přehrad Kostarickým institutem pro elektřinu.

V roce 2016 zaznamenaly v Kostarice vodní elektrárny 74% podíl na výrobě elektřiny, 12 % elektřiny vyrobily geotermální zdroje a větrné elektrárny vyrobily 10 % elektřiny. Po 17. červnu loňského roku bylo nutné pouze jedinkrát vyrobit elektřinu z fosilních zdrojů.

Podle ICE by Kostarika mohla dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2021. Prezident společnosti Carlos Manuel Obregó uvedl, že institut v průběhu roku 2017 očekává stabilní výrobu OZE. Tomu dopomůže výstavba čtyř nových větrných farem a předpověď příznivých hydrometeorologických podmínek pro vodní elektrárny.

Úvodní fotografie: Armando Maynez

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují