Podíl nízkoemisních zdrojů v Británii nadále roste. Ve Q3 2018 zaznamenal nový rekord

DomůObnovitelné zdrojePodíl nízkoemisních zdrojů v Británii nadále roste. Ve Q3 2018 zaznamenal nový rekord

Nízkoemisní zdroje energie ve Spojeném království během minulého čtvrtletí opět zaznamenaly rekordní, a to 56% podíl na výrobě elektřiny. Nejvyšší zásluhu na tomto podílu mají obnovitelné zdroje energie, které během třetího čtvrtletí dodaly téměř třetinu z celkové výroby elektřiny. Instalace fotovoltaických elektráren v domácnostech rostou před plánovaným ukončením jejich podpory v březnu příštího roku.

Britské ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou energii zveřejnilo statistická data za třetí čtvrtletí roku 2018. Hlavním závěrem je rostoucí podíl nízkoemisních zdrojů energie na výrobě elektřiny – ve třetím čtvrtletí podíl činil 56 %, což v meziročním srovnání znamená o 2 procenta více.

Obnovitelné zdroje z toho zaznamenaly 33,1% podíl s 25 TWh, což je oproti stejnému čtvrtletí minulého roku o 3,1 % více. Celkem bylo v Británii instalováno 43,2 GW v OZE, o 10 % více než rok předešlý. Výroba z jaderných elektráren činila 22,9 % (17,3 TWh).

„Solární a větrné technologie kráčejí kupředu, překonávají nové rekordy v nízkých nákladech a vysoké výrobě navzdory neúčinným vládním intervencím,“ uvedl Doug Par z Greenpeace.

Fosilní zdroje naopak zaznamenaly v porovnání s minulým rokem nižší podíly – uhelné elektrárny 2,5 % (1,9 TWh) a plynové elektrárny 38,6 % (29,1 %). Jak je však z čísel patrné, výroba elektřiny z plynu ve Velké Británii stále dominuje.

FVE v domácnostech bez podpory

Dle zveřejněných dat také přibylo instalací fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů – jen v listopadu jich bylo připojeno více než 4 700, tedy nejvíce za poslední dva roky. Domácnosti spěchají s instalacemi pravděpodobně kvůli končící podpoře.

„Toto může být způsobeno plánovaným koncem podpory formou výkupních cen v březnu 2019,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Britská vláda navíc minulý týden potvrdila, že domácnosti, které připojí elektrárnu od dubna, budou elektřinu do sítě exportovat zdarma, jelikož nový rámec plateb za tuto elektřinu musí být teprve připraven.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid