Domů
Obnovitelné zdroje
V listopadové aukci pro FV elektrárny v Německu se vysoutěžily podobné ceny jako v předchozích kolech
Solární elektrárna EnBW v Leibertingenu. Zdroj: EnBW
Zdroj: EnBW

V listopadové aukci pro FV elektrárny v Německu se vysoutěžily podobné ceny jako v předchozích kolech

Na začátku minulého měsíce v Německu proběhlo letošní třetí a zároveň poslední kolo aukcí na výstavbu pozemních solárních elektráren. Podobně jako v předchozích kolech v aukci panovala silná konkurence, průměrná vysoutěžená cena byla na stejné úrovni jako v minulém kole.

V třetím letošním kole aukcí na podporu výstavby pozemních solárních elektráren německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení celkem 509,5 MW výkonu. Stejně jako v případě minulých kol byl zájem investorů značný, kdy do aukce přihlásili celkem 232 projektů o souhrnném výkonu 986 MW. Přestože byl objem projektů z pohledu celkového výkonu o více než desetinu nižší ve srovnání s červnovým kolem, stále dosahoval bezmála dvojnásobku nabízeného výkonu.

V aukci si zajistilo podporu 133 projektů o celkovém výkonu téměř 512 MW, přičemž tradičně největší část projektů podle regulátora připadala na spolkovou zemi Bavorsko s 69 projekty o výkonu 255 MW, tedy polovina všech úspěšných nabídek. Dále následovaly země Meklenbursko-Přední Pomořansko (9 projektů o výkonu 51 MW) a Bádensko-Württembersko (10 projektů o výkonu 49 MW).

V zatím posledním kole se investorům vůbec poprvé otevřela možnost přihlásit projekty umístěné na zemědělské půdě, loukách či jiných travnatých plochách ve spolkových zemích Sasko a Dolní Sasko díky schválení příslušných legislativy v těchto spolkových zemích. V tomto kole však podle regulátora nebyly v daných spolkových zemích přihlášeny žádné takové projekty a nejvíce úspěšných projektů z této oblasti bylo tradičně v Bavorsku (41 projektů o výkonu 172 MW).

Vysoutěžené ceny se podle BNetzA pohybovaly mezi 45,7 a 52 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 50 EUR/MWh. Ve srovnání s minulým kolem, ve kterém dosáhl průměr vysoutěžených cen zcela stejné hodnoty, tak nedošlo k žádným zásadním změnám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Omega
1. prosinec 2021, 13:44

Tak nějak nechápu, proč ta FVE, která je nejlevnější, nejlepší atd....

pořád chce další a další dotace. 512 MW vyrobí ročně 512 GWh (teda trochu víc), a dotace na to bude 50 * 512 000 - 25 600 000 Eur, cca 640M korun. Dotujeme 10 let, takže 6.4Miliardy

(pro srovnání 1GW JE vyrobí za rok cca 6TWh, při téhle úrovni dotace by to bylo 7,5 miliardy ročně, 75 miliard za 10 let. S takovouhle podporou by dokázal stavět se ziskem jadernou elektrárnu kdokoli)

Milan Vaněček
1. prosinec 2021, 14:48

Ano, je vidět že nechápete co znamená ta vysoutěžená cena pro ty středně velké německé FVE.

Když to nechápete, tak je i Váš výpočet nesmyslný.

Omega
1. prosinec 2021, 22:27

Ano, předpokládám, že mi tento bonus k výkupní ceně vysvětlíte.

Zatím mě to vychází jako minimální cena na všechno co jsem schopen vyrobit (plus za kolik to reálně prodám).

To u jádra v zimě, kdy je cena EE nad 100EUR je hodně zajímavý bonus

Karel
1. prosinec 2021, 23:26

To není bonus, to je předpokládám minimální garantovaná cena. Pokud je hodinová cena na burze vyšší, výrobce nedostává nic k ceně. Pokud je nižší, stát doplácí pouze rozdíl k minimální ceně. Alespoň takhle funguje hodinový zelený bonus k naší BPS z roku 2013, kdy nám stát vyplácí zelený bonus 0 až 2,76 Kč/kWh dle aktuální ceny na burze….. Takže poslední dobou téměř nic, protože cena silovky je vysoko.

Filip
2. prosinec 2021, 12:51

Nic Vám vysvětlovat nebude, protože fanaticti obhájci OZE nic vysvětlovat nemusí. Ale jedno je fakt, standardní zdroje jako jsou právě zmíněné JE mají produkci z 90% prodanou dopředu za předem jasnou cenu a cca 10% produkce se pak uplatňuje na spotovem trhu za aktuální ceny.

