Největší fotovoltaická elektrárna v Evropě začala dodávat elektřinu do sítě

DomůObnovitelné zdrojeNejvětší fotovoltaická elektrárna v Evropě začala dodávat elektřinu do sítě

Největší evropská fotovoltaická elektrárna s instalovaným špičkovým výkonem 500 MWp začala vyrábět elektřinu. Elektrárna Núñez de Balboa, skládající se z více než 1,4 milionu kusů solárních panelů, se nachází ve slunném Španělsku. Provozovatel elektrárny, společnost Iberdrola, ji postavila během jediného roku za necelých 300 milionů EUR.

Španělský energetický gigant Iberdrola uvedl v minulém týdnu do provozu zatím největší evropskou fotovoltaickou elektrárnu. Elektrárna Núñez de Balboa na jihu Španělska má instalovaný špičkový výkon 500 MWp, do sítě pak může dodávat až 391 MW. Elektrárnu tvoří celkem 1 430 000 solárních panelů, 115 střídačů a 2 rozvodny a rozprostírá se na území čítajícím téměř 1000 hekatrů.

Celý projekt byl vybudován během jediného roku a dokončen na konci loňského roku, od té doby probíhal testovací režim. Stavba elektrárny vyšla na  290 milionů EUR (zhruba 7,8 miliardy Kč) a byla financována za přispění Evropské investiční banky. Elektrárna by měla dle společnosti Iberdrola ročně vyrobit 832 GWh a ušetřit tak emise ve výši 215 tisíc tun CO2.

Prvenství dlouho nevydrží, větší elektrárna na obzoru

Společnost Iberdrola, která zaměřuje svoji strategii na obnovitelné zdroje ve Španělsku, plánuje do roku 2022 instalovat více než 2 000 MW ve fotovoltaických elektrárnách. Celkově pak v nových OZE chystá 3 GW v příštích dvou letech a 10 GW do roku 2030.

Po uvedení do provozu elektrárny Núñez de Balboa (500 MW) do provozu má Iberdrola v plánu dalších 1300 MW v šesti projektech: Francisco Pizarro (590 MW), Ceclavín (328 MW), Arenales (150 MW), Campo Arañuelo I, II a III (150 MW), a Majada Alata a San Antonio (každý 50 MW).

První ze jmenovaných, elektrárna Francisco Pizarro, svým výkonem současnou elektrárnu předčí o 90 MW. Práce na stavbě tohoto projektu začaly před dvěma měsíci a v provozu by měla být v příštím roce, současné evropské prvenství Núñez de Balboa tak nebude trvat dlouho.

Předchozí největší evropskou solární elektrárnou byla 300MW elektrárna Cestas na jihu Francie.

Zdroj úvodní fotografie: Iberdrola