Domů
Úřady a instituce
MPO: Čerpání dotací pro energetické úspory v ČR vázne
úsporná žárovka, autor: david pacey

MPO: Čerpání dotací pro energetické úspory v ČR vázne

Čerpání evropských dotací pro energetické úspory v České republice vázne. Z téměř 60 miliard korun, které jsou v jednotlivých operačních programech pro tuto oblast mezi roky 2014 až 2020 k dispozici, byly do konce letošního září schváleny projekty ve výši 15,8 procenta z této částky. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ředitel odboru energetické účinnosti a úspor ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Vladimír Sochor.

„Prvotní problém je v pozdním schválení programů, kdy Evropská komise schválila programy pro Českou republiku až v roce 2015, i když jde o programové období 2014 až 2020. Po schválení se připravovaly konkrétní podmínky poskytování dotací společně s výzvami pro podávání žádostí o dotace, které byly vyhlašovány až na konci roku 2015. Lze uvést, že zpoždění v užití programů je tedy minimálně dva roky,“ řekl Sochor.

Prostřednictvím MPO je v jednotlivých oblastech k dispozici Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), kde je celkem 20 miliard korun, zhruba 14 miliard korun je v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP), který patří pod ministerstvo pro místní rozvoj, a 24,6 miliardy korun v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP), který patří pod ministerstvo pro životní prostředí.

Dalších zhruba 20 miliard korun nabízí Nová zelená úsporám, která je financována z výnosů za prodej emisních povolenek.

Sochor sdělil, že při poskytnutí dotací v oblasti úspor energie byly některé podmínky na počátku nastavovány ze strany správců programů poměrně tvrdě.

„Teprve následně byla snaha podmínky zlepšovat, ale to už byly zřejmé problémy s čerpáním dotací pro úspory energie, a je pravděpodobné, že se odrazení žadatelé už ani o změněné podmínky nezajímali nebo to ani nezjistili,“ uvedl.

Dalším důvodem je podle něj i to, že na trhu je velké množství dotačních peněz a řada potenciálních žadatelů o dotace prioritně řeší jiné problematiky, než zvyšování energetické účinnosti.

MPO podle něj nyní připravuje a zavádí opatření, která podněcují k úsporám energie nejen v podobě investičních podpor.

„Z neinvestičních pobídkových a motivačních podpor lze vyjmenovat program Efekt a jeho různorodé aktivity, nebo jeho propojení s novým programem Úspory energie s rozumem ,“ uvedl. Dodal, že například v programu Efekt je pro období 2014 až 2020 k dispozici 740 milionů korun.

Podle ředitele Aliance pro energetickou soběstačnost Martina Sedláka dávají smysl kroky MPO v podpoře projektů, které zvyšují energetickou soběstačnost firem a přispívají k úspoře fosilních paliv.

„Pomohly oživit trh se solárními instalacemi i nastartovaly zájem o pořízení elektromobilů ve firmách. Lze předpokládat, že na tento úspěšný základ naváže i nové vedení ministerstva průmyslu pod Tomášem Hünerem,“ dodal Sedlák.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.