Ohrožuje obnovitelná energie příjmy Ruska?

DomůObnovitelné zdrojeOhrožuje obnovitelná energie příjmy Ruska?

Rusko, které patří mezi světově největší producenty ropy a zemního plynu, je podle mnohých expertů příliš závislé na příjmech z těchto komodit. Z exportu ropy a zemního plynu získává Rusko až 40 % svých příjmů. Ohrožují tyto příjmy obnovitelné zdroje?

Redaktor magazínu Forbes, Ariel Cohen, se tímto tématem zabýval a v článku přijal velmi optimistický pohled na obnovitelné zdroje.

„Nyní jsme vstoupili do éry obnovitelných zdrojů energie, přičemž elektřina s nulovými misemi se vyrábí prostřednictvím téměř neomezených vstupů (sluneční záření, vítr, příliv, vodík, a nakonec deuterium),“ pronesl Cohen.

Cohen argumentoval, že tyto trendy a větší využití obnovitelné energie by odstranily velkou část světové poptávky po ropě a zemním plynu. Což by mělo negativní dopad na exportéry těchto komodit, mezi které se Rusko řadí.

Nutno podotknout, že rozkvět obnovitelných zdrojů energie do takové míry je ještě daleko. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) poroste poptávka po zemním plynu nejméně dalších pět let. Vzhledem k světovému trendu – přechodu na čistší zdroje energie, mezi které se zemní plyn aktuálně řadí, lze předpokládat dokonce dlouhodobější růst poptávky než 5 let.

Podle Cohena ovšem může nastat scénář, kdy Čína, ve snaze snížit své emise, omezí právě import plynu. Omezením importu plynu by ale trpělo nejen Rusko, ale i další země, jako je například Katar a USA, které investují do rozvoje LNG projektů.

Přechod k obnovitelné energii a světu s nulovými emisemi potrvá desetiletí, možná i století. Tento dlouhotrvající pozvolný přechod umožní Rusku a dalším producentům ropy a zemního adaptovat se na situaci.