Miroslav
1. prosinec 2021, 15:19

Elektřina z OZE je tak levná, že bez dotací nikdo nechce stavět nové zdroje.

Jan Veselý
1. prosinec 2021, 16:01

To je tak, když lidi neznají rozdíl mezi fixní cenou za dodanou službu a dotací. A pak se pouští do filosofování a vrší už jen další a další nesmysly.

BTW. Cena 50 EUR/MWh je za současných okolností opravdu oboustranně výhodná, jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího.

A jestli máte chuť stavět za tyhle prachy JE, tak se tužte. Určitě uděláte díry do světa.

Karel
1. prosinec 2021, 23:31

A kolik stojí v noci a při zatažené obloze silovka z plynovky nebo uhelky?

Jan Veselý
2. prosinec 2021, 00:01

Aktuálně při nízké výrobě z OZE je spotová cena na burze v Lipsku někde mezi 100-300 EUR/MWh. Tyhle ceny by se fakt měly platit jen, když počasí hodně nepřeje.

feliz navidad
1. prosinec 2021, 16:14

Není to dotace ve smyslu za každou vyrobenou MWh vám dáme 50ojro, je to zaručená minimální výkupní cena.

Pokud bude aktuální výkupní cena např. 10Eur, dotace bude (50-10) tj. 40Eur, pokud bude výkupní cena vyšší než 50Eur, dotace je 0.

Pokud nebudou vyrábět proto, že není odběr, nebo bude výkupní cena záporná, dostanou plných 50 éček.

Kamil Kubů
1. prosinec 2021, 16:28

Nemáte pravdu prakticky nikdo a neustále tady opakujete pokřivený obraz dotačního systému EE v Německu. Uvedená cena je zaručeným příplatkem pokud cena na trhu nepřevýší cenu stanovenou rozhodnutím německého regulátora. Tato "strike price" se aktualizuje pro každý rok na základě výsledků předchozích let. Pokud cena na burze převýší, snižuje se příplatek až do dosažení parity součtu "strike price" a vysoutěžené ceny.

Zaručené výkupní ceny mají pouze malé instalace do 750 kW, pokud nevysoutěží cenu normálně v aukci. V každém případě platí, že cena vysoutěžená v aukci není minimální cena, kterou dostane výrobce zaplaceno. Ta je někde úplně jinde.

Kamil Kubů
1. prosinec 2021, 16:33

Tedy, ona to vlastně minimální cena je, ale dostanou pouze v případě propadu burzovní ceny na nulu. Proto se jim vyplatí nechat ceny padat na tak nízké hodnoty, protože v takovém případě si přijdou alespoň na těch cca 50€. Za normální situace na trhu s cenami mezi 40-50 €/MWh vydělávají 90-100 €/MWh a to už se určitě vyplatí.

Ivan Novák
2. prosinec 2021, 11:37

Už to chvíli podrobně nesleduji, tak se zeptám na něco, co si nepamatuji jistě a nedaří se mi dobře vyhledat: bilanci vyrovnává na trhu, resp. za odchylku odpovídá, když se to nepovede a síťař musí aktivovat služby nebo redispečovat, nasmlouvaný obchodník (popř. provozovatel takové farmy, pokud vyrábí jen pro vlastní spotřebu)?

Pavel
2. prosinec 2021, 10:34

Zajímavé, že tady vlastně nikdo pořádně neví, co ta vysoutezena cena 50euro v Německu vlastně znamená. Snažil jsem se dohledat na internetu, ale není to jednoduché. Dokáže to někdo správně vysvětlit, podložit odkazy?

richie
2. prosinec 2021, 16:07

neskutocna zlodejina .. ako to ze im to v Nemecku len tak prejde .. chciet take priplatky k vyrobe .. ved p.blaha tu tvrdi, ze cena z FVE je 20Eur/MWh ..

a nevidim nikde ziadne kapacity bateriek, ved nas tu presviedcal, ze uz vsetky nove FVE sa robia s baterkami ..

Pavel Karásek
2. prosinec 2021, 21:15

Tak to vidíte. Všude se projevuje obří inflace. Ceny nemovitostí za pár let stouply o 150 procent, jenom u OZE žádná inflace není.

Emil
2. prosinec 2021, 21:23

Tak to vidíte, opět jste úplně mimo:

"Podle citlivostní analýzy, kterou společnost provedla pro elektrárny o různých velikostech s porovnáním loňských a letošních cen solárních panelů a nákladů na přepravu, vzrostla sdružená cena energie (LCOE) pro nové projekty o 10 až 15 %."

oenergetice. cz/obnovitelne-zdroje/analyza-vetsine-solarnich-projektu-predpokladanym-zprovoznenim-pristim-roce-hrozi-zpozdeni-ci-zdrazeni

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se