Domů
Obnovitelné zdroje
Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu letos přesahuje 50 %. Solární elektrárny dosáhly nového rekordu
Větrné a fotovoltaické elektrárny.
Zdroj: National Grid

Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu letos přesahuje 50 %. Solární elektrárny dosáhly nového rekordu

Podíl výroby obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny v Německu za rok 2020 aktuálně převyšuje 50 %. Německo by tak tento milník mohlo překonat i ve statistikách za celý rok. K situaci přispěla pandemie onemocnění COVID-19, příznivé podmínky pro výrobu OZE i jejich nadále rostoucí instalovaný výkon.

Podíl výroby obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny v Německu za dosavadní období roku 2020 dosahuje dle údajů Fraunhoferova institutu 52,5 %. To je o 6,3 procentního bodu více než podíl výroby OZE v roce 2019.

Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu v jednotlivých letech. Zdroj: energy-charts.de

Nárůst podílu výroby „čisté“ nebo „zelené“ elektřiny podpořila v letošním roce řada faktorů. Instalovaný výkon pevninských větrných elektráren v Německu se mezi lednem a srpnem letošního roku dle údajů agentury Argus zvýšil o 870 MW, a na konci srpna tak dosahoval přibližně 55 GW. Přírůstek instalovaného výkonu offshore větrných elektráren je letos předpokládán ve výši 1,5 GW. Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren dosahoval na konci srpna celkem 52,39 GW, což je o 2,46 GW více než na konci loňského roku.

Příznivé byly i podmínky pro výrobu OZE. Solární elektrárny zaznamenaly rekordní výrobu, když již v průběhu října překonaly svoji loňskou výrobu o zhruba 1 TWh a celkově vyrobily rekordních 43 TWh elektřiny. Pozadu nezůstala ani výroba z větru, která aktuálně dosahuje více než 108 TWh. Orkán Kirsten, který se Evropou prohnal na konci srpna měl za následek rekordních 61 GW výkonu dodaného z větrných a solárních elektráren do německé přenosové soustavy.

Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

K nárůstu podílu OZE přispěl i pokles spotřeby elektřiny mezi březnem a červnem způsobený omezeními zaměřenými na zastavení šíření koronaviru a fakt, že dodávky výkonu z OZE do elektrizační soustavy jsou vlivem jejich nízkých mezních nákladů, a tedy i pozice v merit order upřednostňovány.

Únor jako rekordní měsíc

Únor 2020 vytvořil nový rekord v oblasti dodávek „zelené“ elektřiny, když za jeho 29 dní bylo vyrobeno celkem 26,7 TWh elektřiny z OZE. Více než v kterémkoliv jiném měsíci. Únor překonal dosavadní rekord z března 2019 s 24,4 TWh, i přesto, že tento měsíc měl k dobru další 2 dny.

Hlavním důvodem vysoké výroby OZE byly především příhodné větrné podmínky. Větrné elektrárny na moři i na pevnině, podpořené hurikánem Sabine, vyprodukovaly jen v únoru více než 20,3 TWh elektřiny a dodaly tak přibližně 76 % „zelené“ elektřiny vyrobené v únoru.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Martin Hájek
2. listopad 2020, 08:43

Samé skvělé zprávy. Jenom tam chybí ta informace, že se Spolková vláda poprvé v historii rozhodla příští rok dotovat elektřinu ze státního rozpočtu, protože jinak by asi spotřebitelé vyrazili ty skvělé zelené elektrárny rozbít kladivy.

energetik
2. listopad 2020, 09:25

Nevyrazili, v Německu se dobrovolně, bez předsudků a lží rozhodili ukončit dotovat jadernofisilní zdroje a kompenzacemi do OZE narovnat zdeformovaný trh.

Ano je to skvělá zpráva a dle ČEZkých taky "energetiků" za hranicí možného. V tomto naštěstí bude stále líp.

