Domů
Obnovitelné zdroje
Norský ropný fond má první přímou investici do obnovitelných zdrojů
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Norský ropný fond má první přímou investici do obnovitelných zdrojů

Norský státní investiční fond rozšířil své portfolio investic o vůbec první projekt obnovitelných zdrojů. Fond v posledních letech postupně mění svou strategii, v roce 2019 norští zákonodárci rozhodli o ukončení investic do ropných a uhelných společností a otevřeli fondu cestu investovat i do jiných oblastí, zejména jednotlivých projektů obnovitelných zdrojů.

Norský státní investiční fond, rovněž přezdívaný ropný fond s ohledem na to, že jedním z hlavních zdrojů financí jsou příjmy z těžby ropy a plynu v Norsku, má za sebou první přímou investici do obnovitelných zdrojů.

Fond se dohodl s dánskou společností Ørsted na odkupu 50% podílu v nizozemských větrných parcích Borssele 1 a 2. Celková hodnota transakce by měla dosáhnout 1,375 miliard eur. Borssele je s celkovým instalovaným výkonem 752 MW druhým největším offshore větrným parkem na světě.

Pro norský fond se jedná o vůbec první přímou investici do obnovitelných zdrojů, jelikož donedávna mohl investovat pouze do akcií, dluhopisů či nemovitostí. Dohoda o odkupu podílu byla uzavřena ve středu, její dokončení se v druhé polovině letošního roku.

Celkově se fond podle agentury Reuters chystá do roku 2022 investovat do projektů obnovitelných zdrojů na 100 miliard norských korun. Tyto investice budou omezeny na projekty v Evropě a Severní Americe.

„Chceme se zaměřit na velké transakce, abychom netrávili mnoho času na menších. Nechceme mít příliš mnoho aktiv,“ sdělil agentuře Reuters Boerge Sivertsen, ředitel fondu pro obnovitelnou infrastrukturu.

Loni v říjnu uvedl CEO fondu Nicolai Tangen, že fond čelí obtížené situaci najít vhodné investice s ohledem na jejich nedostatek a silné konkurenci ze strany ostatních investorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Miloslav Černý
8. duben 2021, 12:20

Protože dle předpovědí je i u nás zatím předběžně velký zájem o OZ velkého výkonu kolem 10GW převážně u FTE dán možnou dotací, která není neomezená, je třeba nejvyšší čas upozornit na velké nebezpečí z toho plynoucí, aby se neopakovala doba před 10 lety. Stanovení cíle by mělo směřovat a s tím související pravidla na vytvoření co NEJVĚTŠÍHO VÝKONU s min. dotací při uplatnění částky k tomu určené. Takové pravidla nemusí být moc pochuti určitým hráčům, na druhou stranu nebudou vyřazeny ze hry ty, kteří se dokáží i s menší podporou spokojit, ale pro omezené prostředky by se na ně nedostalo. Pro společnost by to znamenal velký obrat v pozitivním chápání OZ než dosud. Tím můžeme aspoň částečně dát zapomenout na ty abnormality, kterých jsme jako národ schopni.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se