Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu letos přesahuje 50 %. Solární elektrárny dosáhly nového rekordu

DomůObnovitelné zdrojePodíl OZE na výrobě elektřiny v Německu letos přesahuje 50 %. Solární elektrárny dosáhly nového rekordu

Podíl výroby obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny v Německu za rok 2020 aktuálně převyšuje 50 %. Německo by tak tento milník mohlo překonat i ve statistikách za celý rok. K situaci přispěla pandemie onemocnění COVID-19, příznivé podmínky pro výrobu OZE i jejich nadále rostoucí instalovaný výkon.

Podíl výroby obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny v Německu za dosavadní období roku 2020 dosahuje dle údajů Fraunhoferova institutu 52,5 %. To je o 6,3 procentního bodu více než podíl výroby OZE v roce 2019.

Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu v jednotlivých letech. Zdroj: energy-charts.de

Nárůst podílu výroby „čisté“ nebo „zelené“ elektřiny podpořila v letošním roce řada faktorů. Instalovaný výkon pevninských větrných elektráren v Německu se mezi lednem a srpnem letošního roku dle údajů agentury Argus zvýšil o 870 MW, a na konci srpna tak dosahoval přibližně 55 GW. Přírůstek instalovaného výkonu offshore větrných elektráren je letos předpokládán ve výši 1,5 GW. Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren dosahoval na konci srpna celkem 52,39 GW, což je o 2,46 GW více než na konci loňského roku.

Příznivé byly i podmínky pro výrobu OZE. Solární elektrárny zaznamenaly rekordní výrobu, když již v průběhu října překonaly svoji loňskou výrobu o zhruba 1 TWh a celkově vyrobily rekordních 43 TWh elektřiny. Pozadu nezůstala ani výroba z větru, která aktuálně dosahuje více než 108 TWh. Orkán Kirsten, který se Evropou prohnal na konci srpna měl za následek rekordních 61 GW výkonu dodaného z větrných a solárních elektráren do německé přenosové soustavy.

Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

K nárůstu podílu OZE přispěl i pokles spotřeby elektřiny mezi březnem a červnem způsobený omezeními zaměřenými na zastavení šíření koronaviru a fakt, že dodávky výkonu z OZE do elektrizační soustavy jsou vlivem jejich nízkých mezních nákladů, a tedy i pozice v merit order upřednostňovány.

Únor jako rekordní měsíc

Únor 2020 vytvořil nový rekord v oblasti dodávek „zelené“ elektřiny, když za jeho 29 dní bylo vyrobeno celkem 26,7 TWh elektřiny z OZE. Více než v kterémkoliv jiném měsíci. Únor překonal dosavadní rekord z března 2019 s 24,4 TWh, i přesto, že tento měsíc měl k dobru další 2 dny.

Hlavním důvodem vysoké výroby OZE byly především příhodné větrné podmínky. Větrné elektrárny na moři i na pevnině, podpořené hurikánem Sabine, vyprodukovaly jen v únoru více než 20,3 TWh elektřiny a dodaly tak přibližně 76 % „zelené“ elektřiny vyrobené v únoru.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid