Domů
Obnovitelné zdroje
Plovoucí fotovoltaické elektrárny skrývají značný potenciál pro USA

Plovoucí fotovoltaické elektrárny skrývají značný potenciál pro USA

Výzkum Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje (NREL) uvádí, že instalace plovoucích fotovoltaických elektráren na 24 000 uměle vytvořených rezervoárech v USA by mohlo vyrobit 10 % z celkové výroby elektrické energie.

I když byla první plovoucí FVE demonstrována v USA a instalace proběhla již před 10 lety, nebyl tento nápad  rozšířen na celonárodní úroveň. Ohnisko soustředění ve Spojených státech amerických byla instalace pozemních FVE a v prosinci 2017 mělo USA pouze 7 plovoucích FVE.

Plovoucí FVE se těší zájmu spíše v zahraničí s více než 100 elektrárnami na konci roku 2018. Například Japonsko má 56 ze 70 největších plovoucích FVE.

„V USA je to pouze malý trh, kdežto na jiných místech je to nutnost,“ uvedl Jordan Macknick, vedoucí analytik pro NREL. „Očekáváme, že plovoucí fotovoltaické elektrárny se uchytí na trhu zejména v oblastech, kde je konflikt mezi využitím půdy pro zemědělství a instalací FVE,“ dodal. 

Odhad výzkumu je, že 2,1 milionu hektarů by mohlo být ušetřeno v případě, že by solární panely byly instalovány na vodních plochách. Další benefity umístění FVE na vodní plochu jsou snížení odparu vody a zamezení růstu řas.

Ze studie je také zřejmé, že provoz plovoucích FVE spolu s vodními elektrárnami šetří náklady díky existující infrastruktuře na přenos elektrické energie.

„Plovoucí FVE je novým odvětvím energetického průmyslu umožněným velkým poklesem cen fotovoltaických modulů,“ uvedl Adam Warren, vedoucí integrovaného aplikačního centra v NREL.

„Náklady na získání a úpravu půdy se stávají větší částí fotovoltaických projektů. Na některých místech, jako jsou ostrovy, je cena půdy vysoká, a zaznamenáváme tak rozvoj plovoucích fotovoltaických elektráren.“

Zdroj úvodního obrázku: Techxplore.com

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Místo plynových kotlů solární panely a tepelná čerpadla. Developeři upravují bytové projekty
28. září 2022, 04:30
Soláry bude snazší postavit. Od elektráren pro bytovku je Česko ale daleko
27. září 2022, 18:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan
27. leden 2019, 18:38

Zajímalo by mě co se s FE stane pokuď příjde silná bouře nebo něco horšího?

Miroslav Kudrna
27. leden 2019, 23:24

Mám podobný projekt FVE, jenom ne na vodě, ale na sklenících, aniž by to ovlivnilo přívod světla pro samotný skleník. Tuto konstrukci lze stavět jako novou, to je i s nástavbou pro FVE, nebo ji lze aplikovat na mnohé již stojící velké skleníky, nebo lze samotnou konstrukci postavit pod již stojící FVE. Takto se využije zastavěný prostor jak pro výrobu energie, tak pro výrobu potravin.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se