PetrV
2. listopad 2020, 09:41

Green deal 1,2,3,4 a obchodování s emisníma povolenkama je největší krádež v Evropě od dob 2 světové války. Tam loupili helmuti a špagety po celé evropě.

energetik
2. listopad 2020, 09:59

Jestli je to jen "krádež" tak to je v pořádku, protože to co bylo předtím bylo beztrestné zabíjení a zotročování. Takže jestli teď budou ti co škodí za to platit a omezováni, tak je to v nejlepším pořádku. A pokud jste mezi nimi, tak Vás chápu že tomu říkáte krádež, předtím vše jisté a bez omezení a teď toto. Chápu to, ale jednou to muselo přijít, není to udržitelné aby jedni mohli škodit a ohrožovat ostatní a druzí jim to museli strpět. A čím dříve toto narovnání a nebo jak vy říkáte "krádež" přijde, tím lépe pro většinu.

PetrV
2. listopad 2020, 11:35

Bohužel okrádají hlavně OZE aniž by byli ekologičtí, protože výroba čistého křemíku stojí obrovskou spotřebu ee, o oceli nemluvím. Za to máte zadělaná pole FVE.

Tomu říkám ne krádež ale megapodvod v bílých límečkách.

Jsem rád, že souhlasíte a pomůžete nechat zaplatit OZE škody z tvorby co2 a likvidace toho šrotu po 10 ti letech.

pr
2. listopad 2020, 18:23

To je toho když si FV panel během maximálně DVOU LET vyrobí tolik ee kolik bylo užito na jeho výrobu (suma sumárum včetně hliníku). A dalších víc než 23 let již šetří exhalace.

Takže již léta vyvrácené (megao)bludy si vyprávějte dětem, některé Vám to třeba uvěří.

Zde jste na odborném webu.

Jako úsměvný je článek, který varuje, že "až" letos FV průmysl překlopí čmoud na zeleno. Takže ano, od letoška je celosvětová fotovoltaika zelená a vy už fakt nemáte čím atgumentovat. www idnes cz/ekonomika/zahranicni/solarni-panely-vrati-energii-danou-do-jejich-vyroby-az-v-roce-2020.A130407_181347_eko-zahranicni_brd

Kamil Kubů
2. listopad 2020, 09:59

Ach, jak ta "novořeč" krásně zní: " ... kompenzacemi do OZE narovnat zdeformovaný trh". Vás je v energetice škoda, měl byste se dát do politiky a stát se ideologem nějaké progresivistické strany.

pr
2. listopad 2020, 11:00

Jo, on to tu už energetik deklaroval, že to jsou "rovnáky" "ohejbáků" A žádný z nich není zadarmo. A to že rovnák musí být tvrdší aby se o ten ohejbák neohnul je jasné, ne? A co je tvrdší je i dražší.

Kamil Kubů
2. listopad 2020, 13:40

Když do sudu s dešťovou vodou nalijete kyselinu z baterky, spálí vám to zeleninu na záhonku. Pokud to zkusíte vylepšit louhem sodným, tak i když to už nebude kyselina, tak to rozhodně nebude o moc lepší.

Nejhorší na tom systému ohejbáků a rovnáků je to, že jsou definované ideologicky a politicky. Takže příští vlády to mohou zase šmahem pera smazat ze světa a na původní rovnáky pustit ještě tvrdší ohejbáky. A celé je to jen neustálý kolotoč vyhazování cizích peněz oknem, kde dole čekají nenasytné ruce dobývačů renty z ohejbáků i rovnáků. Paradoxní na tom je to, že jde většinou stále o ty samé :-)

Martin Hájek
2. listopad 2020, 10:06

A proč tedy podle Vás spolková vláda o té masivní dotaci elektřiny ze státního rozpočtu rozhodla? Protože Němci tak milují zelenou elektřinu, že by tu dardu na vlastní faktuře skousli?

energetik
2. listopad 2020, 10:17

Protože to udělalo i ČEZko (ale tam byl záměrně státem a úředníky vytvořený tunel a je pochopitelné aby se na tom stát podílel - nebo alespoň vrátil daně které vybere za výpalné jakože "podpora OZE") a továrníci v Německu začali fňukat a závidět těm z ČEZka cenově nízkou pracovní sílu a zastropování poplatku jakože pro OZE?

Emil
2. listopad 2020, 10:47

V tomto případě by snad pomohl jedině mokrý hadr na hlavu. U nás se dotuje příspěvek na OZE ze státního rozpočtu už šest let, v Německu je dávno mnohem vyšší než u nás, letos cca 3,5×. Zastropování pro příští rok přišlo ve chvíli, kdy by se jinak zvýšil na 5,5 násobek toho co platíme za MWh my.

PetrV
2. listopad 2020, 11:40

A hlavně FVE a VTE není vůbec ekologické. Eroei úplně ve srajdách. Kdo není v tomto podvodu zainteresován, a má normální logický úsudek musí usilovat o zrušení green dealu.

Jaroslav Studnička
2. listopad 2020, 10:57

"kompenzacemi do OZE narovnat zdeformovaný trh", již takhle v pondělí dopoledne pseudoenergetiku?

Heap
2. listopad 2020, 11:23

Dobrovolně bez lží ...

Denník Die Welt:

"Mezi památné základní hříchy německé klimatické politiky řadí Welt například výrok bývalého německého ministra životního prostředí Juergena Trittina ze strany Zelených, který v roce 2004 Němcům sliboval, že energiewende je nebude stát víc než kolik by vydali za jednu lopatku ledu měsíčně. List připomíná i prohlášení kancléřky Angely Merkelové z roku 2011, že podpora obnovitelných zdrojů nezpůsobí růst cen elektřiny o více než 3,5 centu za kilowatthodinu,

Ve skutečnosti je dnes cena elektřiny v Německu nejvyšší v Evropě a dále roste. Podle srovnávacího portálu Check24 dosáhla průměrná cena elektřiny pro spotřebitele v červenci 2019 rekordních hodnot ve všech typech tarifů a 5000 kWh stojí 1473 eur, což je o polovinu více než v červenci 2007."

Josef
3. listopad 2020, 00:38

Jo takže když se to podle Vás v NSR dotovalo tak el. energie stála polovic co dnes. Občas používejte hlavu.

PetrV
2. listopad 2020, 09:39

Nestabilní OZE finančně vysávají stabilní zdroje přes green deal. Aby OZE byly stabilní, tak se musí postavit přečerpávačky a nebo osadit baterie.To jsou jediné zdroje, které naběhnou do 5ti minut jako spotřeba i zátěž.

Paroplynky nabíhají do 15-30 minut od pokynu a to je pozdě.

Baterie jsou drahé, ale pro elektroauta nezbytné. Každá nabíjecí stanice by měla mít zdroj baterie pro vykrytí špičky. Je to stejnosměr jako elektromobil.

Elektromobily vysávají finančně automobilky, co dělají spalováky.

Tesla má v plánu sdílené elektromobily jako bateriová úložiště, ve špičce jezdit nebudou. Výkon zdrojů ee musí být v souladu se spotřebou zákazníků.

https://www.nazeleno.cz/wp-content/uploads/Files/FckGallery/Nov%C3%BD%20objekt%20-%20WinRAR%20ZIP%20archiv.zip/01-spot%C5%99eba.JPG

Upozorňuji, nejsem zelený, jsem zastánce stabilní energetiky a to nedotované přes green deal 1,2,3,4...

Chodím pěšky, protože mi nohy slouží...

Všechny klasické zdroje ee krom jaderek budou živořit, stejně tak automobilky, co nebudou vyrábět elektromobily. Teda již živoří.

Týká se ČEZ, EPH, škoda auto, hyundayi, TPCA, které zavírají.

Je to tak nastaveno.

Děkuji za potvrzení mých úvah.

energetik
2. listopad 2020, 10:09

A ještě taky "energetici" z ČEZu v roce 2010 prohlašovali že když bude 20% energie z OZE tak se otočí směr páry v té "jejich" JE Teletín :-).

PetrV
2. listopad 2020, 11:46

Osobo neurážejte stabilní zdroj ee.

Šrot na poli si ustabilizujte, dejte si třeba baterky u zdroje FVE. Uvidíte jak budete spokojený. Makejte pro blaho spotřebitele, neokrádejte.

Když nebude fungovat nakoupíme baterky my za desítky miliard.

Vy to platit nebudete.

Zelení hlupáci by měli chodit kanálama.

Ivan Novák
2. listopad 2020, 11:17

Ten údaj je nesmyslný. Když foukalo a svítilo, tak byl vývoz, když ne, tak dovoz.

Milan Vaněček
2. listopad 2020, 22:49

Tak se nám ta partička "expertů" zase předvedla a nandala to těm hloupým technicky neschopným Němcům. Jejich hospodářství a energetika klopýtá někde daleko za naší ekonomikou, jsou na tom čím dál tím hůř, zkrátka je to tak jak psalo svého času Rudé právo. ????

Josef
3. listopad 2020, 00:55

Ne to je jinak oni jen zdražily cenu el. energie domácnostem, takže průmysl zůstal konkurenceschopný. Jenže ve výsledku tento jejich experiment způsobil ,že mají podobné emise CO2 na obyvatele jako my a ještě zničenou krajinu větrnou energetikou a proč ? Protože velká část těch zdrojů nenahrazuje fosilní, ale jaderné elektrárny.

Osobně jsem také pro snížení emisí C02, ale rozumnou cestou a rychlostí a hlavně na úkor dovozů energie a ne na úkor domácí energetiky. Vytápění budov pomocí tepelných čerpadel a přísnější pravidla pro rekonstrukce budov z hlediska tepelných parametrů měl být základ. Je to totiž nejlevnější způsob jak snížit emise a zároveň pozvednout ekonomiku. Nikoho to nic nestojí, protože náklady se vrátí. Místo toho se bytové domy zateplovaly 10cm EPS a místo starých oken se dávala 2 skla ve výsledku takové domy mají 2 násobnou spotřebu energie na topení než kdyby se použila 3 skla a 15 cm šedého EPS. Samozřejmě stát se snažil zachovat CZT i když proto ve většině případů není ekonomický ani ekologický důvod v současné době jsme na tom tak, že lidé v bytových domech platí 4x více na vytápění než by musely - dvojnásobek proto, že jsou domy špatně zatepleny a pak mají dvojnásobnou cenu za GJ, protože jsou připojeny k teplárně a nemají vlastní tepelné čerpadlo.

Roky
4. listopad 2020, 15:17

Jen zvyšovat počet skel v oknech není bez jiných ztrát.Na chatě jsem vyměnil jednosklo za dvojsklo na verandě a okamžitě jsem přestal slyšet ptáky venku.

Doma jsme vyměnili okna s dvojsklem za 3sklo a začali se při určité vlhkosti mlžit z venku a jsou neprůhledné, dokud neoschnou, a protože je nemám jak zvenku utřít v 1.patře.

Roky
4. listopad 2020, 15:04

Pořídil jsem si 2kwh fotovoltaiku na střechu chaty s 300 Ah baterkami. Když mám připojenou ledničku 24 hodin a je zataženo, tak jsem za 2 dny bez proudu 220 V , zůstane mi jen 12V pro mobil.

Když začne svítit slunce musím rychle nabíjet baterie 18 V pro nářadí a lampy, jinak bych byl v podzimním období bez možnosti nabíjení i několik dní, protože lednička to málo, co se vytvoří, spotřebuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se